Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стоян Чешмеджиев влезе в БТА с полиция

0 коментара

Генералният директор на БТА Стоян Чешмеджиев тази сутрин използва полиция, за да влезе в сградата на телеграфната агенция. При разчистването на пътя му Чешмеджиев буквално прегази служителка на агенцията, пострадалата бе закарана с линейка в "Пирогов".

Чешмеджиев беше извикал полиция, за да не се допускат в сградата уволнените от него журналисти. Униформените разполагаха със списък с 36 имена на репортери и редактори, на които Чешмеджиев е забранил достъпа до агенцията. Най-отгоре на списъка бе написано "напуснали от 1 януари до 13 март т.г.", но вътре фигурираха и имената на дисциплинарно уволнените от генералния директор колеги миналата седмица, които още не са си получили заповедите за освобождаване. Преди дни Чешмеджиев уволни 11 журналисти от БТА заради допълнителното съобщение в новините на агенцията на 12 март, че БТА е за незабавното освобождаване на Стоян Чешмеджиев и неговия ръководен екип.

Полиция въдворява ред пред БТА

Тази сутрин в 8 ч. протестиращите журналисти се събраха пред сградата на агенцията. На вратата пазеха около десетина полицаи. По-късно дойде и шефа на районното полицейско управление. Пред bTV главният секретар на МВР ген.Бойко Борисов съобщи, че полицията е изпратена пред БТА, за да не се допускат ексцесии. Винаги, когато има демонстрации, стачки или събиране на повече хора на едно място, се изпраща полиция, за да гарантира реда, каза главният секретар. На въпроса дали полицията обслужва някакви интереси, свързани с конфликта, ген.Борисов отговори, че тя просто си върши работата.

По-късно, министърът на вътрешните работи Георги Петканов обясни силното полицейско присъствие в БТА с думите "защото има нужда от такова".

Кошлуков обвини ръководството на НДСВ

Към 8,30 ч. при протестиращите пред сградата дойде депутатът от НДСВ Емил Кошлуков, който поиска да види заповедта, с която Чешмеджиев забранява достъпа до сградата на журналистите от списъка. Кошлуков се извини на бетеанци от името на управляващата НДСВ и заяви, че още утре ще иска парламентарните групи на НДСВ и ДПС да гласуват махането на Чешмеджиев. Малко по-късно Кошлуков прочете и декларация от негово име. В нея се казва, че той е предупреждавал ръководството на ПГ на НДСВ за проблема. "За съжаление отново вървим след нещата, вместо да ги създаваме и отново ще платим политическата цена за действията на този човек", се казва още в декларацията.

При журналистите дойде и колегата на Кошлуков Борислав Цеков, който заяви, че отговорност за ставащото в агенцията трябва да поеме и парламентарната медийна комисия и лично председателката ѝ Милена Милотинова, която не поставяла проблема с БТА на заседанията на комисията. За bTV Цеков определи като лоша индикация присъствието на полицията в една такава важна институция като БТА.

Пред протестиращите журналисти Борислав Цеков съобщи още, че в ДПС вече са стигнали до позицията за освобождаване на генералния директор. Това му казал по телефона колегата му Кемал Еюп. Пред bTV Еюп потвърди, че утре, на общо заседание на НДСВ и ДПС ще се стигне до политическо решение за освобождаването на Чешмеджиев. Той определи като основателни протестите в БТА, но не подкрепи формата им с думите, че е минал онзи революционен период за сваляне на ръководители по този начин.

Чешмеджиев прегази протестиращите

Малко преди 10 ч. Стоян Чешмеджиев дойде на работа. При слизането му от служебната кола протестиращите започнаха да скандират "Подайте си оставка", "Как не ви е срам". Чешмеджиев запази каменно изражение и се опита публично да покаже, че виковете не го интересуват.

Пред репортерите от другите медии той заяви: "Аз мисля, че днес е кулминацията на така наречения протест, инспириран от СДС и с уважаваните народни представители, които, така, г-н Кошлукове е известен с деструктивната си роля, неведнъж СДС го е използвала в тази посока. Но мисля, че нещата ще се нормализират. Който иска да работи в агенцията съгласно законите, съгласно вътрешните правилници, ще продължи да си работи, няма никакъв проблем".

