Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страната ни налага едни от най-строгите регулации на свободните професии

9 коментара

Четири свободни професии у нас - архитекти, фармацевти, инженери и одитори, са с по-строги от средните за Европейския съюз регулации, сочи изследване на Института за пазарна икономика (ИПИ), което бе представено във вторник.

Докладът е изготвен на базата на проучване на шест свободни професии. За изброените четири страната ни е в графата "строги регулации", което е най-високата степен в скалата от три нива, каза изпълнителният директор на института Светла Костадинова. Най-либерални регулаторни режими има в Холандия, Ирландия, Великобритания, Дания, които са силно развити пазарни икономики.

За сравнение у нас кандидат-одиторите получават правото да бъдат одитори след професионален стаж между 4 и 10 години, полагане на 12 задължителни и на 4 професионални изпита, както и при задължително членство в професионалната организация - Института за дипломирани експерт-счетоводители.

В същото време в Дания няма задължителен професионален изпит, по-кратки са сроковете за образование и професионален стаж, не е задължително и членството в браншова организация.

Според изследването фармацевтичната професия също е прекалено строго регулирана. Икономистът Петър Ганев коментира, че задължителното членство в Българския фармацевтичен съюз е предпоставка за картелност. Според него е лоша практика държавата да стои зад частни интереси, както е в случая със съсловната организация на фармацевтите.

Според Адриана Младенова, старши икономист в ИПИ, анализът на степента на регулиране и на четирите свободни професии в България показва тревожни тенденции. По думите ѝ, това е във вреда на потребителите, а в повечето случаи и на доставчиците на услуги.

Ефектите от строгия контрол и правила водят до по-малко конкуренция на пазара, по-ниска продуктивност, по-високи цени, картелизиране на гилдията, създаване на предпоставки за появата на сивия сектор, са изводите в доклада.

Затова от ИПИ препоръчват незабавно да бъде премахнат монополът на браншовите организации, да отпаднат минималните, фиксираните и максималните цени на услугите, осъществявани от разгледаните професии.

Необходими са и отмяна на ограниченията за реклама на свободните професии, както и облекчение на регулациите, свързани с лимитирането на бизнес структурите – така например в момента на един собственик се разрешава да има до 4 аптеки.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Бети
    #10

    Според европейското право на конкуренция професионалните организации не могат да функционират антиконкурентно! Всички изброени ограничения са пар екселанс нарушения на свободната конкуренция. Кога в българия ще започне да се прилага европейското право, което за всеки пълноправен член на европейския съюз е част от вътрешното право? Вече трета година България не може да се хармонизира с елементарните европейски стандарти!

  2. 101
    #9

    Където има касти и монополи нищо не върви както трябва. И всичките там приказки за демокрация и прочее простотии пукната пара не чинят.

  3. Първанов
    #8

    да знайти от мени

  4. аман
    #7

    По-зле от аптекарите са лекарите. Също задължително членство в БЛС. На практика това е отказ от признаване на дипломата. Българска диплома не важи в БГ, ако човекът не членува в съсловната организация. Това е абсолютно излишно, тъй като функцията на регулатор се изпълнява от МЗ, респективно РЦЗ. Те издават разрешително за упражняване на професията, а членството в БЛС се явява втора излишна бариера. Още по-голяма дивотия е изискването на НЗОК да си платил чл внос в БЛС, за да сключат договор с лекар. А това въобще не е тяхна работа. Трудната за осъществяване специализация е друг спънирегулатор в професията. Разгеле отпадна задължителното разпределение поне.

  5. майкъл
    #6

    всичко профсъюзно/браншово/съсловно е СИ ЖИВА МАФИЯ! нормалният бизнес затъва, постила се килим за корпорациите. а у нас антоглобалистко движение, уви няма- и не се провижда.

  6. Един лекар
    #5

    Прав сте, колега "аман". Този лекарски съюз за нищо не служи - особено пък по времето на Кехайов - чиста лешперска структура. Не само за НЗОК искат членство в БЛС, а и за регистриране и функциониране на служба по трудова медицина. Какво ги интересува тях дали съм член на БЛС или не? А според Констуцията сдруженията са доброволни. Значи тези съюзи действат проноконституционно. А е казано: НЕПРОТИВОКОНСТИТУЦИОСНОВАТЕЛСТВУВАЙТЕ!

  7. бате Ники
    #4

    ... си чиста проба, узаконени мафиотски структури. И тъй като се водят "независими", ако решат да те цакат, можеш да се оплачеш на арменския поп. Някой може ли да обясни, защо ако дадени "браншовици", решат да се обединят в подобна "браншова организация", то останалите професионалисти в дадената област трябва да зависят от тях и приетите от тях устави и др. подобни и да им плащат членски внос. Нямам нищо против - който иска да се обединява в каквито си иска сдружения, камари и т.н. Ако наистина подобни организации повишават качеството на предлаганите услуги, то хората сами ще ги предпочетат и без подобни законово уредени монополни положения.

  8. Мафията
    #2

    Те са една затворена мафиотска структура, която не пуска другите до баницата.Решението е казано по горе:Затова от ИПИ препоръчват незабавно да бъде премахнат монополът на браншовите организации, да отпаднат минималните, фиксираните и максималните цени на услугите, осъществявани от разгледаните професии.

  9. един
    #1

    това са гилдии с монополно поведение, които се опитват да спрат навлизането на нови играчи на пазара. В този смисъл те са вредни за конкуренцията

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.