Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светът е изправен пред заплахата да влезе в парников период

11 коментара
Светът е изправен пред заплахата да влезе в парников период

Светът е изправен пред заплахата да навлезе в парников период, в който средните глобални температури ще се повишат с 4-5 градуса Целзий, дори и да бъдат изпълнени поставените цели за ограничаване на емисиите на парникови газове, съобщава, позовавайки се на публикация в сп. "Протоколи на Американската академия на науките".

Докладът, изготвен от учени от Швеция, Дания, Австралия и Германия, идва във време, в което северното полукълбо е обхванато от големи горещини с температури, достигащи на места над 40 градуса Целзий.

През 2015 г. около 200 страни се споразумяха да ограничат покачването на глобалните температури до под "пределния лимит" от 2 градуса Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха - праг, считан за повратна точка за климата.

Засега обаче остава неясно дали глобалният климат може да бъде "паркиран" безопасно до този праг или ще бъдат отключени други процеси, подхранващи по-нататъшно затопляне, дори светът да успее да ограничи емисиите на парникови газове.

Понастоящем глобалните температури са малко над 1 градус Целзий в сравнение с прединдустриалната епоха и се покачват с 0,17 градуса Целзий на десетилетие.

Авторите на доклада отбелязват, че ако критичният праг бъде преминат, е вероятно да се отключат няколко повратни процеса, които да доведат до резки климатични промени. Сред въпросните процеси са топене на т.нар. вечна замръзналост, загуба на метанови хидрати от океанското дъно, неустойчивост на сухоземните и океански въглеродни резервоари, загуба на арктически воден лед през лятото, намаляване на антарктическия воден лед и полярните ледени покривки.

"Тези повратни елементи могат да се превърнат в падащи плочки от домино - побутването на един от тях ще тласне Земята към друг. Много трудно и дори невъзможно ще бъде да се спре цялата редица от падащи плочки. Ако нашата планета се превърне в "парникова Земя", части от нея ще станат необитаеми", казва Йохан Рокстрьом от изследователския екип.

За да се увеличат шансовете Земята да се размине с парников период, намаляването на емисиите на парникови газове е недостатъчно. Необходими са и мерки като по-добро стопанисване на гори, земеделски земи и почви, опазване на биоразнообразието и технологии за отстраняване на въглеродния диоксид от атмосферата и складирането му под земната повърхност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dr. Web Browsing
    #11

    По-скоро тези изследвания трябва да се разглеждат като един вид "предупредителни сигнали" към човека и към неговата ежедневна дейност (производствена, трудова), а не като "апокалиптични доклади" - предполага се също, че няма как да не са правени и компютърни "лабораторни опити (в умален мащаб)" на базата на разработени за целта модели.

  2. анита хегерланд
    #10

    Може да се направи лабораторен опит, какво се случва с природата /в умален мащаб/, ако се повишава температурата?! Чрез определени методи може да се изследва всичко, като естествените процеси се минимизират в затворена, наблюдавана среда и се пускат различни замърсители в малки количества. Проследяват се химическите реакции и се изработва теоретичен модел за бъдещето. Стига апокалиптични доклади?!

  3. Владимир Павлов
    #9

    И затапване на вулканите, включително подводните (по дъното на океаните)които бълват въглероден окис,въглероден двуокис,метан,серен двуокис и какво ли не още. При това в количества с няколко порядъка по-големи произвежданото от човешката дейност.Скъпо ще бъде ама какво лапане ще падне?!

  4. dimitardi100
    #8

    Алчността на хората е огромна ! Ако човекът не се откаже от злото , нищо добро не го чака !

  5. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #7
  6. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #6
  7. Трябва да гледате на видео-Обамата казал пред БИлдерберг в Торино, че -обикновените американци трябва да се предадат на новия световен ред, защото са твърде маки, за да управялват собствените си дела. Сорос, Хилари, Бил Клинтън и Обама-раделтели за Нов Световен Ред. КОйто не предаде природните си богатства на САЩ, отива при Саддам и Кадафи. Това е то НСР. гледай видеото бе, невернико! Има го у фейсбука! В оргинал. С аудио-гласът на Обамата! Същия тоя кръжец, наречен НСР, си измисля т.нар. глобално затопляне, парников ефект и т.н. Дори да ги има, за мен те значат по-ниски сметки за парно.

  8. muncho
    #4

    Що се отнася до Слънцето, никой до сега не е успял НАУЧНО да обясни глобалното затопляне със Слънцето. Напротив, има доказателства, че ефектът на слънцето е в обратна посока - средната енергия идваща от слънцето в средносрочен план (за период по-голям от 11 годишните цикли) НАМАЛЯВА. Това е така от няколко десетилетия поне. Това би трябвало да води до ОХЛАЖДАНЕ, не до затопляне. А затоплянето продължава и всички прогнози за край на затоплянето са се провалили. З съжаление тези, които ги правят нямат капка мъжество и достойнство поне да признаят грешките си.

  9. muncho
    #3

    "човешката дейност произвежда неповече от 0.2%". Да, въглеродният двуокис от човешката дейност може да е малко в сравнение с глобалният въглероден ЦИКЪЛ, но проблемът е, че той в момента е най-големият фактор, който нарушава БАЛАНСА на цикъла - в атмосферата влиза повече ЦО2, отколкото излиза благодарение на човешката дейност. И не, вулканите не произвеждат повече ЦО2 средно годишно, отколкото човешката дейност: вулканитъе изхвърлят от 180 до 400 милиона тона, а хората 40 МИЛИАРДА тона, тоест 100 пъти повече. Неграмотен и лъжец!

  10. muncho
    #2

    "Само световният океан произвежда 200 пъти повече въглероден двуокис..". Океанът, тоест водата като такава не произвежда никакъв въглероден двуокис. Ако беше ходил на училище щеше да знаеш формулата на водата и че в нея въглерод няма. Океанът обаче поглъща (разтваря) И ИЗПУСКА ОБРАТНО въглероден двуокис от въздуха, в зависимост от температурата. И защото въглеродният двуокис става повече, океаните стават все по-киселинни. Още едно следствие (освен глобалното затопляне) от повишаването на концентрацията на CO2 в атмосферата. Ти си поредното доказателство, че отрицателите на промяната в климата са неграмотни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.