Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Супер компютърни приложения ще се правят в първия високотехнологичен парк у нас

3 коментара
Снимка: БГНЕС

Създаване на нови суперкомпютърни приложения, производство на хранителни добавки с растителни екстракти и иновативен кулинарен център – това са само част от проектите, които ще се развиват в новия научно-технологичен парк в София наречен T+IN, който доскоро беше познат с името "София Тех Парк".

Първата фаза на проекта, реализиран с подкрепата на оперативна програма "Конкурентоспособност", беше открита официално днес.

Чрез своята дейност паркът цели да се превърне в мястото, където науката, образованието и бизнесът си подават ръка за реализацията на проекти. Това ще става чрез предоставянето на модерна среда, която отговаря на нуждите и на най-бързо развиващите се компании - зали за срещи, работа и събития на открито, тестване на прототипи, представяне на нови технологии и изобретения.

Вече са факт и първите компании, които започват работа на територията на научно-технологичния парк. Има и успешни партньорства между предприемачи и представители на научните среди.

3D-реалността влиза в парка

Три групи лаборатории ще намерят място в рамките на лабораторния комплекс. Едната е за 3D прототипиране и 3D виртуална реалност. Другата е за ИТ-базирана инфраструктура, киберсигурност и високоизчислителна техника. Третата е био и фарма лаборатория, каза изпълнителният директор на държавното предприятие, което управлява парка Елица Панайотова.

"Фокусните области на трите лаборатории на технологичния парк съответстват напълно на стратегията за интелигентна специализация на България", допълни тя.

Супер компютър

Един от интересните проекти е планът за стартирането на т.нар. лаборатория – инициатива между българския клон на "Хюлет Пакард" (Hewlett-Packard) и Националния център за супер компютърни приложения и Института по информационно-комуникационни технологии при БАН. "Тази лаборатория ще бъде уникална, не само за България, но и в световен мащаб", каза Ираван Хира, генерален директор на компанията у нас.

"Проектът, над който работим, е т.нар. супер компютър с паралелни системи, в който една задача се понася от няколко отдела успоредно. Например, ако на фармацевтичната индустрия трябват компютри с много сериозна изчислителна мощност, за да направят изчисленията за ново лекарство, тя чака реда си в някоя развита лаборатория, а това често продължава дълго. Но когато ние успеем съвместно да създадем такива програми, ще може много лесно те да бъдат ползвани тук в България, на територията именно на научно-технологичния парк, в който се намираме в момента", обясни Хира.

Хранителни добавки

Българската компания "Провиотик", която произвежда хранителни добавки от растителни екстракти, ще работи заедно с учени от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на териотрията на парка.

Кирил Петков от "Провиотик" каза, че едно от ключовите предимства, отличило техния продукт от останалите, е фактът, че компанията се фокусира не само върху маркетинга, а върху фундаменталната наука.

"Чрез нашия проект успяхме да обединим учени от цяла България на изключително високо ниво, между които преди това не съществуваше координация.  Обединението, което научно-технологичния парк ще постигне под своя покрив, ще осигури на нас, компаниите, една изключителна възможност да намерим всички тези хора тук, да се свързваме с целия български научен потенциал по-лесно. Именно тук решихме да изнесем и нашите изследвания с  патогенни бактерии, когато установихме колко високооборудвани ще бъдат лабораториите в комплекса", каза Кирил Петков.

Инкубатор за стартиращи бизнеси

Представители на трите най-големи фондове за стартиращи компании, опериращи у нас - Eleven, Launchub и NEVEQ споделиха задоволството си от факта, че предстои много скоро да заработи и инкубатора за прохождащи компании във високите технологии.

Неговата цел е да стане мястото, което да обедини желаещите да започнат бизнес с необходимите експерти, които да им помогнат за превръщането на идеята в  успешна услуга или продукт.

"Приветстваме появата на научно-технологичния парк, защото вярваме, че това пространство може да се превърне в средището, в което всички участници от екосистемата – основателите на стартиращите компании, менторите, утвърдените технологични компании, университетите ще намерят своето място", каза Любен Белов, управляващ съдружник в Launchub.

Според него в страната ни има хора със "страхотен инженерен талант", но понякога ни липсват бизнес талантът. Именно инкубаторът ще осъществява тази връзка.

Близо над 3% от БВП на България се създава от технологични компании или иначе казано 35 000 - 40 000 софтуерни инженери, които се справят толкова добре, че големи компании като VMware и SAP имат единствените си развойни центрове извън държавите, в които са създадени, тук в България, посочи Любен Белов.

Трите инвестиционни фонда, създадени с европейски средства и частен капитал, се обединиха около идеята, че виждат в технологичния парк  естествено развитие, резултат от узряването на бизнес екосистемата у нас  и мястото, в което всички нейни части ще се слеят и ще могат да работят още по-ефективно заедно.

Иновативен кулинарен център

Сред най-иновативните проекти е и създаването на територията на T+IN  на  т.нар. кулинарен център, съвместно с българската компания Red Devil Catering.  Съсобственикът във фирмата  Aлександър Ковачев посочи, че чрез основната си дейност този център ще се стреми да подобри взаимодействието между човек, храна и здраве и в същото време да приложи по-иновативен метод в стопанската инициатива в този сектор.

"Ще поставим началото  на един център за развойна дейност, в който да се случват и обучения, обхващащи целия спектър от професионални готвачи и хора, занимаващи се дълго време в тази област, до ентусиасти, студенти, ученици, любители, дори деца. Надяваме се да имаме възможност да го оборудваме и заедно с всички останали звена да създадем този център именно тук. За целта вече сме в контакт със Селскостопанската академия и Геномния център", каза Александър Ковачев.

Откриването на научно-технологичният парк е съпътствано с двудневната конференция "Политики в подкрепа на иновациите".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Антон
    #3

    Спомням си, в началото на 90-те, когато една булка от БАН се жалваше, че 19-годишният труд на научните работници върху устройство за настройка на цветни телевизори, бил прекратен, с поставяне на нови "задачи". 19 години! А в Мюнхен ги продаваха по супермаркетите....

  2. dimitardi100
    #2

    Браво! Поздравления! Обединяващо звено между наука, бизнес и производство за благото на обществото! Реализира се една прекрасна идея, нещо което липсваше много дълго на България!Реална наука близо до нуждите на хората. Добре е подобни структури да има не само в София! Успех!

  3. Комитата
    #1

    Няколко неизмазани грозни сгради насред гора от панелки - това представлява технологичният парк на Плевнелиев към момента. Ако ГЕРБ и останалите комунистически издънки продължават да мачкат средната класа в България и да гонят всеки що-годе читав инвеститор, след 20 години парка ще се обитава от... цигани! Да бяха инвестирали милионите в БАН, вместо да се подиграват на истинските учени със заплати от по 300-400 лева!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.