Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Суходолският блъф отива в Брюксел

40 коментара
Суходолският блъф отива в Брюксел

Гаф на управляващите около решението за отварянето на депото в Суходол ще бъде приложен към материалите за откритата наказателна процедура срещу България за кризата с боклука на София. Това заяви пред Medipool в сряда председателят на сдружението “Защита здравето и живота на населението и опазване на околната среда“ Венцислав Божилов.

Той заяви, че Министерският съвет изобщо не е вземал решение за повторно отваряне на депото в столичния квартал.

На 15 ноември след заседание на правителството зам.-министърът на околната среда и водите Чавдар Георгиев обяви, че правителството е одобрило ново отваряне на депото за твърди битови отпадъци в Суходол.

Шефът на правителствената пресслужба Таня Генева обясни в сряда пред Mediapool, че Министерски съвет не е взимал решение за отварянето на сметището, което не е и в правомощията му. На 15 ноември министърът на околната среда и водите Джевдет Чакъров е запознал колегите си в оперативната част на правителственото заседание с писмо на Минко Герджиков, зам.-кмет на София, в което се иска отмяна на заповед за прекратяване на сметоизвозване в Суходол, обясни Генева. Тя подчерта, че тогава премиерът Станишев и тя самата не са участвали в заседанието, тъй като били в чужбина. То се водело от вицепремиера Ивайло Калфин и на него присъствал самият Герджиков. След това на брифинг в МС министър Чакъров е обявил, че има административна заповед на министерството му за отваряне на сметището, уточни Генева.

Според Закона за дейностите по управлението на отпадъците, правомощията за това са изцяло на местните власти, заяви директорът на Регионалната инспекция по околна среда и водите (РИОСВ)-София Гергана Благиева. Тя уточни пред Mediapool, че през ноември миналата година Чавдар Георгиев е обявил одобрената от кабината заповед на министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров за отмяна на нейната заповед за затваряне на сметището в Суходол от октомври 2005 г. Този документ бе издаден от РИОСВ по искане на тогавашния кмет Стефан Софиянски, който обеща на суходолци да затвори депото след две блокади на достъпа до сметището – през януари и юли 2005 г., довели до криза в столицата. След което бе въведено балирането на боклука, довело до последващи проблеми и протести на живеещите в близост до площадките за опаковането на сметта,принудили Столична община отново да се спре на варианта със сметището в Суходол.

Процедурата е такава, че само по-висшестоящият орган в лицето на екоминистъра може да отмени затварянето на депото, обясни Благиева. След като това е станало през ноември 2007 г., са издадени всички необходими документи за експлоатацията на свободните клетки в сметището, съгласувана е и програмата за неговата работа, допълни тя.

Старият оператор на сметището "Чистота-Искър" има разрешително, издадено на 3 декември 2007 г.

Седмица по-късно в Суходол се изсипаха около 700 полицаи и жандармеристи, за да осигурят извозването на боклука в сметището. Именно обявеното правителствено одобрение, похвалено горещо от преизбрания столичен кмет Бойко Борисов, стана публичното оправдание за изпращане на полицаите в Суходол, чийто жители бурно протестираха срещу новото отваряне на депото.

Решението за отварянето на Суходол веднага бе обжалвано пред ВАС от сдружението на Божилов, но съдът отхвърля жалбата, тъй като Министерски съвет изобщо не го е взимал.

Устни договорки

“С Министерски съвет имаме споразумение за подкрепа за отварянето на депото в “Суходол“, но то не е писмено“, обясни пред Mediapool зам.-кметът по екологията на София Мария Бояджийска. По думите ѝ в Столична община “не са такива глупаци“ да искат правителството да се произнесе с акт за отварянето на сметището.

“Ако имаше официално решение на кабинета, то казуса със “Суходол“ щеше да повтори случилото се с мина “Чукурово“. Тогава правителственото решение бе отменено от съда, тъй като Министерски съвет не е компетентен орган да взима такива решения“, добави Бояджийска. Тя съобщи, че общинската фирма “Чистота – Искър“ е получила разрешение от екоминистерството за отваряне на депото. Нова екооценка не се налагала, тъй като сметището никога не е било затваряно заради наличие на опасност на околната среда.

