Лансираната от регионалния министър Асен Гагаузов идея държавата да дава терени на голф инвеститори, която срещна бурната съпротива на еколози и граждани и беше временно замразена от премиера Сергей Станишев, бавно върви към реализация.
В четвъртък, с една година закъснение заради очакваната положителна оценка от екологичното министерство, правителството одобри Национална стратегия за устойчиво развитие на туризма в България за периода 2009 – 2013 г. Тя задава основните насоки за развитие на сектора у нас в следващите пет години, като специално място в нея е отделено на голф туризма.
Според документа, на България са ѝ нужни 30 голф игрища, които ще направят страната рай за богатите туристи и целогодишна дестинация, а не само място за ски през зимата и море през лятото. Строителството им трябва да се осъществи чрез публично-частни партньорства, които да се стимулират от държавата.
В стратегията се описват местата, най-подходящи за строеж на голф комплекси – Боровец - Самоков (два-три), Балчик – Каварна (един-два); Поморие (два-три); Созопол (два-три); Банско (един-два); Пампорово (два-три).
Насоките, залегнали вече в стратегията, са подготвени от екип, оглавяван от регионалния министър Асен Гагаузов и министъра на екологията Джевджет Чакъров. Работната група написа документа по препоръка на Станишев, който спря одобреното миналата година от правителството решение за създаване на държавна компания "Голф развитие", поради явния лобистки натиск. Малко след публикуването му, Гагаузов заяви, че се обмислят облекчения за инвеститорите в голф комплекси, като например проектите за такива съоръжения да получават Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) по съкратена процедура и сегашният шестмесечен срок да бъде намален. Екосдружения определиха предложението като "пълен абсурд", защото строителството на голф игрище е едно от най-пагубните за природата.
Сега в стратегията се отчита, че "при построяването на голф игрищата, сградите и съоръженията, необходими за експлоатацията на обектите, се увреждат почвите, изсича се определената по проект дървесна и храстова растителност, променя се облика на териториите."
Преди да се премине към приемането на конкретни мерки, за да се стимулира изграждането на голф комплекси, трябва да се изготви продуктова стратегия за развитието на голф туризма, която да мине на процедура по ОВОС и да се одобри от правителството. В момента такива стратегии са изготвени за еко и селския туризъм, подготвят се и за винения, кулинарния, културния и т.н., обясни пред Mediapool Анелия Крушкова, председател на Държавната агенция по туризъм (ДАТ).
Изпълнението на заложените в националната стратегия мерки ще доведе до нарастване на приходите от туризъм до 7.9 млрд. евро през 2013 г., смятат от правителството.
За сравнение през 2008 г. те са 2.6 млрд. евро. Очаква се след пет години един турист да харчи на ден у нас по 108 евро, докато през м. г. той е изразходвал по 58 евро.
Финансирането на заложените в стратегията мерки и дейности ще се реализират със средства от републиканския бюджет, бюджета на общините, оперативните програми, Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г., туристическите сдружения, собствен финансов ресурс на лицата, извършващи туристическа дейност.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
24 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Ще Ви замоля да не критикувате любимия спорт на новите господари...Не е етично, тъй да се каже...
Абе вкарали са го щото работата със заменките се закучи малко. Те това са новата далавера, която идва след тях.
зидаромазачествоДа зидарозамажем китни поля небеса - като от коприна! Зелени, може и сиви.
алчните г***ве да ламтят за държавни и лесни пари..!!!!!
Не че има свят или криза. Друго е важно. В стоежа на голфа е спасението."Строежът на 30 голф игрища вкаран и в Стратегията за туризма"Десислава Лещарска
сме готови да играем дори и тяхните идиотски спортове...
Идиоти алчни, като се втурне сега целокупния БГ народец да играе голф...Пак унищожение на прекрасната ни природа..Но ще стане като бетонните грамади по Черноморието - .. и хак да ви е!
мръсно ком к....е с българската фамилия гагаузов е много нагло,самозабравило се е, защото го крепят сите разбойници заедно,щот им требва още малко!Но има Господ!Че си го прибере за да му прости на место!
Що не дават неизползваеми ниви из забутани села дето никой не ходи? Инвеститора ще си направи игрището, ще вдигне едно хотелче и това е. Който иска да играе - да ходи там. Как така решиха, че тези парцели трябва да са в най-вървежните курорти в мемонта?
"30 голф игрища, които ще направят страната рай за богатите туристи и целогодишна дестинация" - Absolutna glupost. Golfa e izmislen v Scotland kadeto pada mnogo malko snjag i trevata e postojanno zelena. V BG v godinata maximum 4 meseca sa podhodjashti za golf. Prez ljatoto e mnogo toplo i trjabva mnogo voda za polivane. Prez zimata e mnogo studeno i sas snjag. Samo kojto ne e vidjal istinski golf couse mozhe da govori takiva gluposti. "голф комплекси – Боровец - Самоков (два-три), Балчик – Каварна (един-два); Поморие (два-три); Созопол (два-три); Банско (един-два); Пампорово (два-три)." - Samo okolo moreto shte mozhe da se igrae po-dulgo i to pri mnogo polivane.