Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свършиха евтините жилища до 40 000 евро и търсенето на кредити намаля

33 коментара
Свършиха евтините жилища до 40 000 евро и търсенето на кредити намаля

Евтините жилища до 40 000 евро свършиха и това е една от основните причини за по-слаб кредитен пазар към края на годината. Това показва анализът на “Кредит център”.

Обикновено последното тримесечие на годината е най-силно при покупката на жилища. Тази година обаче се очаква традицията да бъде нарушена. Тегленето на ипотечни кредити през октомври е по-слабо спрямо същия период на 2011 г. “Това се дължи от една страна на все по-трудното намиране на имоти в ниския ценови сегмент в големите градове, а от друга - на продължаващите притеснения на хората относно финансовата им стабилност в следващите години”, коментира Тихомир Тошев, изпълнителен директор на “Кредит център”.

Въпреки че цените на имотите се стабилизираха и спадът им тази година е само с няколко процента, високата безработица и замръзналите доходи подтикват хората да са предпазливи и да избягват прекомерна задлъжнялост, допълни Тошев.

Спадът в броя на по-евтините и качествени имоти води много хора до невъзможност да открият желаното от тях жилище с месеци. Това, от своя страна, се отразява на имотния и кредитния пазар в страната, като води до по-малко реални сделки.

Според експертите от “Кредит Център” жилищата до 40 000 евро са се “изчерпали” в най-трудните кризисни времена и в момента предлагането е основно на по-големи и по-скъпи апартаменти. Техните купувачи обаче обикновено имат достатъчно спестени пари и по-рядко прибягват до кредити.

Все пак банковите промоционални предложения продължават да са актуални на пазара и ще останат такива до края на 2012 година, а някои - и през първите месеци на 2013 г. Те са знак за стабилен и перспективен пазар, макар и по-свит от очакваното.

През октомври средният размер на изтеглените ипотечни кредити е 30 271 евро. Левовите заеми продължават да набират скорост – 48 на сто от кредитите през месеца са изтеглени в левове. Така средният размер на кредитите се връща към равнищата от 2005 г., като причините от една страна са заради спада на цените на имотите, а от друга заради желанието на клиентите да ползват възможно най-малък кредит за покупката на избраното жилище.

Размерът на изтеглените ипотеки през октомври в столицата е 37 517 евро, което е ръст с около 3000 евро спрямо септември. Така София е единственото изключение от общата тенденция на спад в активността и средния размер на ипотечните заеми. Понижението е най-осезаемо във Варна – малко над 29 000 евро при около 32 000 през септември. В Бургас и Пловдив средният размер на кредитите през октомври е съответно 23 850 и 20 890 евро.

Без съществени промени остава разпределението на кредитополучателите по възрастови групи. Най-инициативни в тегленето на заеми остават хората между 26 и 35 години, които са 46.2%. След тях се нареждат хората между 36 и 45 години с 37.3%. Най-младите съставляват 6.8% от всички, а хората над 45 години са близо 10 на сто от потребителите на ипотечни кредити през октомври.

Над половината от изтеглените кредити са заемите между 10 000 и 30 000 евро – близо 52%. Следват ги ипотеките с размер между 30 000 и 50 000 евро, които представляват 30.8%.

Запазва се традицията най-предпочитаният срок на погасяване на кредита да е между 16 и 20 години (38.6%). Увеличили са се хората, избрали период на изплащане между 21 и 25 години – от 20% през септември на близо 27% през октомври. Срок на изплащане между 10 и 15 години и между 26 и 30 години си поделят третата позиция с 11.5%. От “Кредит Център” отчитат, че поради по-ниските доходи у нас, част от клиентите са принудени да теглят кредитите си за дълъг срок, за да отговорят на изискванията за доходи, въпреки че това оскъпява кредита им значително.

Между 70% и 80% външно финансиране избират 31.4% от кредитополучателите през октомври. Следващият най-популярен дял е този между 60% и 70% от общата стойност на сделката (23.1%). През октомври не са теглени кредити, които покриват между 90% и 100% от стойността, отчитат още от Кредит Център.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

33 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #33

    NORAD: всъщност новината косвено потвърждава моя субективен анализ - хората реално това могат да си позвлолят - жилища до 40 000; друг е въпроса дали продукта който получават ДОРИ след всичките БГ негативни фактори отговаря дори приближително на нещо нормално (за апартамент в Европа/България) и дали все още не плащат твърде скъпо за "Българската Мечта"...

