Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светът по много критерии е доста по-добър от преди

1 коментар
Макс Роузър

Ако слушаме новините или специалистите, предричащи най-лошото в политиката и медиите, е разбираемо защо хората са на мнение, че светът е пълен с повече насилие и неравноправие. Според икономиста Макс Роузър обаче в много отношения светът е в доста по-добро състояние, отколкото е бил преди, информира Ройтерс.

Роузър, който работи в Оксфордския университет, изследва данни за стандарта на живот на хората в различите страни и през различните десетилетия, като прави графики и слайдове за сайта си OurWorldInData.org и 30 000-те си последователи в Туитър (Twitter).

Той обръща внимание на фактори като война, болести и бедност, които бележат спад, а същевременно продължителността на живота, осигуряването на храна и годините за обучение се повишават.

Оптимизмът му по повечето следени от него фактори се основава на данните, цитирани на сайта му. Той обаче не е положително настроен що се отнася до климатичните промени и правителствения контрол, които според него се влошават.

Някои от тенденциите, установените от анализатора, не са изненадващи - например продължителността на живот, но други факти като намаляването на смъртните случаи, предизвикани от насилие, вероятно са по-малко очевидни в свят, в който е по-вероятно в новините да влезе нападение, при което е убит един човек, отколкото ваксина, спасяваща милиони.

Роузър е на мнение, че прекалено много анализи се съсредоточават върху най-скорошните тенденции, поради което не съумяваме да видим по-голямата картина, която (с някои изключения) е доста по-положителна - големите промени настъпват благодарение на ваксините, по-доброто изхранване и икономическия растеж.

Смъртните случаи от малария, която според Роузър може би е предизвикала най-голяма смъртност в човешката история, например намаляват в абсолютно изражение от 2004 година, въпреки че населението на света продължава да расте.

Производството на храна върви в крачка с растежа на населението, като гладът и недохранването намаляват. Това явление се дължи на развитието на технологиите и иновациите, позволяващи на селското стопанство да произвежда повече.

Нарастващото икономическо неравенство е източник на безпокойство в Западния свят и с право, отбелязва Роузър.

В страни като Индия и Китай обаче милиони хора са избегнали бедността в селските райони и са се присъединили към градската средна класа, което е довело да огромно намаляване на неравенството в световен мащаб.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #1

    Ще ме извинява "изследователя" от Туитър, война, болести и бедността хич не бележат спад, напротив, даже ЕС налазиха, стигнаха чак до Лапландия, подгонените от "спадащите" война, болести и бедност .....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.