Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сугарев отново призова институциите да се справят с проблема Филчев

0 коментара

Една година след като Едвин Сугарев обвини главния прокурор в незаконни действия и предизвика Висшия съдебен съвет да поиска оставката на Никола Филчев, той отново изпраща открито писмо до ВСС с данни за нарушенията на главния прокурор и подчинени нему висши обвинители. Писмото ще бъде изпратено и до президента, премиера, посолствата на страните от ЕС и НАТО в България, както и до международни правозащитни организации.

В над 15 страници Сугарев описва хроника от прецеденти в действията на главния прокурор, с които Никола Филчев нарушава закона. Той го обвинява в редица случаи на възпрепятстване на прокуратурата, в пряка намеса в хода на няколко дела и в престъпване на законите на страната, за което подлежи на наказание, по-тежко от 5 години затвор.

На брифинг пред медиите Едвин Сугарев заяви, че утре ще внесе писмото си във ВСС. Той допълни, че не разчита особено на реакция от страна на сегашния Висш съдебен съвет, чийто мандат изтича след две седмици, но се надява, че новите членове на ВСС няма да се поддадат на страха от Филчев.

Според последните промени в Конституцията от септември тази година, една пета от членовете на ВСС могат да поискат снемането на имунитета и разследване на всеки магистрат, ако той е извършил тежки престъпления, за които се предвижда затвор над 5 години. До сега такова право имаше само главния прокурор. За да се приложи на практика тази възможност обаче, тя трябва да се разпише и в Закона за съдебната власт. Според дадените от парламента срокове, поправките в съдебния закон трябва да се приемат до края на декември т.г.

Сугарев обвинява пряко главния прокурор Никола Филчев за липсата на правосъдие в България. В писмото си той визира над 10 случая, за които вина носи Филчев.

Като най-драстичен случай Сугарев посочи намесата на Филчев по делото за убийството на прокурора Никола Колев, което стана в края на декември в.г. По разпореждане на главния прокурор материалите не са били предадени на Националната следствена служба, а на столичната, защото хората, които работят в нея, са контролирани от главния прокурор, и така Филчев е можел да манипулира делото.

Сугарев заяви, че очевидно е в ход пълното и тайно замразяване на делото и неговото прекратяване поради липсата на данни за извършителя. Той показа пред медиите копие от молба до директора на НСлС, в която вдовицата на прокурора Колев настоява делото да бъде поето от следовател на националната служба. В отговора, националното следствие уведомява вдовицата, че до настоящия момент въпреки положените усилия, службата не е получила достъп до материалите по делото.

От различни преписки по случая е видно, че чак половин година след убийството на прокурора Колев, столичното следствие е поискало комплексна съдебно-медицинска и балистична експертиза, която още не е завършила. В края на август пък, на настоятелното искане от Националната следствена служба столичният следовател по делото да докладва пред НСлС как върви разследването, се получава отрицателен отговор от шефа на отдел "Следствен" от Върховната касационна прокуратура Цеко Йорданов. В него Йорданов определя искането на шефа на следствието Румен Георгиев като опит за нарушаване на закона, въпреки че по закон шефът на НСлС има равни права с главния прокурор, коментира Сугарев.

Като друг аргумент за замразяването на делото Сугарев посочи, че и до днес, 11 месеца след смъртта на Никола Колев, следователите не са разпитвали нито вдовицата на покойния, нито неговия син. Не е ясно дали е разпитван бившата барета Алексей Петров, за който покойния Колев сподели пред мен дни преди смъртта си, че се опасява от негови силови действия, допълни Сугарев.

Той показа пред медиите и копие от жалба на Димитрина Калайджиева, обвинена за убийството на ямболската адвокатка Надежда Георгиева през 2000-та година. "Става дума за начина, по който тя е била призована като свидетел по делото и е била разпитвана в течение на 18 часа, по недопустимо брутален начин, включително със заплахи, подтикване към самоубийство, психологически и физически издевателства. На същия натиск е бил подложен и нейният съпруг, Пламен Калайджиев, който също е обвиняем по това дело. Той също първоначално е бил извикан като свидетел, а не като обвиняем. Същият Пламен Калайджиев впоследствие е екстрадиран и държан 18 месеца в ареста, като през това време е разпитван само два пъти, и то в края на този период", заяви Сугарев.

В новото му писмо отново се припомнят прикриването на престъпната дейност на брата на главния прокурор Ангел Филчев Борисов, повдигнатото обвинение срещу бившия шеф на контраразузнаването ген. Атанасов по случая с украинския самолет, натоварен с оръжие, упражненият от главния прокурор натиск върху прокурора Николай Джамбов, довел до неговото самоубийство и други.

Пред медиите Сугарев заяви още, че като министър на вътрешните работи Богомил Бонев е поискал от шефа на "Унисон" Емил Димитров-Макарона 20 000 долара, за да се срещне с него.

Филчевщината е наложена в рамките на прокуратурата, а може би вече и в цялата съдебна система, страхът продължава да е водещ, коментира Едвин Сугарев. Като пример той посочи избраните от прокуратурата нови членове на ВСС - зам.главният прокурор Христо Манчев и шефът на отдел "Следствен" Цеко Йорданов. Сугарев напомни, че именно с писмо от Цеко Йорданов прокуратурата взе от съда делото срещу о.з.ген.Бриго Аспарухов и го покри. Христо Манчев пък още преди една година бе обвинен, че е заплашвал със смърт плевенската прокурорка Ваня Савова, за което тя свидетелства и пред ВСС.

Третият изпратен в новия състав на ВСС прокурор - Цеко Цеков, персонално е участвал в провокациите срещу покойния магистрат Николай Колев, когато се опитаха да го обвинят в притежание на наркотици.

В писмото си Едвин Сугарев пише, че предишното му открито писмо, внесено във ВСС на 5 ноември 2002 г., не е било разгледано по същество. Според Сугарев, гласуваната тогава от Висшия съдебен съвет декларация, с която е поискано главният прокурор да подаде оставка, е имала единствено морални измерения. Тя се основавала само на административни нарушения на главния прокурор, а не на данните за закононарушения.

До искането на оставката на Филчев преди година се стигна по повод писмото на Сугарев, вследствие на което съветът изслуша част от визираните в него лица.

Филчев обаче така и не отговори на искането на ВСС да си подаде оставката. Вместо него това стори заместникът му Христо Манчев, който директно обяви, че декларацията на Висшия съдебен съвет няма никаква юридическа стойност и патетично заяви, че различни кръгове, които са ограбили България през последните 10 години, се опитват да пречат на главния прокурор да си върши работата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.