  2. Анонимен
    #32

    NORAD:
    (субективен) пример за таргет за жилище средна ръка(София, не южни квартали), с всички БГ-уговорки (т.е.неудобства): двустайно 70 кв. чиста площ но НЕ на простотията ШПАКЛОВКА...
    "1. ср. заплата = ср. кв.метър " => 600 еур * 70м = 42 000
    "2. съотношение цена/наем = 120 месеца"=> 4е/м*70м*120 = 33 600
    "3. лични граници за стойност/ипотека на жилището: около 4 год. заплати"=> 600*12*4г = 29 000

    или средна от трите 35 000; за гореспоментато жилище това може да е таргета, или повече ако има

  3. Анонимен
    #31

    NORAD:
    за 900-те еур най вероятно си прав, аз нямам за цел да оспорвам това - макар че фактора "Южни квартали" вече предполага уж по добри локации(и по високи цени); аз имам( личен опит) познат който търси купувач около 770 е на кв. чиста площ, Лагера - за жилище бих казал средна ръка ЕПК, не кой знае кво, ама не е и коптор...и не може да намери вече няколко месеца

    за 150еур средна заплата- това е абс. нереалистично не само за София но и за страната; за софия ОФИЦИАЛНАТА(НСИ) средна заплата 1000

  4. Анонимен
    #30

    От картелът на банките регистрирани около Австрия: Райфайзен, Уникредито. ДСК и Телеком Австрия се опитаха да ме отровят и сплашът защото разкрих публично картелите в банките и телекомуникациите, и че контролират съзнанието на централни банкери и правитество с импланти на мрежата на Мтел. Участват Стати Статев, Калин Христов, Мариела Ненова, Андей Василев, Росен Розенов, Григор Стоевски, Кристина Карагьозова, Цветан Цалински ... Така изчезнаха 20 млрд от фондова борса, 10 млрд лоши кредити ...

  5. Анонимен
    #29

    NORAD, принципно си прав, но опитай се да намериш и в момента жилище средна ръка, с акт 16, на шпакловка и замазка (т.е. недовършено), в южен квартал на Софето, на цена под 900 еур. Другото са теории. Само с гледане на сайтовете в БГ не става, поразходи се и погледай реални оферирани жилища. А тези показателим които цитираш са американски и си важат за там. Само да те попитам, вярваш ли че средната месечна заплата в Братислава е 1500 EUR, в Загреб е 1500-2000, а в Тел-Авив е 6000 usd?! Не давам примери

  6. Анонимен
    #28

    NORAD:
    ориентирите балансирана цена за НИ в градовете са отдавна известни и те са:
    1. средна заплата = средна кв.метър
    2. съотношение цена/наем = 120 месеца( десет години)
    3. лични граници за стойност/ипотека на жилището : около 3/3.5/(макс) 4 год. заплати; всичко нагоре е силно рисково и неразумно

    всеко може да си прецени къде стои София
    това са ориетировъчни съотношение и ако има голями разминавания то те би следвало да се обясняват с наличието на силно положителни или отрицателни фактори - инфраструктура,

  7. Анонимен
    #27

    NORAD:
    до 20ти" "... липсата на цунамита, торнада, отровни змии и паяци в градината"


    !!! градината ??? алооу, градината???къде я виждаш тая градина, на село (100 км ) от софето ли ?

    обитателите на панелните коптори дори и идея си нямат как може да изглежда къща с малка спретната градинка...на 5-6 спирки от даунтаун...така че тиа 1000-1500 за Сф ги забрави, за панелните кимизарници а и новото строителство дето надничаш в на съседа банята - всичко различно от трицифрена цена е "ин юр дреамс онли";
    то

  8. Анонимен
    #26

    Апел:Скъпа Редакция, Предлагам отговорните хора при Вас, да приключат с бизнес начинанията в сферата на недвижимите имоти, като по този начин ни освободят от Вашите тенденциозни коментари за този "алъш-вериш". Подобни маркетингови свредла, с трогателната си наивност, не биха пробили никой нормален индивид, за да купи безкрайно надценените предлагани имоти, още повече с кредити. Такава суицидна авантюра би улеснила в диагностиката всеки психиатър. Благодаря!

  9. Анонимен
    #25

    а бе туй булгарето сте смешни и жалки! всичката работа ви е "тука има тука нема"! сега слаб пазар, защото "свършили" "евтините" жилища (разбирай панелки и друг вид скрап)! ами "скъпите" ще поевтинеят :))) Глупости, само се чудите кой ви е виновен! Просто няма пазар, и защо да купува някой ако не е на зор, след като обезценката на имотите пордължава :)))

  10. Анонимен
    #24

    Естествено че няма пазар. По обявите висят боклуци на нереално високи (като за тях) цени или просто наистина луксозни имоти, които няма как да бъдат евтини. Средните и смислени неща НЕ СЕ продават, защото на продавачите им е ясно че моментът е неблагоприятен и не могат да постигнат цената от 1000 евро. Ако средните цените се придвижат към 1000 и малко отгоре, тогава внезапно ще се появят доста смислени неща за продажба и пазарът ще се раздвижи. В момента продавачите просто гледат да се оттърват от боклуци и проблемни неща на "евтината" цена около 600-800 евра, па когато стане...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.