
Рано същата сутрин паметникът бе разрязан и изнесен на части в неизвестна посока.
Монументът – бронзова статуя на съветски войник, бе издигнат през 1947 г. Смята се, че останките на съветските войници са погребани в близост до паметника. Според кабинета паметникът трябва да бъде преместен в гробница, тъй като привличал твърде много руски и естонски националисти.
Един от гражданите, протестирали срещу демонтирането на монумента, почина от раните си след сблъсъци с полицията тази нощ.
В четвъртък около 1000 души – предимно етнически руснаци, се събраха пред паметника, след като полицията затвори района около него преди преместването.
Митингът край монумента прерасна в сблъсъци с полицейския кордон около статуята, а по-късно и в прояви на вандализъм в центъра на града. Повече от 40 души бяха ранени, а 300 други бяха арестувани по време на размириците.
Така на сутринта някои магазини осъмнаха с изпочупени витрини, ограбени и подпалени будки и скъсани трамвайни жици. Във връзка с изострената обстановка след безредиците продажбата на спиртни напитки в столицата е забранена до 2 май, а в града се изпращат подкрепления.
Естонският президент Тоомас Хендрик Илвес нарече престъпни безредиците, обхванали тази нощ Талин, а участниците в тях - престъпници.
В обръщение към сънародниците си, предавано по радиото и телевизията, той изтъкна, че безчиствата в Талин нямат нищо общо с почитта към загиналите във Втората световна война и с паметта им.
Русия заяви, че паметникът не трябва да разрушава, но много естонци го свързват с периода на съветското управление. Премахването на монумента предизвика бурна реакция в Москва.
Говорителят на руския външен министър Михаил Каминин определи действията на Естония като “скверни и нехуманни”. Според него международните организации трябва да проучат действията на естонското правителство.
В четвъртък обаче премиерът на Естония Андрус Ансип заяви, че демонтирането на паметника е въпрос, касаещ единствено Талин. Не мисля, че е необходимо да подлагаме на широка дискусия с руските власти въпроси, свързани с вътрешната политика на страната, обясни той.
Русия трябва да реагира без истерия, но да предприеме сериозни стъпки спрямо Талин, коментира по-късно самият Сергей Лавров. Горната камара на парламента настоява единодушно президента Владимир Путин да прекъсне дипломатическите отношения с Естония, предаде Ройтерс.
Стига гаври с мъртвите, с паметника на загиналите във Втората световна война, заяви председателят на Съвета на федерацията Сергей Миронов, цитиран от РИА Новости.
Той предложи камарата да приеме специална декларация във връзка с "демонтирането и поругаването на паметника на освободителите в Талин". Сенаторите посрещнаха тези думи с ръкопляскания и единодушно подкрепиха Миронов.
Депутатите от руската Дума изразиха благодарност към всички естонски граждани, които не са се уплашили от репресии от страна на властите и са се обявили в защита на мемориала.

Полезна ли ви беше тази статия?
Ще се радваме, ако подкрепите електронното издание Mediapool.bg, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.
Подкрепете ниАбонирайте се за най-важните новини, анализи и коментари на събития от деня. Бюлетинът се изпраща до електронния Ви адрес всеки ден в 18:00 часа.
Абонамент