Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Стриктен контрол върху ВЕИ-проектите сменя плана за мораториум

34 коментара
Стриктен контрол върху ВЕИ-проектите сменя плана за мораториум
Правителството отстъпи пред инвеститорите и се отказа от идеята за временен мораториум върху проекти за производство на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ). Окончателното решение бе обявено в петък, след близо двумесечни спорове как да се регулира секторът, където са констатирани редица нарушения на екозаконодателството и прекалено много намерения за вятърни и соларни паркове, непосилни за енергийната система и ненужни за потреблението на страната.

Няма да се преустановява приемането на заявки за нови ВЕИ – съоръжения, но ще се въведе много по-стриктен контрол и ще има нови изисквания към инвеститорите, съобщи в петък пред журналисти министърът на околната среда и водите Нона Караджова. Заместникът ѝ Евдокия Манева уточни, че “вместо забрана за всички проекти, се въвежда забрана на парче“.

И в момента нормативната база дава достатъчно механизми за контрол върху ВЕИ-проектите, но той не е бил спазван от предишното управление, смятат в МОСВ. Така например министерството е одобрявало вятърни проекти, без те да разполагат със задължителните едногодишни предварителни изследвания за силата на вятъра, които да обосновават необходимостта на това място да се инсталират перки. Без такива 12-месечни анализи заявления за екооценки вече няма да се приемат, каза Караджова.

Новите изисквания

Няма да се разглеждат и проекти без план откъде ще минават далекопроводите, към които ще се присъединяват вятърните и соларните паркове, каквато е била практиката. Така често се оказвало, че преносната мрежа засяга защитени територии.

Освен това за фотоволтаичните проекти ще се въведе изискване да се инсталират по-малки като площ слънчеви панели, на по-голямо разстояние един от друг и на по-голяма височина, каза Караджова.

Това обаче ще оскъпи проектите, тъй като инвеститорите ще трябва да разполагат с по-големи терени, върху които да инсталират планираната мощност. Което означава допълнителни разходи за закупуване на земя и повече средства за смяната на предназначението ѝ.

В същото време от земеделското министерство настояват да се въведе ограничение и за ВЕИ-проекти да не се дава земеделска земя от първа до четвърта категория. Това силно стеснява възможностите на избор на подходящи терени за инсталирането на възобновяеми мощности.

За да получат зелена светлина, новите ВЕИ-проекти отсега нататък ще бъдат разглеждани не сами по себе си, а в контекста и на вече построените подобни мощности в региона и одобрените за изграждане. Така ще се спре порочната практика инвеститорите да делят проектите си на малки терени с по няколко перки, за да получат бързо и лесно разрешителни, а като цяло ефектът върху околната среда е като огромен вятърен парк, коментира екоминистърът.

Според нея по този начин реалните проекти на сериозните инвеститори и онези, които имат шанс да получат финансиране, ще могат да се завършат без проблеми.

Като допълнителна мярка МОСВ предвижда да проведе разговори с онези компании, чиито паркове са в последна фаза за въвеждане на допълнителен мониторинг върху опазването на околната среда, птиците и биоразнообразието, каза Караджова.

Тези разпореждания вече се разпращат до регионалните екоинспекции, които одобряват плановете за бъдещите ВЕИ-проекти. Предприетите мерки ще се докладват и на Европейската комисия, за да ги вземе предвид в хода на отворените срещу България наказателни процедури за нарушаване на европейското екологично законодателство в областта на защитените територии и опазването на биологичното разнообразие.

МОСВ атакува разрешението за строежи в община Царево

Караджова съобщи още, че страната ни вече е докладвала за предприетите мерки по някои от заведените процедури и се очаква решение на Брюксел дали да ги прекрати или да ги продължи.

България е уведомила ЕК, че са предприети действия по възстановяването на щетите, нанесени на коритото на река Вая, и планираното засаждане на дървета и се очаква делото да излезе от досъдебната си фаза.

МОСВ също така е решило да обжалва заедно с екоорганизациите решението на предишното ръководство на министерството, издало екооценка за устройствения план на община Царево за разширение и строежи на ваканционни селища. От решението на ВАС зависи как ще продължи тази процедура на ЕК срещу България, каза Караджова. Ако съдът подкрепи инвеститорите, страната ни ще бъде дадена на европейския съд.

По думите на екоминистъра са взети мерки и по другите казуси с нарушения в защитени зони в Пирин, за засягане на орнитологични важни места с ВЕИ-проекти в региона на Каварна, както и за неприети в законодателството ни директиви за дивата флора и фауна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

34 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Napoleon
    #43

    Merde!!!

  2. РИОС
    #42

    ВЕИ ПРОЕКТИ, А ОБЩИНИТЕ - ДРУГ Е ВЪПРОСА, ЧЕ ТЕ НЕ СА И ЧУВАЛИ КВО Е ТОВА ВЕИ...

  3. ecosapiens
    #41

    ДА СЕ ЧУДЯТ КАК ДА ЗАБРАНЯВАТ, ДА ВЗЕМАТ И ДА СЕ ПОЧУДЯТ КАК ДА ДАВАТ МАКСИМАЛНО ШИРОК ПЪТ НА ЕНЕРГИЙНАТА РЕВОЛЮЦИЯ И В БЪЛГАРИЯ !!!

  4. Рони
    #40

    Всичко свързано с ВЕИ е измама, поредния идиотски балон за сметка на крайния потребител!Докога ще пълниме гушите на бандюги с аргумента че били "зелени", "еко", ...

  5. Дядо
    #39

    Заявления, молби, безкрайна процедура, намръщени чиновници, пари в плик, по-привдетливи чиновници, пари под масата, още пари и още по-любезни чиновници, и корупция, корупция, корупция!"Така сме ний, така си мрем, че то - поглеж, дий, воле, дий."

  6. ecosapiens
    #38

    Р.Петк., Р.Жел., и т.н., ОК ?!

  7. 112
    #37

    Цените на фотоволтаиците са вече такива, че си струва да си произвеждаш тока сам. След 1-2 години като се развият и акумулаторите покрай електромобилите, енергото ще духне супата.

  8. Рони
    #36

    А защо просто не се премахне изкупната цена? Защо не се приложи пазарният принцип?Защо трябва да се плаща 80 пъти по висока цена за PV панли? За да се храни ВЕИ мафията?ВЕИ са узаконен метод за ГРАБЕЖ и КОРУПЦИЯ!!!

  9. Рони
    #35

    Най-обичам да чета подобни малоумни мнения.Я по добре обясни как бабичките по селата с 200лв. пенсия ще плащат 500лв сметки за "прексрасният" и "зелен" ток???Лесно е да дрънкат глупости. Трудно е да се мисли!Аз не искам да съм слуга и донор на ВЕИ мафията. Теб ако те кефи - давай. Само, че с ТВОИТЕ ПАРИ, не с МОИТИ!

  10. екосапиенс-
    #34

    въобще не смятам да споря с теб - ти просто си един пореден слуга на конюнкт-урата, един трубадур на "славното минало" ...Изправи се, бъди мъж, а не слуга - в момента в света се извършва истинска енергийна революция, а ти мънкаш като баба...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.