Отбелязването на 26-ата годишнина от инцидента в украинската АЕЦ "Чернобил", който на 26 април 1986 г. предизвика радиоактивно замърсяване в голяма част от Европа, бе съчетано със започване на монтажните работи по изграждането на саркофага, който трябва да покрие авариралия реактор и да предотврати лъченията му.
Стартът на изграждането на арката над авариралия четвърти чернобилски реактор бе даден от украинския премиер Виктор Янукович в четвъртък. След символичното натискане на бутона на строежа държавният глава посочи, че "пускът на строежа на арката ще стане определящ етап в рамките на оборудването на реактора със саркофаг, чиято основна функция е да спира разпространението на радиоактивни вещества".
На церемонията присъстваха посланиците на 21 от общо 40-те страни донори в чернобилския фонд "Укритие", финансиращ изграждането на уникалното съоръжение. Във фонда вече има близо 900 млн. евро, с които освен строежа на нов саркофаг над гръмналия преди 26 години реактор трябва да се осигури ядрена безопасност и достъп до здравеопазване на засегнатото от аварията местно население и работници в централата.
В месеците след експлозията в АЕЦ Чернобил бе изграден бетонен саркофаг, който да спре изтичането на радиация, но срокът на експлоатация на съоръжението изтича. То дори е започнало да се руши и застрашава околната среда.
Новият саркофаг е проектиран да издържи 100 години и изграждането му трябва да приключи през 2015 година, след което реакторът ще може да бъде разглобен. Отделно трябва да бъде изградено хранилище за ядрени отпадъци за отработеното ядрено гориво от другите реактори на атомната централа, които бяха спрени окончателно през 2000 г.
Последиците от Чернобилската катастрофа ще бъдат преодолявани "стъпка по стъпка" чрез "сплотени действия на властта и всички неравнодушни хора", каза още Янукович.
Грижата за пострадалите от аварията - над два милиона граждани, е всекидневна работа за властта в Киев, заявява президентът в специално обръщение към украинците.
Чернобилската катастрофа стана национална трагедия и предизвика социално-икономически проблеми, които може да бъдат решени само с общи усилия на властта, науката, обществените организации на ветерани от Чернобил и на цялото общество, като бъде включена и международната общност, посочи о т своя страна премиерът Микола Азаров.
В резултат на взрива на 26 април 1986 г. в централата на радиоактивно замърсяване бяха изложени части от територията на Украйна, Беларус и Русия. По данни на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) десетки хора са загинали при операцията по ликвидиране на последствията от Чернобилската катастрофа.
Жителите на украинския град Славутич се събраха на главния площад в града, за да почетат паметта на жертвите на трагедията. След аварията много работници в централата бяха преселени в града, който се намира на 50 километра от Чернобил.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
10 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Колко лш ще струва този саркофаг?А до сега какви средства са дадени, за погребването на Чернобил.Тези колосални средства влизат ли в цената на произвежданата от ядрените централи електроенергия? Най-голямата лъжа е,че ядрената енергия била евтина.
СПОМЕНИ за ЧЕРНОБИЛ http://lambo.blog.bg/politika/2009/04/26/spomeni-za-chernobil.327242
Против АЕЦ "Чернобил" по-вероятно е извършена диверсия: 1. Дистанционно геотектонично оръжия (от спътник на земята) 2. Малка ядрена бомба под взривилия се реактор. Дежурният персонал не е правил никакви опити по време на дежурството си. Сеизмични станции са регистрирали 25 секунди преди взривяването на реактора сеизмични вълни, идващи изпод четвъртия реактор на АЕЦ "Чернобил". Вижте този филм: "Тайна смерти академика Легасова". И помислете...
до тупана 6 А американски?
Трябва да има международна забрана да се строят и експлоатират руски ядрени централи.
До анонимен 4 Ние няма какво да му мислим! Да му мислят авджийте, дето ловуват глигани, агнета, архари и др. Имаше един виц на времето, че Тая радиация не е опасна, щото е братска,Съвецка, даже била полезна! Майтапчия
Малко известен факт е, че Международната здравна организация няма право да публикува данни за заболяванията без санкцията на Международната агенция за мирно изколзване на атомната енергия съгласно споразумение от 1956 г., прокарано под натиска на международното ядрено лоби. С две думи - пораженията от Чернобил са и ще са многократно по-големи (както твърдят и учените!) от тези, които ще научим от Международната здравна организация.
Впрочем, това може за да прецени и всеки, който е изучавал предмета …
"Радиоактивна защита" в университета.
В Бавария, например, още 100-200 години ще продължи избиването на диви прасета поради многократно превишаване на дозата на радиоактивен цезий-137, който се произвежда само (!!!) в атомните реактори. Като имате предвид, че България беше замърсена от Чернобил 2-3 пъти повече от Бавария, може сами да прецените какво е положението у нас.
Миналата година на два пъти (веднъж на английската граница и веднъж у нас) конфискуваха госта големи количества радиоактивни гъби брани в Родопите (с които се хранят дивите прасета!), но информацията по медиите беше много оскъдна, затихна за нула време и никой не обърна внимание на този гаф!
Похапвахме си салатки, измити от радиоактивния дъжд. Но пък съветски! Но пък мои близки бяхя целите в обриви, а някои вече ги няма...
Една от най големите трагедии на този свят! Всичко се пазеше в тайна, а шведите я разкриха, след като радиоактивния облак стигна до Швеция! А тук, в БАлХария, се провеждаше Първомайския крос в чест на в-к "Работническо дело", когато радиацията беше най силна!
За тези от вас, които или не помнят, или не искат да си спомнят за този кошмар, наречен Чернобил, ви препоръчвам да видите документалния филм "Битката за Чернобил" The Battle of Chernobyl. Ето ви линк: http://topdocumentaryfilms.com/the-battle-of-chernobyl/ Препоръчвам го горещо особено на онези защитници на АЕЦ Белене и Козлодуй, като уважаемия проф. Воденичаров, който говореше глупости днес по БНР.