Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сценарий: ВСС гърми след доклада на Брюксел, Цацаров се спасява

Провокирането на скандали в съдебния съвет цели да отклони критиките на ЕК към други институции, смятат Хр. Иванов и Соня Найденова

10 коментара
Соня Найденова, сн. БГНЕС

Постоянното провокиране на скандали във Висшия съдебен съвет (ВСС), включително с избора на "човека на Бойко" за представляващ съвета, цели да отклони вниманието на Брюксел от критики към другите институции. Така ВСС може да се окаже единственият "бушон", който да изгърми вследствие на негативния евродоклад в края на месеца, за да спаси главния прокурор и другите институции, отговорни за борбата с организираната престъпност и корупцията по върховете на властта.

Такава теза изразиха независимо от един от друг в четвъртък бившият министър на правосъдието Христо Иванов и членът на ВСС Соня Найденова, която преди ден бе "опраскана" като представляващ съвета и на нейно място бе избран Димитър Узунов.

Узунов, близък до премиерския съветник Яне Янев, блесна в записите "Яневагейт", в които бившият председател на Софийския градски съд Владимира Янева твърди, че той е човекът на Борисов във ВСС, "с който комуникира и за всичко той му отговаря". В това си качество Узунов е и заподозрян, че е автор на SMS-а, съдържащ "донос" срещу шефа на ВКС. Узунов отрече и изрази готовност да покаже да разпечатката на телефона си.

Подготвителна фаза за разпускане на ВСС и спасяване на главния прокурор

Изборът да Димитър Узунов е опит да се разпали скандал, в който да бъде въвлечен премиерът и ВСС "да се скрие" зад гърба му. Този ход може да е подготвителна фаза за разпускане на ВСС и именно той да понесе отговорността за очаквания негативен доклад от ЕК за съдебната система, за да бъде спасен главният прокурор, коментира в четвъртък бившият правосъден министър Христо Иванов пред тв Блумбърг – България.

"Ако се разпусне Висшият съдебен съвет, ще се постигнат две цели. От една страна някой ще понесе отговорността за негативния доклад. И нещо по-важно - в момента опозицията на главния прокурор във Висшия съдебен съвет, при добро стечение на обстоятелствата и попътен вятър, достига 10 души. И от тези 10 души е възможно да се формира мнозинство, което да придаде много по-различно лице на съвета. Като се има предвид залогът за избор на председател, съществува много сериозен интерес този състав да бъде подменен. Тогава няма да има 10 души опозиция на главния прокурор", обясни Иванов.

След като Узунов бе осветен като "човека на Бойко" във ВСС, последващият опит на премиера да се разграничи от избора му е "една адекватна позиция", каза още Христо Иванов. Преди ден Борисов определи избора на Узунов за председателстващ ВСС като "провокация, целяща изкуствено поддържане на напрежение между институциите".

"Съдебната реформа винаги е била заложник на големи интереси. В позицията на премиера, освен опитът му да се разграничи от компанията на ВСС, бяха набелязани няколко стъпки, които показват нарастваща адекватност. Защитава се принципът на съдийско самоуправление и въвеждане на отчетност на прокуратурата. Това е една отдавна очаквана позиция", заяви Христо Иванов.

Той каза, че като гражданин би подкрепил Радан Кънев в нов политически проект, защото обществото ни има нужда от радикално обновяване на политическата система.

Бившият министър коментира и вероятността да се пропусне шансът за операция "чисти ръце" около скандала Янева-Ченалова, както и необходимите промени в Конституцията.

Целта е ВСС да отнесе критиките за всички неуспехи

Постоянното провокиране на скандали във ВСС цели да отклони вниманието на Европейската комисия (ЕК) от критиките към други институции за борбата с организираната престъпност и корупцията, коментира Соня Найденов.

"Влизането от един в друг скандал се отразява изключително неприятно на ВСС и заради това е най-негативно отразената институция. Това е една от целите на тази лавинообразна поредица от скандали - да бъдат заличени критики към други институции заради неуспехите на борба с организираната престъпност и корупцията", заяви тя пред репортери.