Според Венцислав Божилов единственото валидно решение за депониране на боклук в сметището е на РИОСВ-София. Според него то важи само за 2550 тона смет на година. Това е количеството боклук, което столицата произвежда за 2 дни, а депото се използва от близо 2 месеца и по план трябва да работи още 16 месеца.

От столичната екоинспекция обаче уточниха пред Mediapool, че издаденото от тях разрешително на "Чистота-Искър" е за депонирането на 53 вида отпадъци, от които смесените битови са в размер на 370 хил. т годишно. Само от почистването на улиците на София е позволено складирането на 10 хил. т смет, строителните боклуци са 400 т., изброиха от РИОСВ-София други видове отпадъци от таблицата в разрешителното.

“Ако пренебрегнем целия нормативен абсурд около депото, Столичната община в момента не спазва основно изискване на европейските директиви да сепарира боклука, преди да го депонира. Явно България се е примирила, че ще плаща глоби“, коментира още Божилов.

От сдружението все още не са виждали и официална заповед за засилено полицейско присъствие в квартала. Те ще уведомят Европейската комисия, че въпреки липсата на официално решение на Министерски съвет, са нарушени техни основни човешки права за свобода на движение

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Canada Dry
    #41

    все му е съдирал целуфата!

  2. хм
    #40

    не България да плаща глоби,а съответните виновни от собствените им джобове!!!

  3. съкварталец
    #39

    а него кога някъде ще го дадат да се отървем?

  4. nemo
    #38

    dobre de, suxodolci daite vie predlozenie kude da se izvozva bokluka. kak mozaxte s godini da si krotuvate a sega izvednaz vi se naru6avat pravata i svobodite. prav e BB 4e zaradi nqkolko xilqdi trqbva da stradat milioni. tova go nqma nikude po sveta

  5. наблюдател
    #37

    Дали е ГАФ или манипулация?Мин.съвет не е взел решение за отваряне на Суход.бунище.Тогава?К.Николов или си прави политика с Бойко Борисов или са му платили много добре.Аз това наричам не журналисти а подлизурковци.Много се навъдиха напоследък и въпреки,че ядат бой-продължават да драскат...

  6. поп Грую
    #36

    усилие поне да имаме проект на завода за боклука,та сега през новия му мандат да не се губи време и пари за проектиране. той през цялото време си правеше партия и се готви да се отърве от досадното и отговорно кметуване.Ще става министър-председател.Де кривак де !

  7. Сухия Дол
    #35

    ...само лафове хвърля.

  8. Крум
    #34

    Решение за отваряне на сметището е нямало, но 700 полицаи и жандармеристи са били там.Кой ги е пратил?Румен Петков дължи отговор, защото заради действията на неговите полицаи България ще плаща глоби и обезщетения.Е га ти свинете, които ни управляват!

  9. nik
    #33

    Все повече си мисля, че бях прав, когато писах:За хората с нормално мислене, това, което става е съвсем очаквано.Въпреки предупрежденията на ДСБ и "гадния" Костов ЗА РОЛЯТА, КОЯТО Е ОТРЕДЕНА НА МУТРАТА ОТ БАНКЯ, В КОМУНОИДНАТА СХЕМА ЗА ГРАБЕЖ, дебилизираната гласоподавателна маса го избра за разпоредител на собствените й пари.Е, сега ще плаща!Лошото е, че и нормалните хора са в кюпа на ограбваните - клещите на комуноидите-разбойници са безмилостни!

  10. стив
    #32

    Някои хора като този "nemo" никога няма да свикнат с факта, че всеки човек има права, които никой не може да отнема или нарушава безнаказано.Предложения за завод за битови отпадъци се правят на Столична община вече повече от 10 години, но общинарите се правят на глухи.Ако се построи такъв завод боклука ще се тегли преди да влезе в пещите. Тогава щеше да се разбере, че "Wolf" получава в пъти повече пари за извозване на боклука от необходимите и така стана милионер за сметка на гражданите на Столицата.Ако

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.