Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светият синод "играе по сценарий на Москва" за Македонската църква

Ще има протест срещу отказа да се изпратят архиереи за честванията на 1000-годишнината на Охридската архиепископия

15 коментара
Светият синод "играе по сценарий на Москва" за Македонската църква

Светият синод отказа да изпрати архиереи за честванията в Македония на 1000-годишнината от създаването на Охридската архиепископия. Поканата, отправена с писмо от  Македонския Архиепископ Стефан, е отхвърлена на заседанието на Светия синод на Българската православна църква (БПЦ) на 14 май.

В случая с Македонската православна църква общо взето се играе по сценария на Москва, коментира във вторник пред БНР председателят на Фондация "Българска памет" Милен Врабевски, който подготвя протест пред Синодалната палата.

"Руската православна църква не желае да има отделна Украинска църква и най-верният ѝ сателит Сърбия не дава независимост на Македонската православна църква. Всички знаят, че ние сме на правата страна. В условията на евроинтеграция и евроатлантическа ориентация на България и на региона, не може да се живее в лъжа и в страх. Тоест, трябва да се прекъсне всичко, което е отглас от миналото, което е резултат от несправедливи политики, довели до стотици хиляди човешки жертви. Нашите висши архиереи в момента не заслужават нищо друго освен активен протест. Ясно е, че църквата е отделна от държавата, но в случая тя работи против държавата си, против нейното общо европейско бъдеще, против тенденцията да има реална, изпълнена със смисъл евроинтеграция на Западните Балкани. Тази интеграция не може без духовно единение. Искам да поздравя дядо Киприан и дядо Николай, че са били достойни и достатъчно храбри в качеството си на митрополити да присъстват в Охрид, където в момента с голям инициативен комитет планираме съвместни чествания", заяви Милен Врабевски.

"На утрешния протест ще изкажем твърдото си становище, че повече не можем да търпим интервенция отвън. Искаме съвместни чествания, искаме на всеки национален празник български и македонски свещеник, искаме да има истинска евроинтеграция. Това духовно единение, това бъдещо съслужение, към което се стремим, не са ли мостове за икономическо сътрудничество, не са ли мостове за изграждане на реални евроинтеграционни връзки?", запита риторично той.

Не ни е срам от решението ни да не изпращаме представители на честванията за 1000 години от създаването на Охридската архиепископия, каза пред БНР Ловчанският митрополит Гавриил: "Дядо Наум ни напомни нещо – Българската православна църква, Българската патриаршия е приемник и на Българската охридска архиепископия и ако отидем на това тържество, ще излезе, че ние се отказваме от тази историческа и канонична истина. Македонската църква иска ние да ѝ помогнем да придобие автокефалия, тя е в схизма. Как можем ние да ѝ помогнем? Като почнем съслужение, нас веднага ще ни вкарат също в схизма и тогава вече нито те, нито ние можем да помогнем един на друг".

"Това наше достойнство, че ние сме правоприемник, ние не трябва да го сменяме за една паница леща. Македонската православна църква има някъде  50-60 години, откакто е създадена, а не 1000 години", напомни митрополит Гавриил и допълни, че Светият синод изчаква решението на проблема с името на Македония, след което смята да инициира разговори с Вселенския патриарх относно автокефалността на църквата ѝ.

Решението на Светия синод да не бъдат изпратени архиереи за честванията в Македония е гласувано от митрополитите: Ловчанский Гавриил, Доростолский Амвросий, Западно- и Средноевропейский Антоний, Варненский и Великопреславски Йоан, Неврокопский Серафим, Русенский Наум, Врачанский Григорий, Видинский Даниил.

Изпращането на архиереи в Македония е подкрепено от митрополитите: Сливенски Йоаникий, Великотърновский Григорий, Плевенский Игнатий, Пловдивский Николай и Старозагорский Киприян.

"Св. Синод на БПЦ – БП не дава благословение представители на БПЦ - БП да вземат участие в тържествата по случай 1000-годишнината от основаването на Охридската Архиепископия в Охрид, Р. Македония", гласи решението на Синода.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #15
  2. Nikola Nikolov
    #14

    На продажните , гнусни попове-путлерофили трябва да им бъдат оскубани брадите !!! Косъм по косъм !!! И да бъдат анатемосани - за предателство !!!!!

  3. boriana
    #13
  4. trezwomislesht
    #12

    Браво на светите отци. Това, което може да чества Македонската църква е 105г. от отделянето и от БПЦ или 73г от църковния събор в Скопие, с който се създава непризнатата от никого МПЦ. А това не е повод за празнуване от нашата църква.

  5. trezwomislesht
    #11
  6. boriana
    #10

    Случаят е деликатен. Охридска архиепископия иска да бъде призната като самостоятелна църква. Охридска архиепископия в 1018 г. не е нито македонска, нито българска църква. Тя е съдадена като византийска. Лично императорът посочва архиепископа, който винаги е византиец, висшето духовенство е също византийско, пасомите- такива каквито живеят в югозападните български земи. Институционно до 17 в. в. тя остава византийска/гръцка църква. Името \"Българска\" \"български\" в титлата на нейния епископ

  7. deni123
    #9

    Проблемът не е в БПЦ. Проблемът е в разпада на православния свят, след като Москва и Цариград превърнаха религията в политическо оръжие. Отрича се основния принцип на православието - цезаропапизма, т.е. държава и съответно автокефална църква. И Москва и "Вселенския" го играят папа на православните. Едва ли не, ако НЕ ГИ СЛУШАМЕ, ще ни обявят за еретици. Подобно нещо трябва да се отрече категорично, в противен случай не виждам защо сме в православния свят, по-добре да сме в католическия и да си знаем

  8. lindentown
    #8

    И за мен решението на БПЦ е много странно и нелогично. След като веднъж казаха голямо "А", сега не могат да кажат малко "Б", образно казано. Иначе Неофит е гласувал с "да", но дори и с неговите 2 гласа резултата става 8:7 за противниците да се изпратят архиареи за честванията.

  9. dimitardi100
    #7

    Кротост и смирение! В крайна сметка Истината винаги излиза на яве, защото е от Бога благословена ! Ако някой протестира нека го направи като християнин и с уважение, защото много не знаем и не сме ние съдниците ! Ако някой е сбъркал ще разбере, ще му се покаже и ще се поправи !

  10. edin.drug
    #6

    Това е изключително странно! Именно русофилите /без Гавриил, който е най-големият сред тях/ са гласували "за" отиването в Македония, а онези, които обичайно са по-разумни са гласували този път "против". Но къде собствено е Неофит? Той като патриарх има право на 2 гласа.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.