Докладът на Брюксел ще бъде публикуван на 27 януари. Той е предшестван от много тежки скандали във ВСС. Миналия четвъртък се разрази SMS-гейтът, който разкри нагледно как ВСС се отчита на премиера. Самият Борисов пък реши да препрати SMS-а на Лозан Панов, за когото е донесението, но Панов разруши омертата, като даде гласност на случая. Тогава министър-председателят пристигна неканен на заседанието на ВСС, в резултат на което мнозинството във ВСС гласува приключването на проверката по аферата "Яневагейт" без да открие нарушения. Борисов има ключова роля в аферата, която осветява зависимостите между него, ВСС и главния прокурор.

Само няколко дни по-късно същото мнозинството в съвета, което прекрати проверката и упрекна Лозан Панов за разгласата на SMS-а от Борисов, назначи Димитър Узунов за представляващ ВСС. Свалената без обяснения Соня Найденова вече бе окачествила изпращането на SMS-а от ВСС като недопустимо и изрази готовност да покаже разпечатка от телефона си.

Найденова: Защо Борисов сам се замесва в избора на Узунов?

Найденова отказа коментар на думите на Борисов, че изборът на Узунов е "провокация": "Няма да коментирам желанието да министър-председателя да обяснява ситуацията (за моята смяна като представляваща ВСС – бел. ред.), защото сам се замесва в случилото се, без някой да го е замесвал. Това, което се случва е изключително притеснително за работа във ВСС."

Според нея в последната седмица скандалите във ВСС са осветили различни механизми за работата на съвета, които макар и видими, са били прикрити – най-вече, че решенията се налагат без да има демократичен дебат. По повод SMS- скандала Найденова изтъкна, че докато не се стигне до първоизточника, т.е. изпращача и причината за това, ще има най-различни спекулации.

"Ако е член на ВСС, мястото му не е в тази институция", заяви Соня Найденова.

Междувременно председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов обяви бойкот ВСС заради безпардонното назначение на "човека на Бойко" за представляващ кадровия орган и заради укриването на истината за SMS-a. Той даде срок на Узунов до понеделник да предостави разпечатка от SMS-ите си с аргумента, че върху него е паднало най-голямото съмнение.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #10

    Не мога да си обясня - чак толкова ли е къса паметта на българите???!!! Казвам "на българите", а не "на мат'ряла", защото съм убеден, че тук, в този форум, по лесно обясними причини, се изявяват повече интелигентни хора и по-малко нискочел, комуноиден мат'рял.Та, не проумявам - забравихте ли "великото" откровение на "самодържеца" от Банкя - “Много е важно хората да разберат, че всичко, което се прави в съдебната реформа, е за след Цацаров"???!!!От ясно - по-ясно!!!!!Какъв цац., какви каки, какъв

  2. ДимитърГеоргиев
    #9

    Аз не мога да разбера какви са тези Брюкселски надежди. Колкото политиците в България ги е еня дали съдебната система в Таджикистан функционира правилно, толкова и тея в Брюксел ги е за българската. Единствената разлика е че в Брюксел има служители на които им плащат да анализират държавата ни и да представят доклад... (който да служи на другите страни в ЕС) Ако българския народ продължава да си ги трае (отглежда) тези политици, НЯМА кой да ни помогне.

  3. Дядо ми Петър
    #8

    Красене, нищо няма да се оправи докато в Брюксел тупат по рамото и се прегръщат с нашия КАПО ДИ ТУТИ КАПИ.

  4. И какво от това
    #7
  5. Коментарът е изтрит в 00:34 на 22 януари 2016 от автора.
    #6
  6. И какво от това
    #5
  7. И какво от това
    #4

    ПИсна ми в тая държава всичко да става за едното отбиване на номера-в случая Брюксел! Поощряване на безотговорността! Резултата е на лице!

  8. Диана
    #3
  9. filt
    #2

    Съдебната с-ма беше предадена в ръцете на един тотален боклук /дегизиран като главен прокурор/ и антуража му от корумпирани престъпници. За да бъде смачкана престъпността, трябва да се започне от тези индивиди и да се вкарат за дълги години в затвора. Цялото общество трябва да участва в тази първостепенна национална цел.

  10. безпартийна
    #1

    Ако в доклада на Брюксел няма остри критики към Цацаров и той се спаси, нещата няма по никакъв начин да се оправят. Цацаров е основна причина, че няма борба с корупцията по върховете. Той просто пази корумпираните, защото сам е на хранилка при тях. Представяте ли си Цацаров да разследва как Пеевски придобива половин България? Аз не.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.