Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страховете от изваждането на "";Курск""

0 коментара

Преди година светът научи, че във водите на Баренцово море е потънало едно съвършено бойно средство - руската подводница Курск.

По-късно се разбра, че сред "екстрите" ѝ е свръхзвуковата крилата ракета Гранит с обсег 555 километра, която може да носи ядрен или обикновен боен заряд и да пробива всяка противокорабна и противоракетна отбрана. Електронните системи за управление на ракетата пък са на принципа на "изкуствения интелект".

Днес повечето от специалистите и леководолазите, които ще се гмуркат до дъното, не са наясно с онова, което ще намерят на 108 метра в ледените води.

Катастрофата, която стана на 12 август 2000 година, събуди опасността от радиоактивно замърсяване на района. Година след трагедията тези страхове остават, като този път се свързват с операцията по изваждането на Курск.

"Руските експерти не се интересуват от прозрачността" - казва пред Би Би Си Пер Странд, служител на норвежката радиационна комисия. "Важно е да знаем колко радиация има в този реактор, какъв тип система за сигурност действа и какво би се случило, ако подводницата бъде изпусната отново на дъното, или част от нея се отчупи".

Проблемът е там, че в комисията за наблюдение на радиоактивността има само руски експерти. Те уверяват, че няма повод за безпокойство. Това обаче не отговаря на въпросите защо в комисията са само руските наблюдатели или, ако се върнем година назад, защо операцията по спасяването на матросите закъсня.

Руският президент е на път да изпълни обещанието си към близките на загиналите.

Висшите кръгове в Москва обаче явно се страхуват от друго. Изваждането на подводницата може да разкрие и тайните ѝ. И тъй като става въпрос за руската отбрана, страхът е много силен. Затова наскоро президентският говорител припомни, че военните и правителството ще се опитат да намерят баланса между достъпа на максимален обем информация и опазването на военната тайна.

Според Юрий Кормилицин, генерален конструктор на подводници, за следенето на Курск американците са изразходвали около 20 млн долара, а командването на НАТО препоръчва на своите самолетоносачи да не приближават подводницата на повече от 600 км. разстояние.

.

Несигурното състояние на двата ядрени реактора пък плашат жителите на Росляково - селището, в чието пристанище ще бъде оставено на док тялото на подводницата. В наречения ПД-50 понастоящем се намира крайцерът Петър Велики. В Росляково не желаят да живеят в близост до ядрените реактори на Курск. Пред репортер на електронното издание "Газета. Ru" един от тях заявява: "Това е радиация, а аз имам деца". Всички жители на градчето споделят неговото мнение. Те смятат, че подводницата трябва да се залее с бетон и да си остане така.

И тъй, много страхове само около една подводница. Какво ще открият подводничарите ще видим през септември. Също тогава ще разберем и истините за Курск. Вероятно.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.