Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Странични сделки с Москва пречат на усилията за независимост на Европа от руския газ

"Южен поток" - въжето, на което Русия ще обеси Украйна

8 коментара
Странични сделки с Москва пречат на усилията за независимост на Европа от руския газ

На фона на призивите на Брюксел Европа да намали зависимостта си от руския природен газ и да преговаря с Москва като съюз, Австрия тихо заобиколи Европейската комисия, за да сключи собствена двустранна сделка за изграждане на тръбопровод, отбелязва в коментар агенция Ройтерс, цитирана от БТА в понеделник.

Сделката за газопровода Южен поток, който ще бъде изграден по дъното на Черно море до България, а след това и до Централна Европа, показва затруднението на Европейския съюз да изгради единна енергийна политика по отношение на Москва по време на украинската криза, пише агенцията.

И докато представители на ЕС призовават Европа да стане независима от руския газ, частни и държавни компании, с подкрепата на политици, напредват с проекти за купуване на още повече.

Австрийската енергийна група О Ем Ви (OMV) се споразумя миналата седмица с руската държавна компания Газпром газопроводът да стига до до газовия разпределителен център в Баумгартен, надхитрявайки Италия, която искаше трасето да свърша на нейна територия.

Това показва, че когато стане дума за дипломация при природния газ, европейските държави все още имат свои конкуриращи се интереси, които е трудно да бъдат обединени под флага на ЕС.

Европейската комисия замрази процеса по одобрение на Южен поток, след като Русия анексира Крим през март. Брюксел твърди, че Южен поток не отговаря на европейската регулация за собственост и достъп до  газопреносните мрежи.

Австрия и Русия обаче заобиколиха това, като обявиха, че тяхната сделка се основава на двустранно споразумение между държавите, а не на споразумение на равнище ЕС.

Споразумението Газпром-О Ем Ви е продължение на стратегията на Русия да сключва двустранни сделки, подкопаващи усилията на Европейската комисия, която иска да изгради европейски фронт за енергийните доставки, се отбелязва в материала.

България, която внася почти целия си газ от Русия, също подкрепи Южен поток миналия месец, пренебрегвайки призивите на Комисията, че страните членки не трябва да участват в двустранни сделки с Газпром без нейно одобрение, допълва Ройтерс.

Агенцията припомня изказване на българския енергиен министър Драгомир Стойнев, според когото Южен поток е проект от стратегическо значение, а те (Европейският парламент) искат да го спрат. По думите му тази криза в момента показва, че нямаме сигурност на доставките на природен газ за България.

По-малки страни членки на ЕС като Австрия и България са мълчаливо подкрепяни от Германия, където правителството заяви, че вижда Москва като надежден доставчик на газ и индустрията е направила големи инвестиции в осигуряването на руски газ, посочва агенцията.

Според германски правителствен съветник, пожелал анонимност, Берлин е доволен, че новият газопровод вече ще стига до Австрия, а не до Италия. По думите му Австрия е далеч по-добър вариант за германската индустрия и газовата сигурност, отколкото транспортирането на газа далеч на юг до Италия.

Основното предназначение на "Южен поток", подобно на руско-германския "Северен поток" под Балтийско море, е да заобиколи Украйна. По този начин споровете между Москва и Киев няма да пречат на доставянето на руски газ за Европа, повечето от който в момента преминава през украинска територия.

"Ако приемем "Южен поток", Европа ще продаде въжето, на което Русия ще обеси Украйна и също така ще е приемане да се увеличи енергийната ѝ зависимост от Русия", коментира Франк Умбах от Европейския център за енергийна и ресурсна сигурност (EUCERS), изследователски екип от лондонския "Кингс колидж", пише Ройтерс.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Старият куфар
    #8

    Всеки се прави, че не знае, че интересът клати феса. И като че ли руснаците не са и чували за това, че е желателно държавите от ЕС да разнообразят източниците си на енергия и по възможност енергийните доставчици. Руската стратегия на купуване на местни продажни политици, които да пречат на това разнообразяване и да служат на руския монопол засега е, уви, много успешна. И не сме само ние (начело с левент Гоце) - вижте ги и австрийците, и великия канцлер Шрьодер.

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #7
  3. severin
    #6

    Перачницата на червени пари Австрия трябва да бъде вкарана в пътя. Всъщност украинската криза се отразява като своеобразна антивирусна програма за разкриване на руските троянски коне в Европа. Освен това дава отговор и на въпроса как така в Б-я, вече член на ЕС, продължават да си разиграват коня комунисти и руски агенти. Докато самият ЕС не бъде прочистен от кагебейската икономическа зараза и Европа не заеме ясна и категорична позиция спрямо нейната агентура не може да се очаква и напредък в България, където преди година с подкрепата на Русия бяха организирани февруарските метежи.

  4. Kiril Kovatchev
    #5

    Именно на този дребнав провинциален егоизъм проявен от Австрия е това на което разчита руското царче. Руския сценарий за разделяй и владей засега работи успешно по отношение на ЕС. Питам се кога европейците ще се събудят и ще кажат не на руските попълзновения?

  5. Ганьо Сомов
    #4

    Последните соц. проучвания, относно нагласите на избирателите за новия европарламент показват тревожен превес на онези, които са за по-малко Европа /националисти/. Така, че Брюксел ще има все по-малка и решаваща роля в ЕС. Не дай Боже да последва съдбата на ООН, за която вече никой не споменава при решаването на международните конфликти /поради обективни причини/!

  6. Sin
    #3

    Много просто решение - увеличаване пълномощията на ЕК ( Йотингер ) да санкционира всички сделки на Газпром със страни от ЕС. Идеален пример за налагане на общия интерес над отделния. Защото Газпром е политически мотивиран доставчик на газ, а не само икономически. И е монополист за почти всички източноевропейски държави.

  7. Sin
    #2

    Много просто решение - увеличаване пълномощията на ЕК ( Йотингер ) да санкционира всички сделки на Газпром със страни от ЕС. Идеален

  8. Българофил
    #1

    Работата стана ,,орел, рак и щука".....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам