Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Свършва 77-годишния държавен монопол върху алкохола в Турция

0 коментара

Идва краят на 77-годишния държавен монопол върху алкохола в Турция. До няколко седмици ще влезе в сила законът, който ще създаде либерален пазар за спиртните напитки. С него ще се освободи вносът на алкохол и спиртни напитки от чужбина - нещо, което доскоро се считаше за немислимо в Турция. В резултат ще се засили конкуренцията, а цените ще паднат, прогнозират местните медии, цитирани от БТА.

Законът е дело на правителството на Реджеп Тайип Ердоган, чиято партия е с ислямистки корени, а ислямът, както е известно, забранява алкохола. Същият Ердоган, като кмет на Истанбул, бе забранил алкохола в истанбулските заведения.

Въпреки икономическата криза в Турция консумацията на алкохол не намаля, а нарасна. Потреблението на вносен алкохол в Турция е на стойност около 100 милиона долара годишно.

Очаква се либерализирането на вноса да измести традиционната в Турция Йени ракъ. Младите предпочитат западни напитки и това ще доведе до бум в продажбите им, прогнозира Селчук Тюнай, известен дистрибутор. Очакванията на дистрибуторите са за двойно нарастване на потреблението на водка. Според тях цената на водка Абсолют ще падне до 30-40 милиона турски лири от сегашната - 80 милиона турски лири (приблизително 50 евро).

Йени ракъ има традиционно място в бита на турците като национална напитка. За да не изгуби това си значение, частните производители също ще получат лиценз. Догодина на пазара ще излезе нова марка ракия "Ефе" - фирмено производство на измирската търговска палата.

Екрем Демирташ от Измирската търговска палата казва, че заради липсата на марково разнообразие в света не познават турската ракия. Целта ни е както французите са познати с вината, мексиканците - с текилата, и пр., да запознаем чужденците с турската ракия и да я продаваме навън, посочва Екрем Демирташ.

Според Сибел Кутман от винарската фирма Долуджа - производител на най-добрите турски вина, виното се очертава като алтернатива на ракията. Но за това е необходимо да се промени вкусът на турчина, което е съпроводено с промяна в традициите, с друга потребителска култура и съзнание, посочва той.

Годишното потребление на бира в Турция е средно 11 литра на човек, докато в Гърция и България е почти пет пъти повече. Годишният производствен капацитет на Турция е 1,7 милиарда литра. Според европейски специалисти Турция е най-бързо растящият пазар на бира в Европа.

Бирата държи 85 на сто от алкохолния пазар. Ракията има 80 на сто в твърдия алкохол, следват местната водка и местният джин, а делът на вносния алкохол е пет на сто.

От вносните напитки турците пият най-много уиски - 80 на сто, следват водката, текилата и др.

Макар Турция още да не е излязла напълно от икономическата криза, потреблението на алкохол е нараснало с 27 на сто за първите шест месеца на годината.

- Годишно турците пият по 18 "дубле" (двойна ракия).
- Най-много ракия се продава в Мугла, Айдън, Измир, Анталия и Текирдаг.
- Най-много бира пият в областите Мармара, Егея и във вътрешността на Анадола. На всеки турчин се падат годишно по 33 чаши бира.
- Средно по три бутилки вино на човек се падат годишно в Турция.
- На всеки 30 души се пада по една чаша вносно питие на година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.