Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светът остава зависим от петрола

0 коментара

Търсенето на енергоносители ще нарасне много през следващите две десетилетия, като светът ще остане зависим от петролните производители в района на Персийския залив и опасностите, предизвикани от прекъсвания на доставките, ще станат по-големи, предупреди в свой доклад американският Център за стратегически и международни проучвания.

В доклада се посочва, че в условията на нарастваща зависимост между доставчици и потребители на енергия, опасностите, които носят нарушените доставки, ще бъдат по-големи през периода 2001-2020 г., отколкото са били през последните години.

Въпреки неотдавнашните шокове в ценообразуването и предлагането, потребителите в световен мащаб, включително американските политици, са се отнесли лекомислено към сложния проблем за осигуряване на надеждни и навременни доставки на енергоносители, се казва в документа.

Докладът е резултат от тригодишен проект за изследване на световната енергетика, осъществен от центъра. Той бе изготвен от екип от частни и държавни експерти по въпросите на енергията и световната сигурност, оглавяван от бившия сенатор Сам Нън от Джорджия и от Джеймс Шлезинджър, който бе министър на енергетиката и на отбраната в правителствата на Джими Картър, Ричард Никсън и Джералд Форд.

Докладът бе представен от сенатора-републиканец Франк Мърковски, който смята, че нестабилността в световен мащаб изисква САЩ да намалят своята зависимост от вноса на петрол. До 2020 г. половината от използвания в света петрол "ще бъде осигуряван от страни, които представляват голям риск за вътрешната сигурност", посочва документът и прогнозира, че евентуална криза или потенциален военен конфликт е твърде вероятен сценарий в една или повече от страните, световни производители на енергоносители.

Възможно е държавите Иран, Ирак и Либия, всяка от които е под санкции, наложени от САЩ или ООН, "да започнат да играят все по-голяма роля в задоволяването на нарастващото световно търсене на енергоносители", отбелязва по-нататък докладът. Без да коментират поотделно всяка от трите страни, авторите призовават американските ръководители "да избягват безразборно прилагане на санкции", изтъквайки, че те не са "ефикасен политически инструмент" и спъват необходимото производство на енергоносители.

Поставя се и въпросът дали САЩ при сегашната им обвързаност със Североизточна Азия, ще могат да отговорят с военни мерки на една енергийна криза в Близкия Изток, както това стана през 1990 г. с войната в Персийския залив. За следващите 20 години авторите прогнозират още:
- Световното търсене на енергоносители ще нарасне с 50 процента и в един момент развиващите се страни начело с Китай ще започнат да консумират по-големи количества, отколкото развитите страни.

- Персийският залив ще запази ролята си на главен доставчик на петрол на световните пазари, като се очаква производството му да се увеличи с 80 %, но само с помощта на чуждестранни инвестиции.

- Производството на електроенергия ще е най-бързо развиващият се сектор и ще отбележи най-голям растеж в Азия и в Централна и Южна Америка.

- Трябва да бъдат разработени и внедрени технологии, с които да се оползотворяват изкопаемите горива, незамърсяващи околната среда и все още икономически изгодни.

- Ще има нарастване на заплахата от терористични нападения над тръбопроводи за пренос на петрол и природен газ.

"По ирония на съдбата в момент, когато настъпва нов век, в епоха на зашеметяващи темпове на технологични промени, светът ще остане зависим, най-малкото до 2020 г., от практически същите източници на енергия - изкопаемите горива, които са били доминиращи през двадесети век," прави извод докладът на Центъра за стратегически и международни проучвания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.