Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строителната камара иска целия бранш в регистъра си

Настояват и за отпадане на държавните приемателни комисии на обектите

3 коментара

Камарата на строителите в България (КСБ) иска всички фирми в бранша задължително да бъдат вписани в регистъра ѝ, за да могат да работят. Посочената от организацията причина е, че сега значителна част от тях са в сивия сектор това води не само до укриване на данъци, но и до некачествено строителство.

С цел носене на отговорност се предлага и отпадане на държавните приемателни комисии, които въвеждат обекта в експлоатация. Занапред това да става с подписване на документ между инвеститора, проектанта, строителя и надзора на обекта. Така всеки ще носи персонална отговорност. Това каза Мирослав Мазнев, изпълнителен директор на КСБ на пресконференция в София.

Около 3000 фирми ще трябва да се регистрират в КСБ

В момента за строежите от пета категория, които масово са сгради до 1000 кв.м с височина от 10 метра и до 50 обитатели, не е необходимо строителните фирми да бъдат вписвани в регистъра на КСБ. Предложението е занапред и те да бъдат вписвани.

За такъв текст дори бе направен опит да мине през Народното събрание, но неуспешно. ГЕРБ предложи да не се изисква вписване в регистъра на КСБ за строежи до 300 кв.м, "Обединени патриоти" – до 100 кв.м, а единствено от БСП подкрепиха искането на строителната камара.

Очакванията на камарата са, ако текстът мине през парламента, още около 3000 фирми да бъдат вписани в регистъра. Таксата за първоначална регистрация е 1200 лв. плюс още 300 лв. годишна такса за строежи от пета категория. В тази категория попадат и ремонтите у дома, когато са правени по проект.

Освен това КСБ предлага още при работа в консорциум да има изискване всички участници, изпълняващи строително-монтажни работи, да бъдат вписани в регистъра на КСБ. Причината е, че сега има парадоксални случаи – фирми без никакъв опит да изпълняват обекти за 15 – 16 млн. лв.

И двете предложенията на КСБ бяха представени като борба със сивия сектор в строителството.

През миналата година в Централния професионален регистър на КСБ са били вписани 571 нови строителни фирми. Така общият им брой към днешна дата е 5025. Заличените компании през миналата година са 391, което е най-ниският брой на отписани от съществуването на камарата, каза Мазнев.

Друго предложение на КСБ е техническата спецификация да бъда разработена на база единни норми за отделните видове работи и да има правилник за изпълнение и приемане на строителните дейности. По този начин ще се подобри и гарантира качеството на строителството.

При разработването на референтни цени да има нормативи, върху които те да се формират, предлагат още от КСБ. Според тях така ще се постигнат значително по-реални цени от сегашните.

От КСБ продължават да настояват за разделяне на Закона за устройство на територията на два закона - за устройство на територията и за строителството.

Друго предложение е разрешенията за строеж да се издават още на идеен проект, като така отговорността ще се прехвърли на специалистите, а администрацията ще се освободи от несвойствени дейности и ще работи за подобряване на обслужването на хората и бизнеса.

Поскъпване на строителството

Прогнозите на КСБ е, че строителните услуги ще поскъпнат през тази година с около 5 на сто за квадратен метър жилищно строителство. Разчетите са базирани на плановете на "светлия" бизнес да увеличи заплатите с до 20% на строителите.

В момента строителите са сред най-ниско платените в страната. При средна работна заплата за цялата страна от 1106 лв., строителите взимат 860 лв.

Темповете на увеличаване на заплатите в строителство ще зависят от това в каква степен ще се преборим със "сивия" сектор, коментира Мирослав Мазнев. Той посочи, че заплатите в компаниите, които са членове на КСБ са значително по-високи.

Тази година КСБ ще насочи средства за преквалификация на хора за дефицитни специалности за бранша като кофражисти, арматуристи и заварчици.

Ръстът в строителството през миналата година е около 10 на сто на годишна база, а за тази се очаква да бъде 15 на сто. Ако през 2018 г. сградното строителство е било основният фактор за увеличаване на обемите, то през тази година се очаква това да се дължи на инфраструктурното, заради строителство на ВиК обекти и магистрали – пътни и железопътни.

Отпадане на държавната приемателна комисия

За големите обекти – от първа до трета категория, КСБ предлага да отпадне приемането им от държавна приемателна комисия. Целта е да няма размиване на отговорност при некачествено строителство.

Сега държавната приемателна комисия има между 20 и 30 души, от които най-много трима да разбират за какво става въпрос. Така документите за приемането на обекта се приемат на доверие, като събирането на цялата комисия става трудно и за излизането на документа отново се чака няколко месеца. Това е ненужна административна тежест и размиване на отговорност, каза Мирослав Мазнев.

Затова КСБ иска да се подписват протоколи между инвеститора, проектанта, строителя и надзорната фирма и всеки да си носи отговорност, според предвиденото в закона. По този начин ще се повишат изискванията към участниците в строителния процес, които вече ще носят пряка отговорност за изпълнение на отделните видове работа. Сега има случаи, при които надзорната фирма може дори да не е посетила обекта, твърдят от бранша.

От КСБ също така унифициране на тръжните документи, за да станат процедурите по-ясни и прозрачни. Сега не са малко случаите, при които възложителят прекроява условията в крачка. Това поражда съмнения за нагласени търгове или пък дава възможности за отклонения от изискванията за работа, коментираха от камарата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Димитър Мавров
    #3

    А двата млр.лв за саниране да не би да се ползваха от нерегистрирани фирми?Кплкото до приемането на обектите всичко ще си остане както е било до сега.Въпросът явно е в това бда се приберат от фирмите едни 3600000 лв.Инак всичко ще си остане същото.

  2. Авакум Захов
    #2

    Строителната камара иска всички в регистъра, за да прибира такси срещу нищо. А без държавна приемателна комисия, познайте колко пъти ще се повтори трагедията в Своге или грозотията на "графа"?

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.