Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стратегията за “България ер” дава шанс на български инвеститор

12 коментара
Стратегията за “България ер” дава шанс на български инвеститор

Дейността на “България Ер” вече е изцяло под контрола на Агенцията за приватизация, след като в четвъртък Народното събрание одобри стратегията за раздържавяването на националния въздушен превозвач със 107 гласа "за", 30 "против" и двама "въздържали се". Документът предвижда авиокомпанията да влезе в режим за работа в условията на приватизационна процедура веднага, а не при обявяване на процедурата от Агенцията за приватизация (АП). Така ръководството на “България Ер” ще иска разрешение от АП за всички разпоредителни сделки с дълготрайни активи и наеми, в които се включва и лизингът на самолети.

Стратегията предвижда 99.99 на сто от капитала на дружеството да бъдат предложени на стратегически инвеститор, а една контролна акция да запази държавата. До процедурата ще се допускат български юридически лица и такива от страна-членка на Европейския съюз или на Европейското икономическо пространство. Кандидат-купувачът трябва да има приходи от авиационни услуги над 150 милиона евро за всяка от последните две финансови години и да е превозил над 750 хиляди пътници за всяка от тези предходни години.

Купувач на акциите от "България Ер" може да бъде и български или европейски финансов инвеститор, както и такъв от Европейското икономическо пространство. Към този тип участници изискването е управляват финансови активи за всяка от последните две финансови години на стойност над 250 милиона евро или да притежава дялови участия в други дружества на обща стойност над 150 милиона евро.

Така на практика изискванията към стратегическите и финансовите инвеститори не се различават много. По думите на транспортния министър Петър Мутафчиев това е така, за да може да се даде по-голям шанс на българските инвеститори, тъй като в страната ни няма стратегически такива.

Предвидено е приватизацията да бъде извършена чрез публично оповестен конкурс на два етапа - предварителен и заключителен. Допуснатите до втория етап участници ще получат правото да извършат пълен собствен правен и финансов анализ на "България Ер". Те ще трябва да представят петгодишна комплексна бизнес програма, съдържаща предложения за инвестиции и социална програма, предвижда още стратегията за приватизация на “България Ер”.

От ОДС и ДСБ се обявиха против избрания подход за приватизацията на националния въздушен превозвач, защото имали притеснения, че процедурата се прави само за един кандидат купувач, който е на икономическата група ТИМ, визирайки явно “Хемус Ер”.

До този момент от българските компании интерес към приватизацията на “България ЕР"е проявила единствено “Хемус ЕР”.

Конкурсът отсега е опорочен, заяви депутатът от ОДС Мартин Димитров по повод текста от стратегията, предвиждащ Агенцията по приватизация да може да променя процедурата в хода на раздържавяването с оглед нейното подобряване.

От БНС пък поискаха в документа да се формулира изискване към бъдещия собственик да извърши залог на част от акциите нае придобитата компания в полза на държавата като гаранция за изпълнение на инвестиционната програма. Това обаче не се прие от парламента.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ddd
    #13

    lubopiten sam da vidia kolko shte sa kandidatite za bulgaria air.

  2. в. пилот
    #12

    Запознатите знаят апетита на Хемус Ер (ТИМ) към Балкан. Той не е от вчера! Резултатът на приватизацията на Костов не бе добър, но той направи изрядна процедура и случи на мошеник. Сега управляващото лоби на ТИМ се готви да им направи подарък.

  3. изумен
    #11

    Точно костовите хора ли намериха кусур на приватизацията, след като се осраха гръмовно с Балкан? Що за гьонсурати са тия и толкова ли за късопаметни ни имат?

  4. Valentinski
    #10

    1. Насърчителна Банка2. Общинска Банка3. ТЕРЕМ (8 военни завода)4. Кинтекс5. Тератон6. ВМЗ Сопот7. Арсенал8. Български Морски Флот (компания, която в момента жестоко се източва като корабите й се дават под наем на цени пъти под международните за кораби с абсолютно същите характеристики)9. България Еър (+ листване на БФБ)10. БДЖ (първоначално разделяне на две дружества – за пътнически и товарен транспорт, и последващата им приватизация – най-добре през БФБ)11. Булгаргаз12. ТЕЦ “Марица Изток” 213. ТЕЦ

  5. българия Ер
    #9

    Освен, че си прочел мнението на депутатите от ДСБ не разбрах от къде е "очевидно", че се прави за ТИМ? Ами ако дойдат Малев ,Матаф и др. европейски компании и дадат по-добра оферта???

  6. БАЛКАН
    #8

    .. все едно са ви взели шоколада.. да беше балкан да има за кво да се палите.. сега Българиа Еър е само фирма на документи .. не разполага с нито един собствен самолет .. за кво говорим .. така 4е въздух ако искат и да си го подарят нема проблем ..

  7. Avioinjener vyv Filipinite
    #7

    ...samo se nadqvam, 4e kato sysipqt i Bulgaria Air vse o6te 6te moje da se nameri ime svyrzano s Bulgaria za sledva6tata na neino mqsto... Ne se nalapaha na6ite upravnici, a bulgarskite aviacionnite specialisti se prysnahme po sveta...

  8. AirBg
    #6

    .. da ne govorim, che zasto im e da kopuvat "nistoto" Bulgaria Air??!! Nali si imat Hemus Air

  9. AirBg
    #5

    Iavno e , che tazi strategia obsluzhva edin edinstven interes - na TIM group

  10. Зак
    #4

    Защо приватизацията предвижда запазване на една контролна акция?!!!Жалко и смешно. В света се приватизира с запазване на контролен ПАКЕТ акции. Какво печели страната от такава продажба?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.