Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страната ни е на 76-то място по свобода на медиите

0 коментара
 Представител на неправителствената организация "Фрийдъм Хаус" заяви, че е изненадан от безнаказаността, с която в България могат да бъдат бити и убивани журналисти, които се опитват да разследват или разобличават случаи на корупция и организираната престъпност.

Директорът на проучванията на "Фрийдъм Хаус" Кристофър Уокър каза в интервю за Кафене.нет, че е потресен от случаите с побоя, нанесен на журналиста Огнян Стефанов и от убийството на автора на книги за българската мафия Георги Стоев.

Уокър изрази учудване от факта, че никой не е понесъл отговорност за тези откровени и жестоки престъпления срещу свободата на словото в България и не е бил изправен пред съда.

Удивен съм от безнаказаността, с която се подтиска свободата на словото в страната, каза той за Кафене.нет в телефонно интервю от бюрото на организацията в Ню Йорк.

В годишния си доклад за свободата на печата в света организацията определя българските медии като "частично свободни" поради зависимостта им от различни политически и икономически интереси и честата намеса в работата им на държавни институции и частни бизнеси.

Организацията определя като "напълно свободни" медиите в 70 страни и като "частично свободни" медиите в други 61 страни, сред които е България.

България се намира на 76-то място от общо 195 страни като преди нея са държави като Мавриций, Тринидад и Тобаго, Гана, Мали, Барбадос.

С най-голяма свобода на пресата могат да се похвалят Исландия, Финландия, Норвегия, Швеция, Дания и Белгия. Сред страните от Източна и Централна Европа най-голяма свобода на медиите има в Естония, Чешката република и Унгария.

От големите западни страни Германия е на 18-то място пред САЩ - на 24-то, Великобритания - на 19-то, докато Франция е 38-ма. Италия вече е в категорията на "частично свободните" страни.

Румъния е на 92-ро място в класацията и заедно с България и Италия са единствените държави от ЕС, където медиите са "частично свободни".

Страните, където състоянието на медиите е най-тежко са Беларус, Китай, Куба, Екваториална Гвинея, Еритрея, Иран, Лаос, Либия, Бирма, Северна Корея, Руанда, Туркменистан, Узбекистан и Зимбабве, както и палестинските територии.

"Фрийдъм Хаус", която е финансирана от американското правителство и частни групи провежда годишни проучвания на свободата на печата от 1980 година. През миналата година като напълно свободни бяха определени 72 страни, докато през тази те са 70.

Докладът на "Фрийдъм Хаус", създадена през 1941 година от Илионор Рузвелт - съпруга на тогавашния президент на САЩ Франклин Рузвелт, се  публикува в Деня на свободата на печата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.