Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Страните в ЕС сами ще определят как да харчат парите за земеделие след 2020 г.

ЕК не обещава изравняване на субсидиите за фермерите между Източна и Западна Европа, смята евродепутатът Момчил Неков

2 коментара
Страните в ЕС сами ще определят как да харчат парите за земеделие след 2020 г.

Повече свобода за държавите членки сами да определят селскостопанската си политика, опростяване на прилагането ѝ и постигане на резултати са трите основни насоки за развитието на ОСП след 2020 г.

Това стана ясно по време на дискусия в представителството на Европейската комисия в България с участието на експерти от Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" в Европейската комисия (ЕК) по повод визията за бъдещето на земеделието и храните, която беше публикувана в петък.

Основните насоки за промяна на общата селскостопанска политика (ОСП) след 2020 г. са на базата на проведена обществена консултация сред близо 322 000 заинтересовани страни - фермери и организации в ЕС. ЕК ще излезе със законодателни предложения за ОСП най-рано през лятото на 2018 г., след като стане ясна бъдещата многогодишна финансова рамка. Очакванията са парите за ОСП след 2020 г. да бъдат намалени с около 15 на сто спрямо настоящия програмен период. Бюджетът на ОСП за 2014 – 2020 г. възлиза на над 408 млрд. евро, като три четвърти от тях отиват за директните плащания.

Сега ОСП отговаря на основната си мисия – да изхранва населението, но трябва да претърпи еволюция, коментира Марио Милушев, директор на дирекция "Развитие на селските райони" в Генерална дирекция "Земеделие и развитие на селските райони" ЕК. Това означава, че резки промени няма да се правят.

Повече свобода за държавите членки

Най-значителната промяна е предоставянето на повече свобода на страните членки сами да решат как да харчат парите си, като това ще бъде обвързано с постигането на резултати. Този ход се предприема от ЕК, защото селското стопанство е много разнообразно в различни части на Европа.

Затова ЕС ще определи основните параметри на ОСП. Общата законодателна рамка ще гарантира конкуренцията, опазването на природата и действията в областта на климата.

Държавите членки ще изготвят стратегически планове по двата стълба - директните плащания и програмата за развитие на селските райони (ПРСР).

Стратегическите планове ще подлежат на одобрение от ЕК, която ще следи дали се изпълняват и дали се постигат заложените цели.

Директните плащания остават за големите производители

Директните плащания, които са основен инструмент от обща селскостопанска политика, остават и след 2020 г., каза Марио Милушев.

Аргументът - в момента доходите на фермерите са много под средните за ЕС. Ако над 100 млн. от населението на ЕС, което е малко над една пета, живеят на ръба на бедността, то 30% от живеещите в селските райони са бедни. Затова, според представителите на ЕК, и в следващите десетилетия подкрепата за земеделците трябва да продължи.

В момента 80% от директните плащания се разпределят между 99% от земеделските производители.

Останалите една пета са големите стопанства. Те произвеждат 80% от общата селскостопанска продукция и осигуряват голяма част от прехраната и износа. Затова според евроекспертите темата за концентрацията на директните плащания в големите стопанства не е толкова актуална и не е възможно те да бъдат изключени от тази подкрепа.

В следващите месеци ще има дискусии за ограниченията на плащанията и преразпределението между различните стопанства.

"Европейската комисия не обещава изравняване на субсидиите за земеделските стопани в страните от Западна и от Източна Европа за периода 2021-2028 г. Това означава, че дори и след 20 години еврочленство българските фермери няма да бъдат третирани наравно с тези от другите страни", коментира евродепутатът Момчил Неков след обявяването на визия на ЕК за бъдещето на земеделието и храните в петък. Той е единственият български представител в земеделската комисия на европарламента. Според Неков "това е лош сигнал, защото липсва ангажимент към България, Румъния и другите държави от Централна и Източна Европа".

Освобождаване от данъци при природни бедствия

Основни рискове за фермерите са климатичните условия, цените и доходите. В момента се обсъжда възможността за интервенции на застрахователния пазар, но проблемът е, че той не е равномерно развит в ЕС. Докато има страни, където над 80% от фермерите са застраховани срещу всякакви рискове, има и региони, където няма развит застрахователен пазар. България е сред страните, където фермерите не застраховат продукцията си, а причините за това са различни.

ЕК препоръчва промяна в данъчната политика по отношение на фермерите. Идеята е при природни бедствия те да бъдат временно освободени от данъци, защото продукцията им е опропастена, стана ясно по време на дискусията.

В бъдещата ОСП финансовите инструменти ще стават все по-застъпени, е становището на ЕК. България не смята засега да разширява средствата за тях и ще насочи към тях възможният минимум, определен от ЕК.

Обсъжда се и включването на финансови инструменти, които да подпомогнат изплащането на заеми от страна на фермерите, така че вноските да бъдат изравнени с цикъла на доход от стопанствата. Така няма да има излишен натиск от финансовия сектор в периодите, когато фермерът не получава доходи, а когато има, той ще наваксва с плащанията.

В момента недостигът на заемен капитал за земеделските стопанства в Европа се оценява на около 19 млрд. евро, казаха участниците в дебата.

Те допълниха, че част от структурните проблеми в селските райони като липса на интересни възможности за работа или недостатъчните инвестиции може да бъдат решени чрез нови методи – развитие на биоикономиката и на професионално образование.

Според представителите на Еврокомисията ОСП освен това може да бъде използвана за подкрепа на легалните мигранти в селските райони, като им се предоставят възможности за работа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #2
  2. pepe
    #1

    Значи след 2020, ако още ни управляват ГЕРБ или комита, и тези пари ще потънат изцяло в техните джобове и селското стопанство ноу мор... Хубаво е селските стопани да бъдат предупредени от рано - да си знаят - или да се записват за членове в ГЕР, БСП или ДПС /тези които още не са членове де, и никакви малки партии, реформатори и други подобни!/, или остават без субсидии. :)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.