Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строителите от "Артекс" с идея за екоизолация от овча вълна в новите си проекти

4 коментара
Строителите от "Артекс" с идея за екоизолация от овча вълна в новите си проекти

В крак с тенденцията за използване на екоматериали в строителството от екипа на "Артекс инженеринг" съобщха, че обмислят използването на овча вълна за изолация в новия им проект за селище от къщи в местността Камбаните, срещу Бизнес парк София.

Изборът на този материал има екологично и конструктивно основание, тъй като той е с много добри изолационни свойства, лесен е за вграждане и е възобновяем ежегоден продукт на пасищното земеделие.

"Ходих на Средногорския събор в покрайнините на манастира "Гигинци". Там се запознах с хора от Националната асоциация на животновъдите в България и се заговорихме за вълната на овцете. Всеки сезон тя се изхвърля като отпадък на всякакви места - в дерета и реки. Освен че фермерите отнасят солени глоби, подобен подход крие риск от екологични бедствия", обясни арх. Пламен Мирянов

По думите му, той възнамерява да намери начин да изкупува суровината и да произвежда от нея изолация. Нестандартната употреба на овчата вълна е използвана за първи път в Нова Зеландия и вече има патентована технология, която я превръща в устойчив продукт.

Според експерти топлопроводимостта на вълната е между 0,037 и 0,042 W/(mК) и освен защита от студено има много добри показатели за съхраняване на топлината, което я прави подходяща за всички сезони.

Друга интересна характеристика на овчата вълна е добрата звукоизолация и способността да поглъща една трета от теглото си във влага, която след това освобождава. Това я прави много подходяща за закрити помещения с висока влажност, като освен влагата тя абсорбира и миризми.

След обработка за защита от огън и вредители този материал се прилага успешно за изолиране на покриви, стени, тавани, подове, външни фасади и охладителни системи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #4

    Страхотно. "Открили са топлата вода". :) А цената да са сметнали каква ще е? Има един генерален проблем с екологичните строителни изолации /освен горимостта, която е проблем не само при тях/, и той е, че всичко, което може да се усвои бързо в природата, попадайки на боклука, може да се усвои/разгради бързо и поставено на фасадата на сграда. Или трябва да се третира с химикали, които да го направят неразградимо /неусвояемо по биологичен път/, което освен че оскъпява допълнително и е много или по-малко отровно, просто прави материала неекологичен /неразградим, неусвояем, което е и целта на третирането/.

  2. kge
    #3

    На аборигените, в случая БГ,могат да се разказват всякакви приказки. В Англия на строителният пазар тази изолация се използва от години, но струва 2 пъти повече за м2 от изкуствената, а и мирише.

  3. dimitardi100
    #2

    За първи път чувам, че някой изхвърля вълната вместо да я продава за производство на дрехи и одеала например !?!

  4. .text
    #1

    Ами щом има овце и кой да ги стриже...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.