Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стратегията на Тръмп за борба с тероризма

2 коментара
Доналд Тръмп
Доналд Тръмп отново се върна на тези въпроси в понеделник и този път очерта стратегията си за борба с радикалния ислям. Както обикновено, тя включваше някои добри и някои лоши идеи, но ако имаме късмет, той ще се придържа към тази тема достатъчно дълго, за да накара Хилари Клинтън да обсъжда нещо различно от неговия темперамент.
 
Социологическите проучвания показват, че Тръмп все още има леко предимство над демократката по въпроса за борбата с тероризма, до голяма степен благодарение на политиката на президента Обама през осемгодишното му управление. "Ислямска държава" изникна във вакуума, настъпил в резултат на американското отстъпление в Ирак и Сирия, а нейната отрова се разпространява по света. Клинтън обещава да продължи стратегията на Обама, а това предоставя удобна възможност на републиканеца. 
 
"Неуспехът за утвърждаване на ново споразумение за статута на силите в Ирак и тласканият от изборите график за изтегляне предадоха нашите постижения в тази страна и доведоха пряко до възхода на ИДИЛ", каза Тръмп, като четеше от подготвен текст в Янгстаун, Охайо. Това е напълно вярно, макар че той трябваше да добави решението на Обама да остави сирийската гражданска война да се развихри извън контрол.
 
Но пък Тръмп понякога казва, че САЩ би трябвало да не се намесват в гражданската война в Сирия, защото това представлява "държавно строителство", което Тръмп отново обеща да спре. Това е добър опит за печелене на похвали от дясно и от ляво тези дни, но създаването на безопасни зони в Сирия, така че милиони бежанци да не заливат Турция, Йордания и Европа, е далеч от държавно строителство. САЩ направиха това за кюрдите след първата война в Залива, а кюрдската територия в Ирак е рядък пример за американски успех в Близкия изток.
 
Ако Обама беше оставил 10 000 американски войници в Ирак след 2011 г., критиците можеха и това да нарекат държавно строителство. Но то щеше да спре похода на "Ислямска държава" и да ни спести необходимостта отново да водим войната в Ирак днес. Представяната от Тръмп карикатура на държавното строителство е по-близо до виждането на Барак Обама, отколкото той би искал да признае.
 
По-добрата новина е, че Тръмп, изглежда, започва да приема идеята, че САЩ се нуждаят от коалиции, за да победят радикалния ислям. Най-забележително беше, че в своята реч той промени позицията си за НАТО, като похвали ролята на организацията в борбата с тероризма. Също така призова за "международна конференция" за борба с радикалния ислям и посочи конкретно Израел, Египет и Йордания като съюзници в борбата.
 
Тръмп все още изглежда наивен, очаквайки руският президент Владимир Путин да помогне в тези усилия, но пък същото се отнасяше за Обама и Клинтън през 2009 г. Тръмп, изглежда, не забелязва, че неотдавна Обама се съгласи да бъде споделяна разузнавателна информация с Русия в Сирия въпреки шумните възражения на Пентагона. Републиканският кандидат може би ще трябва да научи по трудния начин, че Путин е суров човек, който реагира единствено на логиката на суровите геополитически факти.
 
По-добре приемано е обещанието на Тръмп да води "идеологическа война" с "Ислямска държава", по подобие на начина, по който Роналд Рейгън каза истината за "империята на злото" през Студената война. Той заяви, че това ще значи да говори открито "срещу потискането на жените, гейовете и хората с различна вяра" в мюсюлманския свят.
 
Навярно най-насърчаващо беше обещанието му, че "нашето правителство ще бъде приятел с всички умерени мюсюлмански реформатори в Близкия изток и вероятно ще усили техните гласове". Това може да изглежда очевидно, но Обама предпочита да омаловажава разделенията в ислямския свят, за да не обиди мюсюлманските лидери, които ухажва в Турция и Иран. "Ислямска държава" трябва да бъде победена на бойното поле, но е добре да се види, че Тръмп признава необходимостта Западът да спечели и битката на идеите.
 
По тази точка обаче той е в противоречие със стратегията си, като предлага пълна забрана на имиграцията от страни, "които са известни като износители на тероризъм". Тръмп нарича това "временно" спиране, докато бъдат установени нови процедури за проверка. Но той не дава яснота кога или как може да бъде премахната тази забрана. Никоя проверка не е безпогрешна, а обещанията за преданост или други идеологически проверки могат да бъдат надхитрени.
 
Цялостната забрана на имиграцията може да бъде сметната за антимюсюлманска от същите съюзници, от които Тръмп казва, че се нуждаем, за да победим "Ислямска държава". Предполага се, че тя също така ще се отнася за коптските християни в Египет или Сирия, иракските преводачи, помагали на американските войски, и вероятно дори израелците, тъй като някои израелски араби практикуват тероризъм. Тръмп е прав, че Обама не заклеймява радикалния ислям, но републиканецът пък не бива да заклеймява всички бежанци като възможна заплаха за сигурността. 
 
Най-доброто послание на речта е, че тя означава, че може да имаме дебати за националната сигурност през тази изборна година. Кампанията на Клинтън се надява да дисквалифицира Тръмп като потенциален президент, без да ѝ се налага да се сблъска с тези въпроси или с представянето ѝ като държавен секретар. Тръмп изпитва трудност да се придържа към дадено послание, но американското общество има нужда да чуе подобни дебати. 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #2

    в-к New York Times публикува информация, че председателят на кампанията на Тръмп, Пол Манафорт, е замесен в корупционни схеми свързани с руски олигарси и Кремъл. Според вестника, Манафорд незаконно е получил от проруския украински президент Виктор Янукович 12,7 млн. щ.д. Той също така е изкупил украинска медия на стойност от 18 млн. щ.д. в съдружие с руския олигарх Олег Дерипаска, който е от близкия кръг на Путин.
    Преди Тръмп да назначи Манфорт за мениджър на кампанията му, той е бил лобист на

  2. Dr. Web Browsing
    #1

    Лично мнение: естествено е, че това са стойностните ценности във вижданията на Тръмп, зад които би трябвало да се консолидират американците и да го подкрепят.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.