Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Странни съвпадения

8 коментара
Бойко Рашков. Сн. БГНЕС

България е правова държава. От което следва, че съдебната власт - и по-специално прокуратурата, се ръководи единствено от закона, без значение кой е на власт.Българските политици, с малки изключения, неотклонно поддържат това твърдение. Медиите също. Е, намират се и такива, наистина много малко, които си позволяват да твърдят обратното. Но те, както отбеляза прокуратурата, отразяват "манипулативно, едностранчиво и невярно”.

Наистина, в прокурорската практика се случва някои разследвания да се проточат дълго, да се отварят и затварят многократно. Това обаче се дължи не на друго, а на тяхната "правна и фактическа сложност”, която явно не позволява да се разбере отведнъж има ли или няма "данни за престъпление”. Като в два случая, приключени наскоро за пореден път. Този път може би окончателно. И двата са свързани с бивш, а както мнозина са убедени - и бъдещ министър-председател на България.

Историята със "самоубиеца"

Единият казус е от времето, когато той е главен секретар на МВР и любим герой на медиите. През декември 2003 година по негово нареждане срещу къщата на барикадирал се престъпник са изстреляни 15 ракети с ръчни противотанкови гранатомети (РПГ). Къщата е срината, а престъпникът е намерен мъртъв. Адвокат на семейството му заявява, че "целта на полицаите не е била да го заловят, а е била насочена пряко към неговото физическо унищожаване". Но през 2005 година военни прокурори стигат до извода, че служителите на МВР нямат вина, понеже загиналият се е самоубил, като се е самовзривил с ръчна граната. И прекратяват досъдебно производство.

Случаят стига до Европейския съд за правата на човека, който през ноември 2012 година осъжда България да плати 50 хиляди евро обезщетение на близките на загиналия заради това, че е било нарушено правото му на живот и на ефективно разследване. За лично отговорен съдът посочва поименно някогашния главен секретар на МВР, който по това време е вече трета година министър-председател и все така любим герой на медиите.

След присъдата правозащитници настояват прокуратурата веднага да започне разследване, а опозицията иска оставката му. Прокуратурата (ръководена още от предишния главен прокурор) отговаря, че не е получила решението на съда в Страсбург и не се е запознала с него.

Четири месеца по-късно, на 20 февруари 2013 година, след улични протести по друг повод и след като медиите кой знае защо изведнъж са го разлюбили, премиерът подава оставка. Малко по-късно новоизбраният главен прокурор внася искане за възобновяване на делото, което е и направено през юни 2013 година.

Тогава изборите са минали, дошло е ново управление, бившият премиер е в опозиция, а медиите продължават да го хулят. През декември в тях изтича информация за подновеното следствие, а заместник-главен прокурор я потвърждава: междинните експертизи напълно изключват версията за самовзривяване, загиналият е бил взривен, "убийствени манипулации са маскирали смъртта като самоубийство".

Следват няколко месеца тишина. Междувременно минават евроизборите, управляващата коалиция се разпада, а на близкия хоризонт се задават нови избори и нови мнозинства. Медиите предричат на бившия премиер победа и отново го заобичват.

В края на юни, година след възобновяването му, без излишен шум делото е отново прекратено. Месец и половина по-късно същият заместник-главен прокурор обяснява: "Окончателната експертиза не показва да има извършени престъпления от длъжностни лица".

"Ало, Ваньо"

През януари 2011 година изтичат направени със специални разузнавателни средства записи на разговори на директора на митниците. В един от тях тогавашният министър-председател му нарежда "да прибере” подчинените си, които в същия момент правят митническа проверка в акцизния склад на бирена фабрика, на чийто собственик премиерът бил обещал "да не го закача".

Прокуратурата започва разследване. Но не за съдържанието на разговорите, а за изнасянето им. И година по-късно, през януари 2012, го прекратява, понеже не е открит извършител. В края на февруари 2013 година, малко след като премиерът е подал оставка, новоизбраният главен прокурор, подсетен от медиите, нарежда проверка на мотивите за прекратяване на разследването. След още два месеца негов заместник съобщава: разследването е било водено правилно и е прекратено законно. После изборите минават, идва ново управление, бившият премиер е в опозиция, а медиите продължават да го хулят.

През юли 2013 година делото е възобновено. Същият заместник-главен прокурор вече смята, че дотогава е било "удобно пропуснато да се провери съдържанието на разговорите". "Ще проверяваме и действията на участниците, например дали е препятствана митническа проверка", казва той. Заместник-градски прокурор на София е още по-категоричен: "Магистратите са решени да разчепкат аферата докрай".

Решени са и депутатите от управляващото мнозинство, които създават временна парламентарна комисия за телефонния разговор, "в който се съдържат данни за грубо склоняване към тежки престъпления и злоупотреба с власт”.

