Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стресирани от лекарски грешки, пациенти отказват лечение, а болниците - рискови случаи

Лекари призоваха за спиране на обществената психоза

73 коментара
Стресирани от лекарски грешки, пациенти отказват лечение, а болниците - рискови случаи

Българският лекарски съюз (БЛС) и директори на болници призоваха за преустановяване на обществената психоза, породена от зачестилите смъртни случаи на родилки, защото това е в ущърб на пациентите и лекарите. Според медиците пациенти масово отказват лечение заради зачестилите медийни информации за лекарски грешки. Стресирани, хората отказвали да бъдат оперирани, да им се прави упойка, а бременни се страхували от предстоящите си раждания.

"Настана психоза, която не трябва да се допуска. Не знаете колко уплашени са бременните, а това се отразява на плода. Отразява се и на работата на акушер-гинеколозите", заяви  председателят на дружеството на акушер-гинеколозите и зам.-директор на "Майчин дом" проф. Тодор Чернев. Той разказа, че в болницата постоянно приемали бременни, препратени от лечебни заведения от цялата страна, които не искат да поемат и минимални рискове с жените. "Нямаме капацитет да поемем този наплив", уточни Чернев.

Шефът на етичната комисия на БЛС проф. Милан Миланов обясни, че заради постоянните обвинения за лекарски грешки има опасност самите медици да спрат да поемат рискове и да лекуват, за да не бъдат изкарани виновни след това.

Четирите случая на починали родилки в София предизвикаха вълна от недоволство и обвинения към лекарите. Назначени са редица проверки, но само една е приключила - за първата жена, починала от инфекция след цезарово сечение в "Шейново". Според агенция "Медицински одит" жената е била разкарвана и не е получила пълен достъп до медицинска помощ в АГ болницата и "Пирогов", но проверката не отчете лекарска грешка, нито престъпление. За другите три случая още се чакат експертизи.

Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов съобщи, че от началото на годината в България са починали общо шест родилки. В това число влизат и четирите смъртни случая от последните два месеца. По данни на НСИ през миналата година смъртните случаи на родилки също са били шест. Статистиката на Световната здравна организация сочи, че смъртност у нас е 13 жени на 100 000 раждания. За сравнение във Великобритания е 12 на 100 000, във Франция – 8 на 100 000, в Гърция 2 на 100 000, в Австрия и Белгия – 5 на 100 000, в САЩ – 24 на 100 000.

От началото на годината прокуратурата е образувала 16 000 проверки срещу болници и лекари, от които 104 са преминали в досъдебно производство. За последните две години са влезли в сила пет присъди за отнемане на лекарски права за срок от една до три години.

“Във всяка болница има смъртни случаи, като в тези с повече от 300 легла всеки ден умират 8-15 пациенти“, съобщи директорът на ВМА ген. Стоян Тонев. Според него смъртността е по-висока в големите и добри болници, защото те приемат най-тежките случаи.

Според лекарите основният проблем е в недостатъците на системата, лошата връзка между доболничната и болничната помощ и липсата на адекватно финансиране. "Избор на екип означава лоша система на медицината и е обида и за лекаря. Изборът на екип беше въведен, защото министърът нямаше как да вдигне заплатите на лекарите", коментира Тонев.


Специално по отношение на ражданията проф. Чернев заяви, че част от младите лекари нямат нужната подготовка.

"Усложнените раждания като многоплодна бременност или седалищното прилежание не са проста работа. Много от младите лекари не са обучени да водят такива раждания и е много по-лесно за тях да направят цезарово сечение, а това е една много сериозна операция, при която има опасност за майката", посочи той. Според статистиката и у нас, и в другите европейски държави, раждането със секцио бележи ръст. В големите болници в България 40-50% от ражданията са с цезарово сечение.

"Тази черна поредица в София трябва да предизвика преразглеждане на правилата и стандартите в акушерството и гинекологията", смята председателят на етичната комисия в БЛС и шеф на столичната лекарска колегия проф. Милан Миланов.

Лекарите са убедени, че принудения да подаде оставка директор на “Шейново“ Иван Костов е станал изкупителна жертва, а Стоян Тонев дори му е предложил работа във ВМА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

73 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #73

    Във всички европейски страни се отделят около 10-15 процента от брутният продукт за здравеопазване.Ако не се лъжа даже в Албания отделят повече за здраве.Тук отделяме 2-3 процента и искаме перфектно здравеопазване.

