Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Строителството ощетява бюджета с 480 млн. лв. на година

НАП започва проверки на строителни обекти за плащане на данъци

1 коментар
Снимка: Архив

Националната агенция за приходите (НАП) обяви мащабна кампания срещу укриването на данъци от строители и инвеститори в недвижими имоти, става ясно от съобщение на институцията. Данъчните се фокусират върху сектора, защото традиционно в момента тече най-силният период от годината за него.

Анализ на риска показва, че строителството ежегодно генерира щета от неплащане на данъци за бюджета за около 480 млн. лева.

Covid пандемията не доведе до осезаем спад в сградното строителство, а от друга страна стимулира хората да обърнат парите си в имотни инвестиции, посочват от НАП. По данни на агенцията сделките за покупко-продажба на имоти в периода на пандемията са намалели с около 8%, но непосредствено след това са нараснали с 28%. Поради всички тези процеси браншът е определен като един от най-рисковите и е постоянно наблюдаван от данъчната администрация, съобщават от НАП.

Отчетът на агенцията за 2021 г. показа бум на официално декларираните печалби в строителството през кризисната 2020 г. Строителството се оказа секторът, който е обявил пред данъчните най-висок ръст на печалбата през 2020 г. в сравнение с предкризисната 2019 г. в абсолютна сума. Декларирана е печалба в размер на 2.5 млрд. лв., което с 810 млн. лв. повече в сравнение с 2019 г. От друга страна, операциите с недвижими имоти са отчели спад на печалбата с 3.9% до 995 млн. лв. през 2020 г.

В рамките на започналата кампания данъчните са набелязали значителни по обем контролни мерки - включително проверки на строителни обекти за спазване на данъчно-осигурителното законодателство, съобщиха още от агенцията.

НАП преди всичко стимулира доброволното спазване и апелира за изповядване на имотните сделки на реалните им цени, казаха от агенцията. През април на среща-дискусия с представители на Камарата на строителите в България са обсъдени проблемите и затрудненията заради войната в Украйна. Приходната агенция проявява разбиране към затрудненията, които изпитва бизнесът, но следи и за изпълнението на задълженията на участниците в строителния сектор, напомнят от НАП.

Тази година е предвидена и комуникационна кампания, която да разясни на продавачите и купувачите рисковете от изповядване на имотни сделки на цени, които са по-ниски от реалните. Кампанията ще протече и в официалната фейсбук страница на НАП.

Строителите и инвеститорите следва да имат предвид, че при наличие на индикации за отклонение от данъчно облагане НАП извършва ревизии по особен ред, което може да доведе до определяне на нови размери на данъци. Най-често, в хода на контролни производства, при констатиране на несъответствия на фирмите се предлага сами да коригират грешките си, като подадат отново коректни декларации. В случай че не го направят, действията продължават с извършване на ревизии.

Клиентите пък трябва да знаят рисковете при покупката на имот, когато сделката е изповядана на по-ниска от реалната цена. При разваляне на договора заради непредвидено покачване на цената, забавяне в сроковете или други неуредици те ще имат право да получат обратно само парите, които са вписани в документа за продажбата. Ако решат до три години от покупката да препродадат новия имот и пазарната му цена е по-висока от официално обявената стойност на имота при покупката, също биха загубили от разликата между реално платеното от тях и вписаната стойност в документа за покупката.

Тъй като в сектора строителство сделките са сериозни, а при измами клиентът трябва да бъде максимално защитен, експертите съветват винаги покупко-продажбата да е на реалната цена, да има строго фиксирани предварителни договори и парите да се превеждат по банка, съветват от НАП.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alexander1998
    #1

    Най-големият проблем в този сектор са посредниците при сделки, като нотариусите например. Такива, като жената на Рашков правят пари, които по принцип трябва да са данък към държавата. Под масата, както Цветан Цветанов си купи апартамент с "намалена" цена. Трябват адекватни, съвестни хора да извършват по-обширен контрол над голяма част от сделките. Но тук идва и въпросът: кое е по-важно за някои политици - малоумните скандали помежду им или надграждането на институциите чрез законопроекти и усъвършенстването

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.