Следват няколко месеца тишина. Евроизборите минават, управляващата коалиция се разпада, задават се нови избори и нови мнозинства. Медиите предричат на бившия премиер победа и отново го заобичват.

В края на юли без излишен шум делото е пак прекратено, понеже, по думите на заместник-главния прокурор, "не може да се потвърди автентичността на разговорите в тези записи”.

"Да оставим прокуратурата да си свърши работата"

Известни са още две разследвания, свързани с бившия премиер и започнали след падането му от власт. Ако скоро се разбере, че и те са прекратени, това няма да е заради предстоящите избори и очакваните резултати от тях, а както в описаните по-горе случаи - поради напълно случайно съвпадение.

Както често казват политиците, "да оставим прокуратурата да си свърши работата". Пък и бившият (а може би и бъдещ) премиер не пропуска случай да каже колко вярва на главния прокурор.

Накрая все пак два цитата за размисъл. Единият е от анализ на главната прокуратура от юли 2013 година: "Делата за корупционни престъпления срещу лица, заемащи висши държавни длъжности, се образуват кампанийно, обичайно след смяна на съответния министър или цялото правителство”.

Вторият е на споменатия по-горе бивш премиер: "... Който има медийна империя и контрол над съдебната власт, може да управлява".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. безпартийна
    #8

    Затова най-важната реформа, която искат Реформаторите е в съдебната система. За да не може на един отявлен престъпник даже да му мине мисълта, че ще иска да управлява. Той трябва да си заеме заслуженото място в съответното заведение, както и главните прокурори, допуснали такава гавра със справедливостта.

  2. Роси
    #7

    Не сме народ, а мърша (цитат). Тъжното е, че почти всички, които гласуват за ГЕРБ, са убедени, че Борисов е мутра и е тотално некомпетентен за управляване на държава, но това ги кефи... Не коментирам тълпите службогонци и "предприемачи", които точат лиги. И припомням какъв шок предизвика декларацията на Реформаторския блок. Значи, да си кютат реформаторите, да заприличат на всички стандартни образувания, наречени по грешка политически партии, да забравят, че бяха активна част от протестиращите и че искат нормално, компетентно и честно управление на държавата, защото... нашенецът си пада по мутри... Е, не може така. Все някой трябва да каже, че царят е гол...

  3. Тачев
    #6

    Не мога да проумея този наш тъп народ. Докога ще позволява да бъде манипулиран, докога ще гласува за мутри. Толкова ли ние е превзела чалгализацията.

  4. Стилиян
    #5

    Да гласуваме всички на изборите все едно че е 1989 година и мразим комунистите/защо ли/. Така ще доведем други бедни и жадни за пари а не за власт хора начело на държавата и т.н. и т.н.

  5. Ана Стефанова
    #4

    да аз гласувах за герб и то няколко пъти...но ти да кажеш че бг е правова държава....това за мен е цинизъм и подигравка с обикновения гражданин на тази идиотско -мафиотска-политическо-олигархична..съдебовластна-анархична...бг система....бойко иди на лекар...явно вече и ти не си с всичкия си или не искаш да си с него...

  6. Kiril Kovatchev
    #3

    Един бандит стрелял по полицаите и те отвърнали на огуня и го убили. какво е тук ненормалното от страна на полицията? Съдът в Страсбург греши. Какво трябваше да направят полицаите? Да стрелят внимателно внимавайки да не убият бандита. Да се надяват той да свърши патроните и се предаде преди а е успял да убие някой полиицай? Правото на живот небива да се абсолютизира. Редът и правото в една страна са скъпи неща и се упражняват в едни разумни граници. Когато един бандит се опитва да лиши полицаи от правото им на живот той се e отказал от собственото си право на живот.

  7. Galatianec
    #2

    Присъединявам се към efir2. В цялата държава само един "доблестен" Мирослав Найденов ли се намери, който да записва разговори? Няма ли някой да изнесе подслушан разговор как в обръчите от фирми на Доган се прави договарянето, как лобират... Никой ли не е проявил интерес какво е говорил шефа на БЕХ като погази решението на министъра си? Любопитен съм да науча какво мисли автора по въпроса.

  8. efir2
    #1

    Тооолкова дълги упражнения на основа на едно решение на съда в Страсбург, което авторът интересно защо не споменава, че НЕ ОСПОРВА заключението на българските разследващи, че Чакърът се е самоубил и също едни сглобени записи, очевидно създадени само и единствено за медийно ползване. Добре ги ползва авторът, създателите им, съм сигурен, че са много доволни в момента. Но официално тази статия е насочена срещу задкулисието най-вероятно... Каква пародия!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.