През това време протестиращите се натрупаха по стъпалата пред външния вход на сградата и се опитаха да преградят пътя на Чешмеджиев. Депутатите Кошлуков и Цеков, които все още бяха пред БТА в този момент, се опитаха да му подскажат, че вместо да влиза насила, е по-добре да се опита да разговаря с журналистите.

Чешмеджиев обаче отказа всякакъв контакт и се опита насила да влезе в сградата. В настъпилата блъсканица едва не бе избито стъклото на входната врата. В този момент се намеси полицията, за да въдвори ред и преправи път на Чешмеджиев до входа.

Именно по това време, докато се предвижваше с помощта на полицията, шефът на БТА нарани служителката на агенцията Евдокия Сиромахкостова. Нейна колежка, която е била до нея и после я е придружила до института за спешна помощ, разказа пред БНР, че Чешмеджиев я бутнал с коляно в ребрата, хванал я за гушата с ръце и я отместил от пътя си. На жената ѝ станало лошо, била извикана линейка и е откарана в Пирогов. По време на прегледа се установило, че е получила натъртване на ребрата в лявата част, а от притеснение е вдигнала високо кръвно, което е много противопоказно за нея, тъй като наскоро е претърпяла операция на очите.

КНСБ и Подкрепа застанаха зад протеста

В ранния следобед в агенцията пристигнаха и лидерите на синдикатите КНСБ и КТ "Подкрепа". Желязко Христов и Константин Тренчев отидоха, за да разговарят със Стоян Чешмеджиев и да му покажат подкрепата си към синдикалните си структури в агенцията.

На срещата си с тях Чешмеджиев декларирал, че няма да си подаде оставката, докато политиците не му я поискат. Христов му пожелал да запази професионалния си имидж и да си тръгне с достойнство в името на собствената си свобода и тази на медията. На митинг пред сградата на БТА в 14.30 ч. лидерът на КНСБ предупреди Чешмеджиев, че ако до сряда не си тръгне от агенцията, ще се проведе крупна синдикално - гражданска акция. В знак на солидарност пред БТА дойдоха лидери на миньорската федерация край КНСБ - миньори от Перник, Кремиковци и представители на федерацията на леката промишленост.

Протестът на журналистите е под формата на гражданско неподчинение и е напълно законно, независимо от твърденията на Чешмеджиев, подчерта специално Христов. Той го призова да скъса заповедите за уволнение, дадени на журналистите по повод излъченото на 12 март съобщение, че БТА настоява за незабавната оставка на Чешмеджиев.

След срещата си с Чешмеджиев, по време на самия митинг, Константин Тренчев пък излезе с декларация, в която се казва: "Вместо Чешмеджиев да спекулира с името на Тренчев, и вместо да чака политиците да му поискат оставката, по-добре сам да си я подаде и да остави журналистите спокойно да си изпълняват професионалните задачи". Тренчев предупреди, че "Подкрепа" може да сезира европейските си и международни партньори за случващото се в БТА.

От 8 ч. тази сутрин информационната агенция отново трябваше да спре да подава новини, докато управляващите не освободят Стоян Чешмеджиев. Крайната форма на протест бе решена от общото събрание на агенцията в петък.

Точно в 8,07 ч. БТА спря информационните си емисии по международна и балканска политика. През уикенда обаче ръководството на БТА явно е организирало журналистите, назначени в агенцията след идването на Чешмеджиев, и цял ден днес БТА предава новини в рязко намален обем и със силно влошено качество. Източник на софийските новини бяха предимно пресцентровете на министерствата, а провинцията се ограничи преимуществено с информации от Варна и Бургас. Оскъдните международни и балкански новини бяха в по-няколко изречения, основани предимно на руски източници.

Новоназначените, които подкрепят Чешмеджиев, разпространиха анонимна декларация в емисиите на агенцията, в която се обявяват срещу протеста на бетеанци, наричат случващото се "манипулация на общественото мнение" и твърдят, че протестите са заради опита за реформа в БТА. "Общество, което ограничава тази възможност, ни бе могло да се нарича демократично", се казва в декларацията, която почти буквално повтаря думите на Стоян Чешмеджиев в неделя пред БНР.

От името на протестиращите Райна Асенова обаче заяви, че мнозинството от работещите в БТА не подкрепят Стоян Чешмеджиев и той трябва да си отиде, защото не разбира нищо от агенционна журналистика, руши агенцията, унищожава кадрите ѝ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.