  2. Анонимен
    #72

    Защо така става,че в нашата мила Родина всичко е ОК,като една Нова Зеландия,или Канада навсякъде във всяка една сфера.Само туй пусто здравеопазване никакво го няма.Според мене българския лекар не може да не носи отговорност за глобалното затопляне на климата.Не може той да няма пръст в тази работа.

  3. Анонимен
    #71

    Необходимо е всеки лекар в БГ да изкара курс за безсмъртие- при Господ за да не се допуска нито един починал пациент.Такъв курс е изкарал нашия вещ министър Константинов.Що се отнася за лекарските грешки,щом във вестника напишат,че е станала лекарска грешка значи е налице такава.Няма смисъл от разследване,да се хабят народни пари.Като се побликува в медиите нещо,не бива да се подлага на съмнение.Жрналистите ще подлудят хората,и накарая пак народа ще отнесе плувката.

  4. Анонимен
    #70

    Данните, че в Америка умирали 24 на 100 000 жени просто трябва да се обяснят, а именно това е страна с голям брой имигранти, етнически нехомогенно, жени, които са там нелегално, не ходят на прегледи, цветнокожи и пр - това не може да се сравнява с България, една страна с хомогенно население.
    Скандални са умиранията на родилки, при положение, че годишно в България има не повече от 70 000 раждания. Д-ре Чернев е казал истината - че са неподготвени лекарите за седалищни раждания, и оше . как може 50

  5. Анонимен
    #69

    В крайна сметка гражданите на БГ си заслужават управляващите и лекарите.Каквото си посееш това ще жънеш.Как така във всяка една сфера да мирише,а сам здравеопазването да цъфти.По какъв механизъм ще стане това.Като вменят на болниците и спешнат помощ,още по зле ще стане тогава.В Словакия лекарите искат два и половина над средната заплата за страната.Тук е даже под средната,и Дянков още ще я намали,а хората искат по добро зднравеопазване.Ми посмъртно няма да стане това

  6. Анонимен
    #68

    До # 60: Ясен си, пределно си ясен, докторе! Сега вземи един овчи кожух и чифт гумени галоши и иди да протестираш с трактористите от бандата на Св.Дичевски. За лекар очевидно не ставаш; може пък да ти излезе късмета за звеновод на трактористите на ТИМ.

  7. Анонимен
    #67

    Шефът на етичната комисия на БЛС проф. Милан Миланов обясни, че заради постоянните обвинения за лекарски грешки има опасност самите медици да спрат да поемат рискове и да лекуват, за да не бъдат изкарани виновни след това. Хайде да се уточним: 1.Изразът "заради постоянните обвинения за лекарски грешки" е наложително да се замени със "заради непрекъснатите напоследък лекарски грешки"; 2. Самите медици няма да спрат да лекуват, а ще продължат да лекуват, защото това им е работата, а който не може да я върши - да си ходи! Разбирате ли за какви различия става въпрос, професоре? И не е лошо двамата с д-р Райчинов за известно верме да спрете да каканижете: ставате хем досадни, хем смешни.

  8. Анонимен
    #66

    Вчера 01.12.2011 в болницата на г-н Абумелих "Дева Мария" при тежък случай на родилка с абрубцио,благодарение на професионализма, бързината и работата в екип на гинеколози,анестезиолози и неонатолози 2 живота бяха спасени.Благодарим на г-н Абумелих за перфектната организация.Би било добре ,ако журналистите забелязват и такива ежедневни подвизи на лекарите.Това е добре и за бъдещите родилки,които психясаха напоследък от пресата.Но явно за вас журналистите само лошата новина е добра новина!!!

  9. Анонимен
    #65

    майкъл Да. Точно "Системата" създава недоучили лекари. Лекарският съюз е част от стауквото, благодарение на него лекарите ПЛАЩАТ за квалификацията си, а в болниците основната част от работата е прехвърлена на СПЕЦИАЛИЗАНТИ-които нямат дори трудов договор и длъжностна характеристика! Лекарите-титуляри със стаж и опит избягват да работят, а смучат чуждия труд- и се измъкват от отговорност.Всчико е в познатия стил "замитане на следите".

  10. Анонимен
    #64

    Голями ,уважавани лекари,привлечени от "лекарския съюз"начело с Райчинов/който е част от политическата атка на загубилите изборите/представят действителната ситуация в АГ болниците и голямия стрес от прецедента -смърта на 6 родилки в рекламираните като "елитни" софииски болници,както и "психологическото "въздействие върху лекарския персонал,предизвикан от недоверието на бременните жени да постъпват, да бъдат лекувани или да раждат в тези болници.Чуват се гласове,ако тези жени бяха раждали у дома

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.