Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СУ ще плаща на преподавателите не само според взетите часове

17 коментара

Софийският университет "Св. Климент Охридски" разработва механизми, чрез които преподавателският труд да бъде оценяван комплексно и диференцирано, така че критерий за заплатите да не бъдат само взетите или невзетите часове. Това съобщи заместник-ректорът на университета проф. Албена Чавдарова в сряда. Проектът ще продължи две години и се финансира с 497 315 лева по Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси".

Все още формирането на работната заплата на преподавателите не само в Софийския университет, но и във всички висши училища става въз основа на взетите часове, съгласно нормативите и индивидуалните планове, обясни проф. Чавдарова.

Чавдарова каза, че при диференцираното заплащане ще бъдат отчитани няколко показатели, сред които научно-изследователската работа, участията в проекти и в различни работни комисии.

Тя допълни, че новото формиране на работните заплати ще зависи все пак и от бюджета на висшето училище.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    12 е прав: Наистина в СУ са останали или крайни ентусиасти, или некадърници, които не могат да се реализират на пазара на труда! Бих добавил, че са останали и мошенници, които отчитат много непрочетени лекции, или са направили електронен курс и не влизат в час като карат студентите да учат дистанцонно. В свободното време обикалят провинциалните университети където четат лекции. СУ е деморализиран от ниските заплати и мошенничеството на всички възможни нива.

  2. Анонимен
    #16

    До 15: Не става въпрос за закриване на факултети, а за намаляване на броя на преподавателите там където няма студенти. Моля не спекулирайте с мненията на другите!

  3. Анонимен
    #15

    Това са смешни пари. Могат да ги раздадат за купони за храна...или да ги откраднат, Герджиков, Илчев, Панков и други около тяхната престъпна група. Като им пречат факултети- да закриват. За това е необходима смелост и визия за бъдещето и развитието. Ректорската и зам. ректорската мафия едва ли имат кураж предвид прокурорското разследване на Анастас Герджиков.

  4. Анонимен
    #14

    До номер 8: Вие сте прав колега. Това което 10 не съзнава е, че ако няма студенти факултетите се закриват. В момента изброените от него факултети, както и нечувано голяма администрация на СУ паразитства (в списъка е и Математическия, който смуче от кръвта на информатиците). Но студентите намаляват - учат в чужбина, демографска криза, не искат да учат в слаби факултети при слаби преподаватели. Така че в скоро време другуте факултети няма да могат да издържат паразитологиите в Лозенец ...администрацията! Камбаната бие колеги ... бие ... бие!

  5. Анонимен
    #13

    До 10:

    Ако от СУ се извади Физическият Факултет ще се освободят 2,300,000 лева с които този фекалитет се субсидира от останалите Факултети. Ако се махне Химическият факултет - ще бъдат спестени 1,400,000 лева годишно от преразпределени субсидии.
    Кой се интересува от научната продукция на Физическия и Химическия факултети? И защо мислите, че тя е половината от това в Университета. Ако физиците и химиците имаха по 600-700 часа аудиторна заетост (каквато имат доста колеги от факултетите със студенти)

  6. Анонимен
    #12

    Всичко казано до тук би имало някакъв смисъл в нормален университе с нормални заплати. При положение че в СУ от 5 години заплатите не са вдигани и че асистентите (които изнасят основно преподаването) взимат по 600-800 лв. за какви критерии, принципи и ала бала може да става дума? Просто там са останали или крайни ентусиасти, или некадърници, които не могат да се реализират на пазара на труда!

  7. Анонимен
    #11

    М.Н.
    Физическият, Химическият и Биологическият факултети няма как да имат достатъчно студенти, защото сеташните младежи не искат да учат специалности, които изискват напрежение на ума и здраво четене. На тях им се иска да учат Пиар, икономика, право и всякакви ластъкчийски и шменди-капелски дисциплини, защото гледат да следват лекото съпротивление. И това не е само тук. Имам приятели, чиято дъщеря, зет и внучка отидоха в САЩ със зелена карта и останаха там. Внучката им учи заедно с всякакви цветнокожи

  8. Анонимен
    #10

    Ако от СУ се извади Физическият факултет, научната му продукция ще падне наполовина. Ако се извадят и Химическият и Биологическият факултет, научната продукция на СУ ще изчезне, а СУ няма да се различава от НБУ и ще бъде просто една печатница на дипломи.

  9. Анонимен
    #9

    Скъпи колеги, да правиш наука се иска пипе! Колко от т.н.р. учени го имат? Под 10%. Е, и какво правят другите: претенциозно, наукообразно, неразбираемо и безсмислено драскане. Тонове хартия, хиляди звания, степени и пр. Я по-добре да си даскалуват...

  10. Анонимен
    #8

    До номер 1 и подобни: в Университетите, за разлика от БАН, се преподава. И няма как взетите часове да не са важен количествен критерий. Да, трябва научна работа, не на кило, но насила форсирана за бройки и чрез мултиплициране на едни и същи "велики" изследвания.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.