Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светът става по-милосърден, България е на опашката и бележи спад

18 коментара
Снимка: БГНЕС

Светът е станал по-щедър и милосърден през последните 12 месеца, сочи най-голямото до момента изследване на дарителството в световен мащаб. Според дарителския индекс за 2011 година най-благотворителната държава е САЩ, Ирландия е на второ място, а на трето - Австралия. България, както и миналата година, се нарежда сред държавите в последната група, съобщиха от Фондация "Помощ за благотворителността в България".

Световният дарителски индекс на КАФ използва данни от проучване на Галъп (Gallup World Poll) и в него участват над 150 000 души в 153 държави, представляващи 95% от световното население. Уникалното за рейтинга на КАФ е, че е направен действителен опит да се оцени нивото на благотворителността не само чрез нейното парично изражение, иначе логично най-богатите нации биха заели първите места, но и чрез отчитане на доброволческия принос и взаимопомощта. Така получената картина е по-точна и отразява културата и традициите на отделните народи.

Дарителският индекс за 2011 г. е 32.4%, в сравнение с 31.6% през 2010 г. С 1% по-малко хора са дали пари за благотворителност, отколкото през 2010 г., като сигурна причина за това са финансовите сътресения в световен мащаб.

Според проучването, най-често срещано като поведение през 2011 г. е това да се "помага на непознат". Според проучването хората по света, които "помагат на непознат" са с 2% повече спрямо миналата година, а с 1 % е нараснало доброволчеството. Почти половината от световното население (47%) е помагало на чужд човек. За сравнение, по-малко от три от всеки десет души са давали пари за благотворителност (29%) или са били доброволци всеки месец (21%).

През 2011 г. България е на 145 място, след като през 2010 г. беше на 141-во място. Общият дарителски индекс на страната ни е 17%. Хората, които са дарявали пари, са 13%, доброволците са 5%, а 32% са помагали на непознат.

Първенецът САЩ, която беше на пето място в миналогодишния доклад, показва повишаване и по трите показателя. В челната десетка са още Нова Зеландия, Великобритания, Холандия, Канада, Шри Ланка, Тайланд и Лаоската народна демократична република.

Страните от Балканския регион са в последната група. Нисък е дарителският индекс на Босна и Херцеговина (144 място), Черна Гора (146), Сърбия (147), Хърватска (149), Албания (150). За сравнение Румъния е на 118-то място, а Турция на 136-то. Страните от Централна Европа са също далеч преди България. На последно 153-то място в света по благотворителност е Мадагаскар.

"Откритието, че милиони повече хора в световен мащаб са дали oт своето време на други хора през тази година, в сравнение с 2010 г., е завладяващо и вдъхновяващо напомняне, че щедростта е присъща на мъжете и на жените". Това казва Джон Лоу, главният изпълнителен директор на КАФ.

"Това показва, че по-голямата част от хората в света, въпреки различията на националност, вяра и култура – наистина ги е грижа за другите в тяхната общност". Фактът, че даренията са по-малки и по-рядко, е едно от трагичните последствия от финансовата криза. Спадът на даренията означава по-малко помощ при бедствия, по-малък достъп до чиста вода, добра хигиена и прилично жилище, и намален капацитет на грижите за най-уязвимите групи в обществото.

Джон Лоу коментира, че възстановяването на общностите може да се окаже далеч по-трудно от възстановяването на финансовите пазари. Затова е от жизненоважно значение правителствата по света да предприемат необходимите стъпки за насърчаване на дарителството и подкрепата към благотворителните организации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    До 17 , Виж какво моето момиче,от едно изречение и половина което си написала ми стана ясно че си от Софето но докато не се научиш да гледаш по-далече от твоето носленце никога няма да узнаш че София не е БЪЛГАРИЯ Свали си розовите очила и се разходи из малките градове и села ще разбереш че не всичко така както ти го показват по- любимите ти телевизий.

  2. Анонимен
    #17

    Писна ми от тъпите ви очернящи статистики, мярка нямате ли.

  3. rotos
    #16

    Какво "дарителство"? В България грабежът е тотален! Най-бедната в Европа с тенденция да стане и най-бедната в света. Ако още 20 години ни управляват от КДС-то и това ще стане, само че българите тогава ще сме малцинство.

  4. Анонимен
    #15

    Сега хората се делят на две групи: малцинство, което работи или прави далавери, и мнозинство, което живее на подаяния. Класацията за милосърдие е унизителна и за едните, и за другите.

  5. Анонимен
    #14

    Da ne govorim kolko ozlobeni biaha horata kogato Obama se opita da napravi po-dobro (chetete dostapno) zdraveopazvane za bednite deca (kato parva neosashtestvena stapka).

  6. Анонимен
    #13

    Triabva da se oceniava i v kakva stepen horata se grizhat za blizkite si. Az zhiveia v Shtatite i tuk e napalno normalno da ne se pomaga nito na deca sled opredelena vazrast nito na stari roditeli (poslednite mnogo chesto sa izritani po starcheski domove). No zatova pak se praviat partita (niakoi skapo struvashti) za sabirane na sredtstva za nepoznati hora ...

  7. Анонимен
    #12

    Това че сме бедни не е оснавание, че не сме милосърдни. Милосърдие се проявява не само с пари, а с безплатен турд, безплатни грижи, организиране на центрове за емоционална и болнична помощ. Днес всички медии реват, че не ни допускат до западните пазари за труд, но ние категорично отказваме да помагаме на затъналите във финансови проблеми т.е. всички трябва да се грижат за нас, понеже сме мързеливи, с ниска производителност и липсваща конкуретнособност на това, което създаваме и като резултат най-бедните

  8. Анонимен
    #11

    А Русия на кое място е? Ne moje da e na posledno, tam e Bulgaria. Znachi e na predposledno

  9. Анонимен
    #10

    А Русия на кое място е. Не пише.

  10. Анонимен
    #9

    В едно общество не можеш да искаш от младите да правят нещо в полза на обществото, когато откакто са се родили са свидетели на това как политиците, които са избрани от родителите им или от тях, не работят за обществото и държавата, а за собствения си джоб.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.