Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строежите в забранената зона на язовир “Искър” са полузаконни

24 коментара
Строежите в забранената зона на язовир “Искър” са полузаконни
Неправилно са възстановявани имоти на частни лица в строго охранителна зона А на язовир Искър, сочи проверка на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК), направена на 118 строежа в забранената зона по нареждане на началника на ДНСК и на кмета на София. Това пише в доклад на ведомството, оповестен в четвъртък.

От документа става ясно, че има съществено разминаване в данните на Басейновата дирекция “Дунавски регион”, която отговаря за управлението на водите в района, концесионера на водоизточника “Софийска вода”АД и Общинската служба “Земеделие и гори в Панчарево, която е възстановявала земите в санитарната зона. Така според част от нормативната уредба територията на тази зона трябва да е в едни граници, според друга – може да бъде намалена, каквито и действия е предприел концесионерът. Заради това и в момента липсват ограничение на трите санитарни зони, които са с различен статут на достъп.

Нормативната бъркотия е позволила възстановяването на земите, като впечатление прави, че за едни и същи терени по различно време са издавани документи за възстановяване на едни и същи земи в охраняемата зона на язовира от областните управи на София-град и на София област и от община Самоков, Столична община и кметския район Панчарево. Така законно главният архитект на община Панчарево дал разрешения за строеж. Друг е въпросът, че за заблуда на администрацията са искани отделни разрешения за строеж на уж отделни обекти като жилищни бунгала и за ресторант и кафене. Проверката на ДНСК обаче установила, че всички те по план са с общ водопровод и канализация и по преписките са давани противоречиви данни от земеделската служба, “Софийска вода” и дружеството “Язовири и каскади” на НЕК..

В резултат на проучването строителните инспектори са написали 121 констативни протокола за премахване на започнатите строежи или за прекратяване на онези, които все още са само на план. 

От ДНСК искат да бъдат сезирани министрите на земеделието и горите и на околната среда и водите, областният управител и директорът на Басейновата дирекция “Дунавски район” за неправилното възстановяване на земите и издадените разрешения за строителство.

Друга констатация на доклада е, че трябва спешно да се учредят и да се означат с табели санитарно охранителните първа и втора зони, за да не се допуска строителство и да се извършва ефективен контрол.

Установено е още, че котата на язовирната стена е на такова ниво, че съществува опасност да бъдат залети някои от проектираните или изпълняваните в момента строежи в непосредствена близост до водоизточника.

ДНСК е инициирала създаването на междуведомствена комисия, която да се запознае със случая и преписките по него, за да реши строителният контрол дали констативните протоколи за премахване на неправомерните строежи трябва да де приведат в действие – тоест да започне тяхното събаряне от държавния орган.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

24 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ехото
    #25

    Ами щи ги озаконят. Те нали за това са ги построили там, защото са "свои" хора и знаят как точно ставата тези неща. Защо аз нямам стоеж там? Защото няма кой да мчи каже как стават тези работи?

  2. Корупция.
    #24

    Знаете, че сте корумпирани и ще купят тези които трабва.От груби нарушения станаха полузаконни и скоро се очаква да станат съвсем законни. Мерзавци, гнус ме е от Вас !

  3. Попов
    #23

    едни и същи престъпни схеми се използват от години при застрояването на Черноморието, планини, язовири и т.н.Основно тези неща минават чрез Общинските съвети и архитекта на общината. След това държавният служител подписва разрешението защото вече има някаква основа в общинското решение - пък и за някой лев.И така "новобогаташите", но със същите първосигнални ценностни системи, бутат предложението напред до успешен край. Другия вариант е да строят когато са сигурни, че на хора в институциите е добре

  4. извън България
    #22

    полуистини, полукорупция, полуборба срещу нея, полузакони.ТОВА Е СЪВРЕМЕННА БЪЛГАРИЯ. Няма полу неща. Има закони, истини и борбасрещу ПОЛУ...

  5. полумъртъв
    #21

    Полу-грамотни идиоти управляват тази нещастна полу-държава, където се вихрят полу-криминални типове в ролята на полу-прокурори, полу-милиционери, полу-политици.

  6. Idiot
    #20

    ....

  7. Shtatelen
    #19

    Tolkova mnogo hoteli postroeni nezakonno ima po Zlatnite, che pogleda ti ne mozhe gi obgxrna s kilometri. Obache gledam bachkat. Nema labaao !!!

  8. Столичанка
    #18

    в света няма такова понятие "полузаконни", или нещо е законно, или не е законно. Както няма понятие "почти бременна". Кога ще спрат да ни правят на луди с подобни обяснения? Българинът е интелигентен и ще си направи точната сметка, че и новият архитект не става. нищо ново, само добре зарбавено старо.

  9. bulgur
    #17

    da si stroiat jelezobetonnite tchudovishta. Kakto Sofia, taka i te skoro shte se udaviat v sobstvenata si mrasotia i bezochie taka tche na Sofia voda ne i triabva...

  10. софиянка
    #16

    Столичанката е напълно права, че няма термин "полузаконно".При наличие на строителни книжа обекта е законен.Ако тези книжа се отменят, обекта става незаконен.Има и друга неточност-констативен АКТ, а не протокол се съставя при незаконен строеж, който е начало на административно производство за спиране на строителството или за премахване.Само че преди да се стигне до евентуално премахване има дълъг път свързан със съд,обжалване и т.н.Важното е да гърмят фанфари и да се правим пред Европа, че работим, сякаш ония трева пасат.Питайте хора които се борят срещу премахването на незаконен строеж колко години и нерви им коства това.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.