Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сурови глоби и одити за фалшиви новини за големите онлайн платформи

3 коментара
Сурови глоби и одити за фалшиви новини за големите онлайн платформи

Европейският парламент одобри ключови закони, които ще регулират по-строго големите технологични компании и ще ограничат незаконното онлайн съдържание, помагайки ЕС да въведе ред в "Дивия запад" на интернет. Става въпрос за Закона за цифровите пазари (DMA), насочен към прекратяване на монополните практики на технологичните гиганти, и на Закона за цифровите услуги (DSA), който затяга контрола над платформите, когато публикуват спорно или забранено съдържание или чрез тях се реализират забранени продажби.

DSA, се фокусира върху онлайн платформи като Facebook, Amazon and Google. Те ще имат за задача да бъдат по-активни както с модерирането на съдържанието, така и с предотвратяването на продажбата на незаконни или опасни стоки, продавани на техните платформи. Потребителите също така ще имат достъп до информация как и защо алгоритмите им препоръчват определен пост или съдържание, а също така и да оспорват всяко решение, направено от алгоритмите.

Реално, DSA ще бъде насочен към по-широк кръг участници в интернет и има за цел да гарантира реални последици за компаниите, които не успяват да контролират речта на омразата, дезинформацията и изображенията на сексуално насилие над деца.

Най-сетне големите технологични компании няма да могат да ползват чувствителна информация за потребителите, за да таргетират рекламите си, да продават реклами на деца или да използват тъмни шаблони – измамен дизайн на страница, който може да ви манипулира да кажете "да" на нещо, дори когато бихте предпочели да кажете "не", като например присъединяване към услуга или предотвратяване на напускането на такава, която вече не искате да използвате.

Колкого по-голяма е една тех компания или нейна платформа, толкова повече нови задължения трябва да покрива. Платформи с 45 милиона и повече месечни потребители ще бъдат обект на независим одит за да се гарантира, че предотвратяват фалшиви новини и незаконно съдържание. Такива платформи също така ще трябва да отворят техните алгоритми и данни до "одобрени" изследователи, за да могат те изучават ефектите и потенциалните вреди, които системите могат да причинят.

Другият закон - DMA, междувременно ще се фокусира върху недопускането на злоупотреби, породени от мащаба на водещи платформи като Google, Microsoft and Apple. Това включва предлагане на по-добра оперативна съвместимост с по-малки конкурентни услуги, като се гарантира, че файловете могат да се изпращат между системите. Освен това разработчиците на приложения за магазини вече имат право да се свързват с клиентите си за сключването на потенциални сделки, без да минават през въпросната платформа, например Facebook, независимо че през нея е станал първоначалният контакт с клиента.

Наред с това собствениците на онлайн платформи вече няма да могат да фаворизират и изкарват в търсения свои продукти пред тези на конкурентите, като например когато Google популяризира собствената си услуга за пазаруване пред тази на конкурентите.

ЕС ще може да наложи максимална санкция от 10 процента от общия оборот от предходната година, ако регулаторите открият несъответствие. При повторно нарушение санкцията може да скочи до 20%.

ЕС все още има въпроси, на които трябва да отговори относно това колко усилия, време и пари е готов да вложи зад орган за наблюдение на големи технологии. Реално, големият въпрос е свързан с прилагането им, като има опасения, че Европейската комисия - изпълнителният орган на ЕС в Брюксел, не разполага със средства, за да приложи новите си правомощия. Комисарят по вътрешния пазар на ЕС Тиери Бретон омаловажи проблема, настоявайки, че екипите, които се занимават с правоприлагането, заедно с националните регулаторни органи, ще се справят със задачата.

Законът за цифровите услуги ще влезе в сила до 1 януари 2024 г. (освен ако някои процедурни неща не го забавят), докато Законът за цифровите пазари ще влезе в сила скоро след това и основните платформи и основните платформи - наречени "Gatekeepers" ще имат още шест месеца, за да покрият изискванията, преди новите правила да се прилагат за тях.

Сега двата закона трябва да бъдат окончателно одобрени от 27-те държави-членки на ЕС, което би трябвало да е формалност.

Цифровият свят "се разви малко като уестърн, нямаше реални правила на играта, но сега в града има нов шериф", заяви датският евродепутат Кристел Шалдемосе.

Цифровият свят "се разви малко като уестърн, нямаше реални правила на играта, но сега в града има нов шериф", заяви датският евродепутат Кристел Шалдемосе.Цифровият свят "се разви малко като уестърн, нямаше реални правила на играта, но сега в града има нов шериф", заяви датският евродепутат Кристел Шалдемосе.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. .text
    #3
    Отговор на коментар #2

    На теб специално няма нужда да ти се казва кое са флашиви новини - лепиш им се като муха на л...но

  2. Danko
    #2

    Добре дошли в "1984". Чакаме Министерство на истината, което да ни казва кой фейк е истина и кой лъжа.

  3. Rolo Tomassi
    #1

    Време беше да се внесе ругалция в това направление, че плявата от глупости става непоносима за средноинтеллигентен читател.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.