Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сухото хранилище за ядрено гориво започва работа пет години след прерязването на лентата

1 коментар
Сухото хранилище за ядрено гориво започва работа пет години след прерязването на лентата

Почти пет години след като тържествено тогавашният и сегашен премиер Бойко Борисов преряза лентата на хранилище за сухо съхранение на отработило ядрено гориво в АЕЦ "Козлодуй", в петък ядрената централа получи десетгодишен лиценз за експлоатация на съоръжението, което трябва да поеме изваденото гориво от затворените малки реактори ВВЕР-440.

През май 2011 г. Борисов заяви, че "най-важното е, че новото съоръжение ни прави независими от Русия, тъй като няма да извозваме отработеното гориво до там" и обеща хранилището да заработи още следващата година.

Това обаче ще стане едва сега, след като Агенцията за ядрено регулиране издаде разрешително за приемане на ядрените отпадъци, чийто срок на действие е до 28 януари 2026 г. Досега хранилището е имало само разрешително за въвеждане в експлоатация, но не и лиценз за експлоатация. Междувременно изваденото от малките блокове отработено ядрено гориво се съхраняваше във водните басейни на реакторите. Едва сега вече то може да бъде преместено в хранилището за сухо съхранение.

По данни към септември 2015 г. в басейните за отлежаване на ядрената централа има 788 касети отработило ядрено гориво. На територията на АЕЦ "Козлодуй" се съхраняват още 4208 касети.

В хранилището може да се складират 5256 касети с отработено ядрено гориво с специални железобетонни контейнери, като намеренията са капацитетът на цеха да бъде увеличен.

В изграждането на съоръжението за високо радиоактивния отпадък от четирите малки блока бяха вложени около 70.5 млн евро, осигурени от Международния фонд “Козлодуй”, в който постъпват компенсациите от ЕК за преждевременното спиране на реакторите ВВЕР-440 и който се управлява от Европейската банка за възстановяване и развитие. Проектът бе изпълнен от немския консорциум RWE NUKEM – GNS, с когото договорът за изграждане бе подписан през 2004 г. и тогава стойността му бе 48.7 млн. евро.

С реалното започване на работата на хранилището там ще може да се съхраняват в продължение на поне 50 години касетите с отработеното ядрено гориво, посочиха от АЕЦ "Козлодуй".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Дядо ми Петър
    #1

    ". .бяха вложени около 70.5 млн евро,. ." А колко милиона бяха ЦУНАТИ никой не ни казва.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.