Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строежът на “Южен поток“ може да започне наесен

2 коментара
Строежът на “Южен поток“ може да започне наесен

Подготвителните работи по строителството на газопровода “Южен поток“ може да приключат през септември-октомври 2010 г., за да се започне още през есента реалното изграждане на тръбата, съобщи първият вицепремиер на Русия Виктор Зубков, цитиран от руски медии.

На 18 октомври в Санкт Петербург започна поредният кръг от преговори между “Газпром“ и “Българския енергиен холдинг“ по реализацията на проекта, но конкретизацията на графика бе направена от Зубков пред журналисти в Берлин...

“До септември-октомври ще бъдат завършени проучвателните и проектните работи и всички документи ще бъдат подготвени така, че да може още през есента да тръгнат строителните работи по “Южен поток“, заяви руският вицепремиер.

“Цената на “Южен поток“ е 25 млрд. евро, проектът по план трябва да бъде въведен в експлоатация в края на 2015 г. Ще бъдат обезпечени около 35 на сто от общия обем на доставките на руски газ в Европа“, каза Зубков.

“Южен поток“ ще транспортира руски газ до Западна Европа по дъното на Черно море през България в две посоки – през Гърция до Италия, и през Сърбия, Хърватия, Унгария до Австрия.

В същото време стана ясно, че руската компания “Газпром“ вече е намерила купувачи за половината от обемите газ, който ще доставя в Европа по другия планиран газопровода “Северен поток“. Това съобщи Матиас Варниг, изпълнителен директор на изграждащия проекта консорциум от фирми “Норд Стрийм“.

“С потребители от Германия, Дания, Франция и Великобритания са сключени договори за доставка на над 21 млрд. куб. м годишно. Сред най-големите получатели на синьо гориво в Германия влизат енергийният концерн “Е.ОН Рургаз“ и фирмата “Уингаз“, която е дъщерна на “Газпром“ и на “Винтерсхал“, каза Варниг в интервю за немското бизнес списание “Евро“.

Той отбеляза, че посочените компании планират в продължение на 25 години в допълнение към сега получаваните количества газ да прибавят и доставки от “Северен поток“ в размер на още до 9 млрд. куб. м годишно.

Представителят на “Норд Стрийм“ съобщи още, че през април тази година ще започне строежът на подводната част на тръбата по дъното на Балтийско море. В края на 2011 г. ще потече суровината по първия участък на газопровода. След включването в експлоатация на втория етап, от Русия до Германия и Западна Европа ще могат да текат 55 млрд. куб. м газ годишно.

Проблеми с финансирането на проекта, чиято стойност е 7.4 млрд. евро, няма да има, независимо от последствията от икономическата криза, увери Варниг. По думите му в първата фаза на финансирането се водят разговори с 27 банки. Освен това международният консорциум е поискал от германското правителство държавни гаранции по кредити за 2.6 млрд. евро, пише “Взгляд“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ъ
    #3

    Какво разбираш под "по изгоден".

  2. Рита
    #1

    Значи, все пак България не се отказва от участия в строителството на "Южен поток"? Не беше ли поизгоден газопровод "Набуко" за България?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.