Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страх от вируса: Родители в Испания са против връщането на училище

0 коментара
Страх от вируса: Родители в Испания са против връщането на училище

Тъй очакваното завръщане в класните стаи в Испания се превръща в кошмар за много семейства, които рискуват да бъдат обвинени, че не пускат децата си на училище, ако не ги изпратят в клас, понеже се страхуват от заразяване с коронавируса, предава във вторник от Барселона Асошиейтед прес.

Анхела Лопес едва ли отговаря на профила на човек, който нарушава правилата. Тази майка на 7-годишно дете с дихателни проблеми обаче е една от родителите, които са готови да се опълчат на испанските власти заради общата заповед за връщане в училище.

Те се тревожат за мерките за безопасност, които според тях са зле финансирани, в момент, когато страната е залята от нова вълна заразявания с коронавирус. Те се страхуват, че болни ученици могат да заразят роднините си, за които има по-голяма опасност да се разболеят. И твърдят, че са инвестирали в компютри и по-добри мрежи, за да се подготвят за онлайн уроци, нещо повече, готвят се дори да обучават децата си вкъщи, ако е необходимо.

Много от съпротивляващите се родители, включително Лопес, са готови да се борят и срещу строгото, отнасящо се за всички правило за задължително присъствено образование, дори това да означава, че ще бъдат обвинени, че не пускат децата си на училище, което в Испания може да се наказва с между три и шест месеца затвор.

Нейната дъщеря е родена с проблем, който я прави предразположена към пристъпи на бронхиални спазми, които могат да причинят затруднено дишане. Като се има предвид, че Covid-19 засяга дихателната система, Лопес не иска да поема този риск.

"Чувстваме се безпомощни и малко обидени. Като че те ни принуждават да извършим нещо незаконно, защото не ни дават възможност за избор", каза Лопес, която живее в Мадрид.

"Това е въпрос на статистика", добави тя. "Колкото повече случаи има, толкова по-вероятно е да се заразите."

Повече от половин милион души са се заразили с вируса в Испания, а най-малко 29 500 са умрели от него, въпреки че официалните данни не взимат предвид много починали през март и април, които не са били тествани.

Със средно 229 нови случая на 100 000 жители през последните две седмици Испания в момента има най-високото ниво на заразяване в Западна Европа. В региона тя е начело на страните, които според експерти преживяват втора вълна на пандемията, въпреки че испанското правителство настоява, че сега открива повечето заразявания, защото увеличава и подобрява тестването.

Служители също така казват, че повече от половината от заразените сега не проявяват симптоми, което обяснява защо болниците, които изпитваха затруднения по време на върховото ниво на епидемията през пролетта, този път се сблъскват с по-малко болни.

След като случаите продължават да се увеличават и да разпалват дебатите в родителските групи в социалните мрежи, испанските власти миналата седмица издадоха преразгледани насоки за възобновяване на занятията в училищата. Те включваха задължителни маски за учениците на възраст от 6 години нагоре, всекидневни проверки на температурата, миене на ръцете поне пет пъти на ден и често проветряване на класните стаи.

Министерството на здравеопазването също така препоръчва да се създадат т.нар. "класни стаи балони", в които намален брой ученици взаимодействат само помежду си, и във всяко училище да има "координатори за Covid", които да могат бързо да реагират, ако се установи разпространение на заразата.

Много родители обаче казват, че финансирането е недостатъчно за наемане на повече учители и че някои училища просто нямат допълнително пространство. Те също така смятат, че властите действат непоследователно, като позволяват до 25 деца в класните стаи, а в същото време забраняват събирането на голям брой хора или налагат ограничения върху нощния живот в отговор на рязко нарасналото заразяване.

В Мадрид тези ограничения обхващат дори частните домове, където не се разрешава събирането на повече от 10 роднини или приятели.

Над 8 милиона ученици в Испания започват учебната година тази или следващата седмица, като датата на началото варира във всяка от 17-те области и е в зависимост от образователните нива.

