Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страховете от забавен световен растеж удариха пазарите

Регулаторните органи в САЩ започнаха наблюдение на клоновете на европейските банки

0 коментара
Сградата на Федералния резерв на САЩ

Световните финансови пазари бележат нов спад в четвъртък заради опасения за забавяне на икономическия растеж, обобщени в отчета на "Морган Стенли" (Morgan Stanley). Американската инвестиционна банка понижи прогнозата си за ръста на световната икономика през 2011 г. от 4.2 на 3.9% и още по-радикално за 2012 г. - от 4.5 на 3.8%.

Основната причина за понижението на прогнозата е не само в разочароващите макроикономически данни от последните дни, но и неотдавнашните грешки на политиците в САЩ и Европа, отбелязват анализаторите на банката. Те очакват и по-нататъшно затягане на бюджетната политика в страните от Стария свят в следващата година.

"Това подрива доверието на предприемачите и потребителите и влияе на финансовите пазари. Очевидно се формира обратна връзка между слабия ръст на икономиката линеещите фондови пазари", се казва в отчета на "Морган Стенли".

Добри вести за инвеститорите не добавиха и двама представители на Федералния резерв на САЩ (Фед). "Пазарите не трябва да разчитат на помощ от централната банка, тя не бива да провежда политика, насочена към защитата на инвеститорите в акции", заяви в сряда президентът на банката на Федералния резерв в Далас Ричард Фишер.

А президентът на банката на резерва във Филаделфия Чарлз Плосър в интервю за "Блумбърг" нарече приетото на 9 август от Фед решение да държи лихвените проценти около нулата до средата на 2013 г. "неподходяща политика в неподходящо време". На последното заседание на резерва Фишер и Плосър гласуваха против това решение.

Шведските регулаторни органи също предупредиха, че банките могат да се окажат неподготвени, ако финансовите пазарите рязко престанат да работят нормално.

Колко са сигурни европейските банки в САЩ

В. "Уолстрийт Джърнъл" съобщи, че заради страха европейските проблеми да се прехвърлят в САЩ, регулаторните органи на САЩ проверяват поделенията на най-големите европейски банки.

Банката на Фед в Ню Йорк, която надзирава операциите на много от големите европейски банки в САЩ, напоследък интензивно провежда срещи с представители на кредитните институции, за да определи тяхната податливост на растящото финансово напрежение.

Фед изисква все повече информация от банките сигурен ли е достъпът им до парични ресурси, така че да няма затруднения на дейността им в САЩ. В някои случаи се изисква и щателен преглед на дейността на изнесените клонове.

От банката на Фед в Ню Йорк казват, че са “много загрижени” от възможността европейските банки в САЩ да имат проблем с финансирането, съобщава високопоставен служител от голяма европейска банка, присъствал на разговорите.

Регулаторите целят да избегнат повторението на кризата от 2008 г., когато започна стагнацията на глобалната финансова система. Този път притесненията са заради дълговата криза в страните от еврозоната, която може да доведе до отказ от финансиране на дейността на европейските кредитни институции в САЩ. Въпреки първоначалните признаци за стрес на пазарите проблемите са все още далеч от сериозността на отминалите кризи, отбелязва "Уолстрийт Джърнъл".

Някои от големите европейски банки като френската “Сосиете Женерал”, германската “Дойче банк” и италианската “Уникредит” извършват големи операции в САЩ и са тежко зависими от кредитен ресурс, за да ги финансират. Няма индикации обаче, че регулаторите се интересуват точно от тези банки.

Чужди банки с неособено развита клонова мрежа в САЩ имат различни начини да финансират дейността си зад океана. Те могат да заемат пари от финансовите пазари, централните банки или други търговски банки, да обменят родна валута за долари на валутните пазари. Проблемът че, че в момент на криза всички тези опции може да изчезнат.

"Чашата е наполовина празна, не наполовина пълна"

"Безпокойството на регулаторите по отношение на банковите резерви и изявленията на Плосър и Фишер не прибавят спокойствие. Американските политици не могат да се разберат помежду си и ако в ръководството на Фед няма единна позиция, пазарите няма по какво да се ориентират. Инвеститорите виждат чашата по-скоро наполовина празна, отколкото наполовина пълна", казва старшият стратег на Nordea Bank в Копенхаген Хенрик Друизенберг, цитиран от "Блумбърг".

Общоевропейският индекс DJ Stoxx 600 спадна в средата на търговията в четвъртък с 2.4%, азиатско-тихоокеанският MSCI Asia Pacific — с 1.6%, а фючърсите на американския S&P 500 — с 1.8%.

Цената на златото стигна 1819 долара за тройунция, нов исторически рекорд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.