Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Странни съвпадения около сделката с "Аджъбадем"

Представителят на турската верига у нас бе арестуван ден преди афиширането на сделката

6 коментара
Представителят на "Аджъбадем" у нас д-р Гюрай Ходжев.

Един от арестуваните при зрелищната полицейска акция във Фонда за лечение на деца е представителят на турската верига болници “Аджъбадем“ у нас д-р Гюрай Ходжев, който в четвъртък бе пуснат заедно с останалите задържани срещу 15 000 лева гаранция. Арестите се случиха само ден преди съобщението, че турският гигант “Аджъбадем“ купува българската болница “Токуда“ и част от “Сити Клиник“, с което става най-мощният играч на българския болничен пазар.

Източници от бранша коментираха пред Mediapool, че това може и да не е случайно съвпадение, а част от сценарий за координирани атаки по сделката, която все още не е окончателно финализирана и сливането чака и одобрението на Комисията за защита на конкуренцията.

Съмненията се засилват и от факта, че в началото на седмицата заявка да се конкурира с турската верига за двете български болници даде председателят на БЧК Христо Григоров в тандем с анонимен български инвеститор и с обяснението, че болниците е по-добре да останат в български ръце.

От съобщение на здравната верига "Интернешънъл Хелткеър Холдинг" (IHH) стана ясно, че “Аджъбадем“ купува 100% от “Токуда“ болница за 65 млн. евро, а 10.97 млн. евро ще бъдат платени за придобиването на 76.5% от “Сити Клиник“. Ангел Ангелов, един от акционерите в “Сити клиник“, казва пред агенция Ройтерс, че "общият размер на сделката е около 250 милиона лева (почти 128 млн евро), защото включва и някои задължения".

Сделката обърква сметки на болничния пазар

Стъпването на мощна структура като “Аджъбадем“ у нас би предизвикало сериозна промяна на българския медицински пазар, като очакванията са пазарният дял и постъпленията на останалите играчи да намалеят. След придобиването и сливането, “Аджъбадем“ създава най-голямата здравна структура в България с 4 лечебни заведения, с близо 750 болнични легла и 4 медицински центъра.

От 47 държави, които пращат свои пациенти в клиниките на веригата IHH в Турция, България е на пето място по брой пациенти, което според запознати сериозно обърква сметките на хора от българския болничен пазар. Една чужда верига също така по-трудно може да бъде подчинена и контролирана от местни интереси отколкото български собственици.

Запознати коментират, че арест на представител на веригата у нас може да предизвика сериозна ответна реакция, особено ако се окаже, че няма достатъчно доказателства за престъпления от негова страна.

Прокуратурата обяви преди ден, че е разкрила три престъпни схеми за източване на Фонда за лечение на деца в чужбина. Първата схема, според прокурор Даниела Попова, е "сключване на неизгодни договори с лице, което е било използвано за посредник с чуждестранна болница. За една година неназованият посредник е получил 250 000 лева". Съмнителното тук било, че заплащането на тези дейности било осчетоводявано като "лечение на деца". От обществения съвет на фонда обясниха, че турската верига болници "Аджъбадем" изрично е изисквала да работи чрез представителството си у нас и именно това е въпросният посредник.

Сега у нас има два офиса на "Аджъбадем" - в София и Пловдив, като Ходжев ръководи офисът в Пловдив. Той е организирал транспорта и настаняването на децата в Турция със собствени линейки и медицинско лице и затова разходът е осчетоводяван като медицински. Това не е в нарушение на правилника на фонда, който има право да плаща транспортни и квартирни разходи по време на престоя в чужбина.

Ако престъпление не бъде доказано, американски, японски, турски, малайзийски акционери в здравната верига "Интернешънъл Хелткеър Холдинг", която притежава “Аджъбадем“ вероятно ще си потърсят правата, че са обвинявани в престъпни схеми, при положение, че турските клиники дават най-ниските цени в сравнени с болниците в Западна Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milev
    #6

    Медицината в Турция е на много високо ниво. Добре ще е да има от кого да гледаме. А не Москов да се самообучава.Поне за ваксините имахме полза!

  2. pinocchio
    #5

    Играчи, сметки, пазари, оставам с впечатлението че става дума за стокова борса. Но така е вече и у нас, няма пациенти, има легло-дни, няма лечение, има пътеки, няма болници, а търговски дружества, няма червен кръст, а холдинг...

  3. Nikola Nikolov
    #4

    Чакайте, хора! Може би точно в това се състои реформата на "пепи"??!! Ха-ха-ха-ха!

  4. Ivo09
    #3

    "сценарий за координирани атаки по сделката". Това е истината! Изстина им сърцето на нашите далавераджии с бели престилки, дето са свикнали не само "грешни" епикризи да пишат, но и пари под тезгяха да търсят. Може би е дошло време нашите доктори акъл от турските си колеги да вземат, със сигурност по-малко са преписвали на изпити, четат новости, завършили в по-голямата си част в престижни западни (Англия, САЩ) у-ти. Не е лошо старите стандарти в медицинските среди да се променят и да се почувства

  5. Авакум Захов
    #2

    Нагласено от свинята-касичка, за да вземе Токуда

  6. москофф е светец бе! A че Ристо Григоров е главен спонсор на ДСБ това го знаем! И че Христо Григоров е предлагал тайнствен Бг инвеститор да закупи болница Токуда-също(благодарение на Медиапул) Помня как по времето на МВР министър Румен Петков, и Христо Григоров кандидат за президент на ДСБ, Христо Григоров се озова за кратко в затвора. Спомена се търговията му с лекарства/не се каза РЕекспорт/ От РЕекспорт на лекарства, който НЕ Е незаконен, се печели по 300 млн лв!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.