Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строим АЕЦ "Белене"" независимо от крайното решение за Козлодуй

0 коментара

АЕЦ "Белене трябва да се построи, дори България да успее да удължи експлоатацията на 3-ти и 4-ти блок в АЕЦ "Козлодуй". Тази теза защитиха едновременно министърът на енергетиката Милко Ковачев, председателят на парламентарната енергийна комисия Веселин Близнаков и шефът на неправителствената организация Булатом Богомил Манчев. Това стана на семинар за проекта АЕЦ "Белене", организиран от форума на ядреното лоби Булатом.

Пред форума Близнаков обяви за национален приоритет борбата за спасяването на 3-ти и 4-ти блок в Козлодуй и едновременно декларира, че независимо от решението за двата реактора, НДСВ няма да се откаже политически от проекта в Белене.

Проектът за АЕЦ "Белене" не може да се обвързва едностранно със затваряне на ядрени мощности в Козлодуй, заяви Ковачев пред форума в столичния хотел "Родина", цитиран от БТА. Той напомни, че експертна група работи в момента по анализ на възможностите за изграждане на новата атомна централа.

Проектът АЕЦ "Белене бе "размразен" от сегашните управляващи на 6 април 2002 г., при учредяването на партия НДСВ. Лично лидерът и премиер Симеон Сакскобургготски обяви в словото си пред новоприетите партийци, че кабинетът започва да действа по изграждането на втора атомна централа в България, без да аргументира необходимостта от новата енергийна мощност.

По-късно представители на управляващите обясняваха размразяването на проекта "Белене" с поетия от България ангажимент пред Европейския съюз да затвори предсрочно четирите малки ядрени реактора в АЕЦ "Козлодуй", което щяло да доведе до недостиг на електроенергия. 1-ви и 2-ри блок бяха спрени окончателно на 31 декември миналата година. Два месеца преди това правителството подписа с Брюксел, че ще затвори 3-ти и 4-ти блок през 2006 г.

Част от управляващите начело с енергийния министър Милко Ковачев обаче се опитват да удължат експлоатацията на двата реактора, надявайки се на обещаната от ЕС партньорска проверка. Аргументите им се базират на положителната оценка на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) за нивото на техническа и експлоатационна безопасност, достигнато при двата реактора. Те обаче избягват изобщо да отварят дума за проектното ниво на безопасност на 440-мегаватовите ВВЕР-и в Козлодуй, което всъщност е основният проблем, поставян от страните в ЕС.

"Ние няма да се откажем от АЕЦ "Белене", независимо от решението за съдбата на 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", заяви днес и председателят на парламентарната енергийна комисия Веселин Близнаков. Той определи 2009 г. като приемлив срок, в който първият реактор на новата ядрена централа може да заработи. Същият срок бе подкрепен и от Милко Ковачев.

Енергийният министър допълни, че за втората атомна централа България ще се избере вече доказана технология, която ще може да работи през следващите 40 години. През първата половина на 2004 г. ще бъде обявен конкурс за инвеститор и изпълнител на АЕЦ "Белене", допълни Ковачев. Веселин Близнаков пък добави, че има интерес от финансови институции към проекта, една от които била канадска банка.

Енергийното министерство вече изпрати покани към водещи производители на ядрени технологии за проекта "Белене". Отзоваха се няколко от тях, като най-активни са руските представители - каквито са и блоковете в Козлодуй. Подчертан интерес проявиха и канадците, по чиято технология е строена АЕЦ "Черна вода" в Румъния.

На обсдъждането днес пет компании направиха свои презентации по повод евентуалното изграждане на нова ядрена мощност.

Довършването на АЕЦ "Белене" със съществуващата строителна конструкция и доставеното вече оборудване се очерта като целесъобразно решение в презентациите на четири от петте потенциални доставчици на ядрени инсталации.

Единствено представителите на Атомна енергетика - Канада предложиха различен от започнатия проект с реактор тип "тежка вода под налягане".

"Шкода холдинг" може да осигури експортен кредит от чешки банки, ако ѝ се възложи продължаването на строителството на централата. Компанията предвижда холдинг с Националната електрическа компания като български инвеститор и участие на наши фирми като подизпълнители.

Чешката компания очаква първи блок в Белене да произвежда ток от края на 2008 г. Проектът предвижда използване на оригиналния проект на "Атоменергопроект" - Москва с подобрения.

Представителите на руската компания "Атомстрой експорт" също предвиждат пускане в експлоатация на първи блок на централата в Белене в края на 2008 г.

"Уестинг хаус" има интерес към изграждане на системи за радиационен мониторинг и контрол, както и към доставка на ядрено гориво. "Фраматом" може да достави системи за контрол на управлението и за диагностика. И двете компании имат опит в доставката на аналогично оборудване за пети и шести блок на АЕЦ "Козлодуй".

Не би трябвало да свързваме двата процеса - на това, което ще се случи с АЕЦ "Козлодуй", и построяването на нова атомна централа в Белене. Всеки от тях има свой път, който ще трябва да измине, обяви и председателят на Булатом Богомил Манчев, който е шеф на дружеството "Риск инженеринг".

Пред БНР той заяви, че АЕЦ "Белене" е много сложен обект и трябва да бъде договорен като възможност с водещите компании в света. След това българското правителство трябва да вземе решение кой вариант да избере за построяването и дали то ще бъде осъществено, посочи Манчев. Според него реалистичният срок за пуск на АЕЦ "Белене" е 2015 година.

Председателят на парламентарната енергийна комисия Веселин Близнаков повтори, че управляващите възлагат големи надежди за спасяването на 3 и 4 блок на партньорската проверка, която трябва да се извърши от Групата по атомните въпроси на ЕС.

"Много зависи от обхвата на проверката, от това какви въпроси ще бъдат разисквани и в каква степен тя ще бъде всеобхватна, за да може да убеди европейските ни партньори, че нашите блокове са безопасни, на нивото на западните. Също така зависи и доколко участниците в проверката ще искат да видят на място техническите постижения в модернизацията на тези блокове или ще се задоволят само с преглед на документацията", посочи Близнаков.

Преди няколко дни министерството на енергетиката предизвика скандал с публичното си обвинение, че Брюксел бави проверката, че не е ясно кога ще се състои и какъв ще е нейният обхват - дали ще оценява подобренията в двата реактора или готовността на България да ги затвори в договорения срок. Ден по-късно енергийният министър се разграничи от обвиненията на подчинените си, изречени на специален брифинг пред медиите. Той заяви, че проверка със сигурност ще има и тя ще се проведе през втората половина на ноември и че до края на септември Групата по атомните въпроси на ЕС ще определи нейния обхват. Ковачев заяви, че българската страна е изпратила в Брюксел всички международни експертизи за безопасността на двата реактора.

Днес Милко Ковачев каза, че още не е информиран за резултатите от заседанието на Групата по ядрени въпроси в Брюксел.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.