Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страхът от шапна епидемия обхвана всички развити страни

0 коментара

Заместник-министъра на земеделието и горите Георги Каркъмов одобри специална програма за надзор на заболяването шап по чифтокопитните животни. Организацията на ООН по прехраната и земеделието ФАО обяви днес, че шапната заплаха е глобална и призова страните към по-строги контрамерки.

Мерките заложени в българската програма трябва да започнат да се прилагат от 1 април. Експертите на министерството на земеделието и горите предвиждат ежедневни кланични прегледи на чифтокопитни животни в селищата, разположени в десет километровата гранична зона по южната граница на България с Република Турция и Република Гърция.

Клането на чифтокопитни животни от Бургаска, Ямболска, Хасковска, Кърджалийска, Смолянска и Благоевградска области ще се извършва в регламентирани кланици, разположени на територията на съответната община, под контрола на ветеринарни лекари.

Всеки месец ще се вземат кръвни проби от дребни преживни животни, отглеждани в селищата по южната граница на страната. Те ще се изследват в "Националната лаборатория за шап и екзотични болести" към Централния научно-изследователски ветеринарномедицинския институт в София.

Всички превозни средства, влизащи в страната трябва да се обработват с дезинфекционни разтвори срещу вируса на шап.

С друга своя заповед заместник-министър Каркъмов забрани вноса и транзита на домашни и диви двукопитни животни, суровини и продукти от тях, фуражи и фуражни съставки с произход от Аржентина. Причината е отново наличието на шап по чифтокопитните в тази страна.

Бързото разпространяване на шапната пандемия илюстрира способността на вируса да обхваща огромни географски зони, предизвиквайки заболявания в страни, които не познават болестта от години, заяви ФАО. Организацията препоръчва укрепване на контрола по границите, за да се пресече пренасянето на заразата от туристи, имигранти или от автомобили, особено тежки камиони, идващи от инфектирани зони, както и по-строг контрол над отпадъците, изхвърляни от кораби и самолети.

Еврокомисарят по безопасността на храните Дейвид Бърн изключи възможността за незабавната масова ваксинация, но призна, ЕС може да прибегне до ограничена кампания за ваксиниране като "пожарогасител", ако разпространяването на заразата не спре.

Според ветеринарните експерти на Еврокомисията масовата ваксинация не е подходящата реакция.

Това означава ваксиринане на 300 милиона животни, а ефектът трае само шест до девет месеца. Цената би била огромна, а ваксинацията не гарантира, че животното не остава носител на вируса, изтъкна еврокомисарят.

Медувременно психозата около шапната зараза доби световен мащаб, отбелязва АФП. Министерството на селското стопанство на Обединените арабски емирства днес съобщи, че са открити осем случая на болни от шап вносни крави, но не е ясно откъде идват. Основният внос на месо в емирствата е от Австралия.

Япония от днес забрани вноса на свине, овце, говеда и кози, както и на и месо от тези животни от Франция като предпазна мярка след откриването на първия случай на шап там. Естония забрани от днес вноса на месо и мляко от Франция и реши да разположи по границите си съоръжения за дезинфекция на автомобилите и пътниците, пристигащи оттам.

Пътниците от Лондон вече от две седмици стъпват на дезинфекционен килим след слизането си от самолета на летището в Талин.

Словения забрани от днес вноса на живи животни от Франция. Всички пътници от страните от Европейския съюз ще трябва да преминават през дезинфекция на обувките на международното летище Бърник.

Гърция забрани вноса на живи животни и сурово месо от Франция и постави целия внос на месо под контрола на министерството на селското стопанство. Става дума за вноса на месо не само от страните, засегнати от шап, но и от трети страни, независимо дали са от ЕС или не, заяви държавният секретар на земеделието Фотис Хаджимихалис.

Гръцката граница е затворена от миналата седмица за албанския и сръбския внос на агнешко. Страната внася агнета и ярета главно от България и Македония, където не е регистриран нито един случай на шап, подчерта Хаджимихалис. Той разкритикува модела на потребление и отглеждане на добитък в ЕС, където според него трябва да се намалят печалбите и да се подобри качеството на продуктите.

Съединените щати обявиха вчера, че прекъсват всякакъв внос на месо и животни от Европейския съюз след откриването на огнища на шап във Франция, съобщиха световните агенции.

Решението на американското Министерство на земеделието се отнася също до млечните продукти.

На 21 февруари Вашингтон прекрати вноса на месо и животни от Великобритания, където бяха открити първите случаи на шап. Канада вчера също наложи подобна забрана, но отиде още по-далече, като забрани и вноса на всякакви селскостопански продукти от Европейския съюз. В Канада не е имало шап от 1952 година насам.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.