Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Суецкият канал бе затворен за корабоплаване до ново нареждане

0 коментара

Ден след като лидерът на партия "Новото време" Емил Кошлуков заяви, че нововремци са склонни да се съгласят на 100 млн.лв. увеличение на бюджета за образованието, депутатите му отново смениха мизата и поискаха още 100 млн.

Новото време остана единствената парламентарна група, която продължава консултациите с управляващото малцинство за подкрепа на бюджет 2005. БСП, както и БЗНС-НС заедно с Демократическата партия приключиха с днешните консултации, а ДСБ се отказаха още след първите разговори миналата седмица. От СДС пък изобщо не пожелаха да разговарят с управляващата коалиция.

След вторите поред консултации по бюджет 2005 с НДСВ и ДПС във вторник, от Новото време директно обявиха, че 13-те гласа подкрепа на народните им представители струват 100 млн.лв.

От МВФ са скептични за изливането на още пари в образованието

Качеството на българското образование трябва да бъде подобрено, но не е задължително това да става с допълнителни средства. Това бе коментарът на постоянния представител на Международния валутен фонд в България Джеймс Роуф, по повод преговорите на управляващите за подкрепа на бюджет 2005. Пред Дарик радио във вторник Роуф бе скептичен и за успеха на мисията на финансовия министър, който ще се опита да защити през декември пред МВФ увеличение с по 100 млн.лв. на приходната и на разходната част на бюджет 2005.

още

От обясненията им стана ясно, че управляващото малцинство се е съгласило да увеличи планираните разходи за сектора със 100 млн.лв. Това бе обявено още в края на миналата седмица от финансовия министър Милен Велчев, но с уточнението, че ще се опита да защити новите параметри пред Международния валутен фонд. "Нищо не е договорено, докато не е договорено", заяви и днес Велчев по повод изявленията на нововремци, че тези пари вече са осигурени.

Бившите царисти обаче искат още 100 млн., за да се постигне предварително обявения от тях 5% от Брутния вътрешен продукт за образованието. Дали ще постигнат и тях, ще стане ясно на следващите политически консултации по бюджета, които ще се проведат на 23 ноември т.г.

Средствата за образованието, записани във внесения в парламента бюджет 2005, са в размер на 4.2% от БВП. Лидерът на ПГ "Новото време" Мирослав Севлиевски днес обобщи, че с предлаганите още 100 млн.лв. от правителството вече са осигурени 4.5% от БВП. Остават обаче другите 0.5%, за което е необходимо да се отпуснат още 100 млн., добави той.

Видима неточност в сметката на Севлиевски е, че 100 млн.лв. е близо 0.3%, а не 0.5 на сто от предвиждания БВП за догодина.

Извън това, той посочи два възможни източника, от които може да дойдат допълнително исканите средства - 50 млн.лв. от бюджета на социалното министерство и 50 млн.лв. от бюджета на регионалното министерство. Намалението на разходите за регионално развитие се аргументира със слабата работа на министър Валентин Церовски, а на парите за социалното ведомство - че е по-важна квалификацията на учащите се, за да нямат нужда от преквалификацията им след това по социални програми.

Севлиевски заяви още, че 40 млн. от допълнителните средства за сектора ще бъдат за българската наука. Финансовият министър не потвърди категорично тези уговорки.

Нововремци дават рамо на образователната инициатива на Велчев

Под мотото, че образованието е част от националната сигурност на страната, от страна на Новото време поставиха още едно условия пред управляващите - да внесат в парламента стратегия за образованието, която да се одобри от депутатите. По думите на Емил Кошлуков, тази стратегия трябва да гарантира въвеждането на комуникационните технологии в училищата, цялостната политика за тестовете в средното образование, както и всички други важни проблеми на българското образование.

Не е ефикасно наливането на пари при един или друг министър на образованието, необходимо е реформата в образователната система да е продукт на широк консенсус, заяви Емил Кошлуков.

Новото условие на нововремци е директно рамо на позатихналата инициатива на финансовия министър, който още през пролетта лансира идеята за сключване на надпартийно споразумение за финансирането и реформата на образованието. Идеята на Велчев бе поета от партийната централа на НДСВ, като ръководството на партията включи и вицепремиерът Лидия Шулева в конкретизацията ѝ.

Според нововремци обаче стратегията за образованието трябва да се изготви от министъра на финансите, министъра на образованието и министъра на енергетиката. Включването на последния в групата бе аргументирано с необходимостта да се сложи край на "дървените ваканции" в училищата.

Новото време е главният играч и при данъчните закони

След днешния втори кръг консултации вицепремиерът Пламен Панайотов обяви, че управляващите са получили достатъчно подкрепа за данъчните промени, което гарантира приходната част на бюджета за догодина. Освен Новото време, НДСВ и ДПС обявиха, че са договорили подкрепата и на БСП, и на БЗНС-НС и Демократическата партия.

От обясненията на Панайотов обаче стана ясно, че основната подкрепа и тук идва главно от нововремци, които ще гласуват за основния данъчен приход в бюджета - закона за ДДС. Земеделците и демократите на Праматарски подкрепяли предлаганите от властта промени в закона за местните данъци и такси, в закона за корпоративното подоходно облагане и в закона за облагане на доходите на физическите лица. С БСП НДСВ пък сближила позициите си по закона за местните данъци и такси и ЗОДФЛ.

Милен Велчев обясни, че единственото разминаване с Новото време е по закона за облагането на доходите на физическите лица. Там обаче управляващите договориха подкрепа с други групи.

Искането на нововремци е за 20% данък за всички доходи над 250 лв.

Първоначалната идея на НДСВ бе 24% данък за тези доходи. Сега управляващите въвеждат допълнителен етаж в скалата, облагайки с 22% доходите от 250 до 600 лв. и с 24% месечните възнаграждения над тази сума. Необлагаеми остават месечните доходи до 130 лв., тези от 130 до 150 лв. ще се облагат с 10%, а от 150 до 250 лв. ще се облагат с 20 процента.

По-голямото разграничение при облагането на доходите бе поискано от почти всички останали парламентарни сили. Коментарът на Мирослав Севлиевски днес бе, че управляващите не са събрали кураж да кажат, че тези, които печелят по 1000 лв. месечно, не са престъпници, а са спечелили парите си, защото работят по-добре, повече и защото са по-образовани.

След днешните консултации от БСП обявиха, че няма да подкрепят бюджет 2005 в зала.

След срещата с управляващите представителите на левицата заявиха, че са настоявали за данъчни промени, които да решат съществуващи социални проблеми. Като такива те посочиха въвеждането на диференцирана ставка по ДДС за стоки от първа необходимост.

Зам.шефът на социалистите Румен Овчаров повтори тезата на левицата, че хората с високи доходи трябва да се облагат с големи данъци, а тези със средни и ниски доходи - с малки данъци.

БСП продължава да държи и на предложението си за нулева ставка по данък печалба при реинвестиции.

Всичко това не било прието от управляващите, което бе изтълкувано от Овчаров като отказ от по-радикална икономическа политика.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.