Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СУ ”Св. Климент Охридски” избира нов ректор

45 коментара
СУ ”Св. Климент Охридски” избира нов ректор

Общото събрание на Софийския университет “Св. Климент Охридски” избира в сряда нов ректор на висшето учебно заведение и нови членове на Академичния съвет с четиригодишен мандат.

Новият ректор ще замени досегашния – проф. Боян Биолчев, който изкара два последователни мандата начело на най-старото и престижно учебно заведение в България.

Два дни преди събранието номинациите за ректор са три – на декана на Историческия факултет проф. Иван Илчев Димитров, на декана на Химическия факултет проф. Иван Петков, на бившия декан на Геолого-географския факултет проф. Петър Славейков. Факултетът по информатика и математика ще издигне проф. Борислав Боянов, ако отпадне възрастовото ограничение.

На Общото събрание е възможно да бъдат издигнати и други кандидатури. Условията към всички кандидати са да имат най-малко десет години трудов стаж в учебното заведение като преподаватели и до края на ректорския мандат да не навършват възраст за пенсиониране, която за академичните среди е 65 години.

В Академичния съвет е пристигнало писмо от Факултета по математика и информатика с предложение да бъде гласувана промяна в правилника на университета, с която възрастовото ограничение да отпадне. Ако тя бъде приета, факултетът има и свое предложение за кандидат-ректор.

Първите трима кандидати са изложили платформите си за управлението и развитието на СУ на интернет-страницата на висшето заведение.

В изборната си програма проф. Иван Илчев констатира, че в последните години Софийският университет “Св. Климент Охридски” се е превърнал действително в софийски, защото 40% от студентите му са от София. Той предлага отваряне на университета към обществото със заемането на полагаемо място в публичното пространство, привличане на студенти от съседни и по-далечни страни и отваряне на филиали в съседните държави.

Според проф. Илчев, заместник-ректор по стопанската част, който може и да не е от преподавателския състав, трябва да отговаря на изискванията да разбира от стопанска конюнктура и водене на икономическите дела на висшето учебно заведение. Проф. Илчев предлага и пълна прозрачност в търговете за обществени поръчки и публичен регистър на университетската собственост.

Професорът вижда съчетаване на стратегическите цели на учебното заведение с “малките” цели – подобряване на работата на преподавателите и облекчаване на научните и битовите им проблеми, включително и прилагане на диференцираното заплащане.     

Кандидатът за ректор проф. Иван Петков смята, че получаваното в СУ образование трябва да бъде изцяло обвързано с нуждите на практиката, като учебното заведение поеме задължението да подпомага обучението на своите възпитаници и в следващи етапи от развитието им като специалисти. Кандидатът набляга и на активното привличане на бъдещи студенти сред учениците от средните училища, включително и чрез различни форми на коопериране и обучение на учителите.

В сферата на научната дейност проф. Петков предлага създаване на Университетски технологичен парк, а научните изследвания да са пряко свързани с нуждите на практиката и бизнеса. По този начин, според него, ще навлезе по-широко и недържавното финансиране на науката.

Предложението на проф. Петков е още преподавателите да бъдат най-малко с образователната степен доктор, което ще се отрази на заплатите им минимум със 100 лева отгоре, а ако имат научната степен – доктор на науките – 300 лв. отгоре.

Той предлага и създаване на съвет на настоятелите.

Третият кандидат – проф. Петър Славейков – предлага създаване на “смесени дисциплини”, отваряне на центрове за дистанционно обучение, усъвършенстване и обогатяване на бакалавърските и магистърските програми, разширяване на сътрудничеството с други университети извън страната.

В частта за научни изследвания проф. Славейков вижда възможности за по-пълно използване на техническия и материален капацитет на учебното заведение, увеличаване на съвместните проекти с чужди научни звена, по-широко участие в задания на министерства, създаване на малки “печеливши” звена.