Макар че учените продължават да изследват ролята на децата в разпространението на вируса, изглежда, че по-малките деца по-малко се заразяват от тийнейджърите. Децата прекарват в повечето случаи само леки инфекции, но в редки случаи могат да се разболеят тежко, а изследванията показват, че могат да предават Covid-19 на другите хора в домакинството, включително на своите родители.

Ароха Ромеро - майка на две деца от източната област Валенсия, каза, че липсата на яснота засилва тревогата ѝ.

"Предпочитам да бъда заплашена (да бъда обвинена, че не пуска децата си на училище), отколкото децата ми да останат без майка заради коронавируса", каза тя.

Преподавателят по право в университета на Валенсия Лоренцо Котино, който изучава въздействието на законодателството върху образованието, отбеляза, че посещаването на училище се ползва с широка подкрепа в Испания, откакто закон от 1970 г. направи физическото присъствие задължително, намалявайки социалните разделения.

Пандемията подсили идеята, че "равенството и посещаването на училище вървят ръка за ръка", каза Котино, защото "децата в маргинализираните групи с по-малък достъп до интернет са получили по-лошо образование у дома".

Семействата, оспорващи статуквото, казват, че конституцията на Испания им дава свобода да не пускат децата си на училище. Но няма нито правен чадър за домашното образование, нито система, която да определя стандартите за обучение вкъщи.

Подобно е положението в Германия, където домашното образование е незаконно, въпреки че там има ентусиазъм за връщане в училищата, и във Великобритания, където имаше доста високо ниво на присъствие след подновяването на занятията миналата седмица. Британското правителство казва, че само "в краен случай" ще глобява родители, които не изпратят отново децата си на училище.

Дори в европейските страни, в които домашното образование е разрешено, тази практика не е толкова широко разпространена, колкото в САЩ. Във Франция отдавна има система за дистанционно обучение за всички възрасти, но родителите могат също така да избират да образоват децата си на частни начала.

Френските образователни власти казват, че учебната година тепърва започва и е рано да се определи дали коронавирусът налага тенденция за учене у дома.

В Испания министър-председателят Педро Санчес предупреждава за "опасност от социално изключване заради невръщане на училище". И макар да заяви, че "няма такова нещо като нулев риск", той каза, че и учениците, и учителите "ще бъдат в доста по-голяма безопасност в образователните центрове, отколкото на други места".

Неговият образователен министър Исабел Селаа признава, че определен брой ученици ще пропуснат завръщането на училище по медицински причини. Но подчертавайки съществуващото наказание за непускане на децата на училище, тя каза миналата седмица, че присъственото обучение "не може да бъде заменено с домашно обучение".

Преподавателят по право в мадридския университет "Комплутенсе" Ирен Брионес заяви, че "ако броят на отсъстващите масово се увеличи, няма да се случи нищо, защото "не е в интерес на правителството" да влиза в сблъсък с голям брой родители.

Когато през пролетта Испания въведе строга тримесечна карантина, милиони ученици бяха принудени да завършат училище от къщи, а родителите изведнъж станаха учители. Онлайн занятията помогнаха доста и подготвиха почвата за нов начин на обучение, казаха семейства.

Сега искането е онлайн обучението да стане стандартизирано с официална програма за електронно обучение, която ще помогне на учениците да се справят с учебната дейност поне до края на декември, през първия триместър от учебната година. Те също така казват, че би трябвало да се раздават лаптопи и друго оборудване, за да се намали технологичното неравенство между семействата.

"Ще се защитаваме, като използваме всички правни инструменти и аргументи", ако властите и семействата не постигнат споразумение, казва Хосу Гомес, чието сдружение "Безопасно връщане на училище", в което за три седмици са се записали почти 1500 нови семейства. Освен това 250 000 човека са подписали за два месеца петицията "Промяна" (Change.org) с искане за мерки за безопасност за децата и учителите в класните стаи.

Някои обаче са готови да понесат всички последици. Ромеро - майката на две деца от Валенсия, настоя, че нейните деца ще останат у дома, докато броят на заразяванията не спадне.

"Ако възрастните могат да работят от къщи, децата могат да учат от къщи", каза тя.

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.