Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строежът на газовата връзка с Гърция планиран за октомври 2016 г.

Подписваме окончателното инвестиционно решение на 10 декември при първоначалните технически параметри, после ще се мисли за разширяване

9 коментара
Строежът на газовата връзка с Гърция планиран за октомври 2016 г.

На 10 декември в София ще бъде подписано окончателното инвестиционно решение за изграждане на междусистемната газова връзка на България с Гърция, съобщи министърът на енергетиката Теменужка Петкова на среща със специалния пратеник и координатор по международните енергийни въпроси в Държавния департамент на САЩ Амос Хохстейн, състояла се в рамките на срещата на върха на Атлантическия съвет в Истанбул в петък.

"Постигнахме споразумение по всички въпроси с нашите гръцки партньори", обясни Петкова, цитирана от пресцентъра на ведомството ѝ.

Инвестиционното решение, което ще се подпише, ще е за първоначалния технически проект за капацитет на тръбата от 3 млрд. куб. м годишно с възможност да се увеличи до 5 млрд. куб. м. Исканото от България вдигане на капацитета до 20-25 млрд. куб. м евентуално ще се обсъжда на следващи етапи, обясни пред Mediapool Асен Гагаузов, член на борда на компанията за реализацията на проекта "Ай Си Джи Би", в която с равни дялове участват "Българският енергиен холдинг" (БЕХ) и компанията "Посейдон” с акционери гръцката ДЕПА и италианската "Едисон".

Следващите стъпки сред подписването на окончателното инвестиционно решение, което прави проекта необратим, са наемането на фирма, която да изработи тръжните документи за избора на изпълнител на строежа на тръбата. Конкурсът се планира да бъде обявен идното лято, за да може до октомври 2016 г., когато е графикът за първата копка, да приключи процедурата и евентуалното ѝ обжалване от неуспели участници.

Връзката, чийто старт неведнъж бе отлаган през годините и по първоначални сметки трябваше да е готова до края на 2015 г., получи 45 млн. евро безвъзмездно финансиране от Европейската комисия още през 2010 г., но срокът за усвояването на парите бе удължен до края на 2018 г. Сега проектът очаква да вземе още 35 млн. евро от Европейската комисия, след като преди дни бе включен в ревизирания списък с приоритетните енергийни проекта на Брюксел. Дали наистина ще бъде дадено финансирането ще стане ясно в началото на следващата година.

Общата стойност на проекта е около 220 млн. евро, като остатъкът до европейското финансиране трябва да бъде осигурен от акционерите. "Българският енергиен холдинг" ще получи държавна гаранция за заем от 215 млн. лв. за газовата връзка с Гърция, предвижда проектът на бюджета за 2016 г. Ако ЕК даде допълнителното финансиране, българският акционер ще трябва да търси кредит за по-малко от сега планираните пари, които ще бъдат взети от Европейската инвестиционна банка.

По време на срещата в Истанбул министър Теменужка Петкова е заявила, че страната ни продължава ускорено да работи и по интерконектора със Сърбия, който ще позволи интегриране на пазарите в региона.

"България следва принципите на Енергийния съюз, за да създадем устойчив енергиен пазар в страната и в региона на Югоизточна Европа. Българското правителство продължава да работи по един от основните си приоритети – диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ”, казва още Петкова по време на дискусия за развитието на Енергийния съюз в рамките на годишния форум, посветен този път на променящата се геополитка на енергийната сигурност.

Участниците в срещата отбелязали, че България е от критично значение за енергийната сигурност на региона на Югоизточна Европа и че енергийната сигурност е елемент както на националната, така и на международната сигурност. За да бъде гарантирана, е необходимо да бъде изградена необходимата енергийна инфраструктура и страните да имат достъп до различни енергийни източници, посочват от ведомството на Петкова.

В рамките на срещата на Атлантическия съвет тя е обсъдила и с министъра на енергетиката и минната промишленост на Украйна Володомир Демчишин въпроси от взаимен интерес за енергийния сектор на двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #9

    Русия загубили статута си на най-големия доставчик на петрол за китайския пазар, зад Саудитска Арабия и Ангола. Това съобщиха от Bloomberg, позовавайки се на данни от Генералната администрация на митниците на Китай. Така че, Русия, през октомври Китай изнася 3.41 милиона тона петрол, което е 16% по-малко, отколкото през септември 2015 г. От своя страна, Саудитска Арабия в октомври 2015 доставени в Китай 3.99 милиона тона петрол на 0 , 8% повече, отколкото през септември тази година. В същото време, доставката на Ангола е нараснал с 27% в сравнение с предходния период до 3,64 милиона тона, от данните на митниците. Руската информационна агенция ТАСС

  2. Коментарът е изтрит в 13:32 на 23 ноември 2015 от автора.
    #8
  3. kompetenten
    #7

    Абе Гагаузов, за чий *** ни е капацитет 20 млрд, като нашето потребление е около 3, от които вноса е 2,7? Ама дайте да строим повечко и по-скъпи газопроводи, пък вие да консултирате, да строите и да поддържате, т.е. да прибирате едни стотици милиони ей-така от държавата, после народа ги изплаща през сметките за газ! Аман бе!

  4. NORAD
    #6

    Гагаузов - ползва руски език и строи голф игрища, държавни...или поне му се искаше да строи с бюджетния излишък от 2007 г....

  5. И какво от това
    #5

    3 млрд куб м, като може да достигне до 5 млрд куб м!Което е повече от цялото газово потребление у нас. За жалост изгражането няма да почне утре, а чак след година. А до тогава може пак да се намери претекст за ново отлагане! Иска ми се да стане, но при 5-те години ББ на власт този проект така и не е започвал! И "нещото" НЕ Е неизгодно. Защото би било първата реална алтернатива на руското газово трасе за доставка! Затова трябва да стане час по-скоро, а в бъдеще ако се разшири, толкова по-добре!

  6. Коментарът е изтрит в 00:40 на 21 ноември 2015 от автора.
    #4
  7. pump it!
    #3

    И глей ся кво излиза - капацитета на тръбата е от 3 млрд. куб. м годишно. Пък исканото количество от България е 20-25 млрд. куб. м. Естествено е да се пита - защо България подписва нещо очевидно неизгодно. Ма как да се получи смислен отговор от другарят Борисов който се води за управник на страната ни? Пък аз да питам Медиапул - споменали сте бай Асен Гагаузов като бордов член. Да бяхте казали на четящите кой е Асен Гагаузов! Щото той не трябва да се подминава! Фигура от огромно значение е!

  8. Венелин Велев
    #2

    САЩ може да доставя втечнен газ, след като сколаса с инсталациите, не на цяла Европа, а само на някои страни, дето могат да плащат. Като Франция. Газпром винаги може да достави газ на много страни в Европа в количества и при цени, които бият офертите на конкурентите. По това може да се спори само във форуми за масова употреба.

  9. Мони_deactivated_1480055728
    #1

    В средата на Октомври пуснах това:Вашингтон натисна Ципрас за интерконектора с България See more at: http://www.grreporter.info/vashington-natisna-tsipras-za-interkonektora-s-blgariya/18044#sthash.Z7XnBfSX.dpuf Това е човекът,който работи с Гърция и Турция-специалния пратеник и координатор по международните енергийни въпроси в Държавния департамент на САЩ Амос Хохстейн.Съединените щати ще започнат \"газова война\" в Европа през февруари 2016г. Доставките на газ от САЩ, ще се конкурират с Русия за

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.