В частта за преподавателския състав кандидатът също предлага парично стимулиране за образователна степен доктор с 50 лв., а за научната степен доктор на науките – 80 лв. Той предлага от атестацията на преподавателите да зависи и заплащането им, включително да се въведе и допълнително заплащане за извънредни часове. Според проф. Славейков възрастта за пенсиониране трябва да се повиши на 68 години за професор и 67 години за доцент.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.

45 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Sgt. Pepper
    #46

    Безспорно - Софийският университет! Техническият университет (бившето МЕИ) е специализиран само в технически и донякъде - икономически направления; другите бивши технически институти имат още по-тесен профил. Т.нар. "икономически" университет е една печатница за дипломи, използваща модата да се назначават по фирмите хора с дипломи по нищо не означаващата специалност "мениджмънт". НБУ дължи съществуването си на заможните татковци на по-слабичките ученици, които не могат да изкарат приемните си изпити, но могат да си платят за тях. Провинциалните "университети" са перачница на парите на местните феодали, които не дават никакво образование. Да съм пропуснал някого?

  2. xax
    #45

    Mi na Sgt. Pepper moga da mu kaja 4e ako ne e u4il w UNSS nqma smi da mi obqnsqwa kwa pe4atnica e :)

  3. Николай
    #44

    Най-престижният университет в България, според работодателите, а не според ръководството му, е Американският университет в Благоевград. Може да не ви харесва, но е така. И на мен не ми е приятно, че България няма добър собствен университет. Понеже Американският университет не е много голям -- около 700-800 студенти, това не е известно на широката общественост, но всички проучвания на предпочитанията на работодателите го потвърждават. Ето последното: http://www.capital.bg/show.php?storyid=396407(Секция "Историческия принцип" най-долу.)

  4. Rossi
    #43

    Мнението на българските т.н.работодатели го приемам с не особено доверие - познавам много от тях и знам какво им е нивото.....

  5. Николай
    #42

    Роси, Пазарът на труда определя кое е добро образование и кое не. Ако на един конкурс за работа работодателят предпочита абсолвент на Американския университет пред такъв на СУ или на УНСС, това казва повече от "вътрешните" ни усещания.Не зная какви са конктактите ви с българския бизнес. Все пак в България вече има и почтен бизнес. А понятието "български работодатели" в проучванията включва освен българския бизнес и всички международни корпорации и неправителствени организации, представени в София.

  6. Alumnus
    #41

    СУ дава среда и мироглед, но не дава практическо знание. Американския дава практическо знание, но отглежда коне с капаци. МЕИ и Медецинска академия се стараят да правят от нищо нещо. Другите не са университети, а магазини за дипломи.

  7. Alumnus
    #40

    :)

  8. Гражданин
    #39

    Пет-шест са висшите учебни заведения у нас, които са на ниво.Сравняването на СУ с УНСС,ТУ,МА е меко казано неуместно.Всеки от тези вузове си има своя писта и се движи по нея.Мнението на т.нар. работодатели според мен няма почти никакво значение. Много малко са истински. Ако питате тях в ъбгария няма нужда например от хора владеещи класически езици.Но една европейска, уважаваща се нация с национален университет има нужда от поне няколко такива специалисти. могат да се посочат и куп други специалности.

  9. Za SU!!
    #38

    Tova e nai-dobriat Universitet v Balgaria i zatova e prinat navsiakade i zatova zavarshilite imat nai-dobra realizazia! 2 mnenia po tova niama, pone za sega!

  10. kostovik
    #37

    Rosi,Alumnus i Za SU sa pravi. Pogledni kade se priznavat diplomite ot "Blagoevgradskia" i kade ot SU. Taka che si na mnogo pogreshna pozizia za miastoto na tezi 2 vishi uhilishta. Osven tova universitet se sazdava i utvarjdava v techenie na vekove /spravka vij klasaziata na parvite 1000 universiteta v sveta/.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.