Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Светият синод се обяви срещу допускането на още бежанци в България

"За тези, които вече са тук, е редно да се погрижим, но повече не"

18 коментара
Светият синод се обяви срещу допускането на още бежанци в България

"Нашето правителство в никакъв случай не трябва да допуска в страната ни повече бежанци". Това се посочва в извънредно обръщение на Светия синод на Българската православна църква, изпратено до медиите в петък.

"За тези, които вече са тук, е редно като православни християни и като общество да се погрижим доколкото можем и ни стигат оскъдните ресурси, но повече не. Който е създал повода за този проблем, той да го преодолее, не е редно православният български народ да плаща с цената на изчезването ни като държава", се посочва в обръщението.

Светият синод призовава правителството да "обърне внимание, че е добре бежанците, които евентуално бъдат приети по квота и за които Българската православна църква изразява готовност да помогне в полагането на грижи, да са такива, които биха се чувствали добре сред нас".

Според Светия синод правителството трябва да концентрира външнополитическите си ресурси за спиране на войните, а не само да проявява солидарност с последствията от тяхното безкрайно продължаване.

Правителството трябва да постави на всички форуми и във всички международни организации, в които участва, въпроса за незабавно прекратяване на войните в Близкия Изток и Северна Африка и за отстраняването на причините, довели до масовото прокуждане на милиони хора от родните им земи.

Според Светия синод трябва да се постави и "въпросът дали е налице религиозно прочистване на тези територии от християнството и как това се вписва в повелите за междуетническа и междурелигиозна толерантност".

"Искаме нашето правителство да постави пред международните организации въпроса как е гарантирана междурелигиозната толерантност в Египет, Сирия, Ирак и т.н. и какви мерки ще вземе световната демократична общност за гарантиране спазването на този принцип в тези страни", заявяват още от Светия синод.

Пълният текст на обръщението:

Многократно през последните месеци в публичното пространство се поставя въпроса каква е позицията на Българската православна църква по отношение на т.нар. "бежански проблем". Както обикновено Църквата ни бива обвинявана в пасивност. Пасивност като позиция и пасивност като действие.

Нека се знае, че в хилядолетния опит на Православната църква не се предвижда вземането на прибързани решения, продиктувани от моментни ситуации. Нито пък вземането на решения под влиянието на популистки съображения и с намерение да се угоди на някакво мнение, което се приема в дадения момент за меродавно. По своя характер Православната църква е длъжна да мисли с категориите на Свещеното Писание, Божиите заповеди, така също и с категориите на историята, което означава да промисля позициите и решенията си с оглед на последствията от дадени събития и как те биха се отразили дългосрочно на православния народ, на паството ни, което Господ Иисус Христос е поверил на нашите грижи.

Това се отнася особено за ситуации като тази с бежанската криза. Ситуация, която по своя характер, освен моментните въпроси на материалното обгрижване и материалната солидарност с прииждащите тук хора, поставя въпроси за стабилността и съществуването на българската държава, по принцип. Както и въпроса за това в какъв духовен контекст, в каква духовна среда, ще пребивава православния български народ, ако този поток продължи до степен, в която да бъде разместен съществуващия етническия баланс на територията на нашето Отечество България, която Бог е определил православния наш народ да обитава.

През последните месеци сме свидетели на вълна от прииждащи от разорените от война страни на Близкия Изток и Северна Африка и търсещи прибежище в европейските държави хора. Вълна, която придобива всички белези на нашествие. Нека няма никакво съмнение за това, че Православната църква изпитва състрадание и призовава към солидарност с всички тези хора, които вече са попаднали сред нас и действително, а не мнимо се нуждаят от грижа и материална подкрепа според възможностите ни. Но нека е също така ясно, че Православната църква е категорично против войната, която е причина за това човешко нещастие.

Църквата винаги изследва причините за нещастието и призовава към отстраняването на причините. Битката с последствията, ако не бъдат отстранени причините за явлението, е обречена. Ние помагаме и ще помагаме с каквото можем на бежанците, които вече са попаднали в нашето Отечество, и не ги делим по вяра и народност, но считаме, че нашето правителство в никакъв случай не трябва да допуска в страната ни повече бежанци. За тези, които вече са тук, е редно като православни християни и като общество да се погрижим доколкото можем и ни стигат оскъдните ресурси, но повече не. Който е създал повода за този проблем, той да го преодолее, не е редно православният български народ да плаща с цената на изчезването ни като държава.

Изхождайки от това виждане, Българската православна църква призовава българското правителство, ако то е правителство на християнска държава, на всички форуми и във всички международни организации, в които то участва, да постави най-остро и категорично въпроса за незабавно прекратяване на войните в Близкия Изток и Северна Африка и за отстраняването на причините, довели до масовото прокуждане на милиони хора от родните им земи. Прекратяването на войните е първото и задължително условие за решаване на проблема и това прекратяването на войната следва да е първи дълг на всяко правителство, което иска да покаже човеколюбие и съблюдаване на европейските принципи на хуманността.

На второ място, искаме най-категорично нашето правителство да постави въпроса дали е налице религиозно прочистване на тези територии от християнството и как това се вписва в повелите за междуетническа и междурелигиозна толерантност. Искаме нашето правителство да постави пред международните организации въпроса как е гарантирана междурелигиозната толерантност в Египет, Сирия, Ирак и т.н. и какви мерки ще вземе световната демократична общност за гарантиране спазването на този принцип в тези страни.

Считаме че, българското правителство трябва да концентрира външнополитическите си ресурси, както казахме, за спиране на войните, а не само да проявява солидарност с последствията от тяхното безкрайно продължаване. И второ, да има грижата и да обърне внимание, че е добре бежанците, които евентуално бъдат приети по квота и за които

Българската православна църква изразява готовност да помогне в полагането на грижи, да са такива, които биха се чувствали добре сред нас. И за които, грижата, полагана за тях именно от една православна християнска общност, не би представлявала морален или друг проблем. Защото ако те биха имали проблем да приемат подкрепа от християнска общност, то това ще означава, че християнската общност в бъдеще би имала по-голям проблем, отколкото в момента подозираме.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. daskal
    #18

    Иисус Христос бе с бедните, болните, нещастните... Не с богатите и властимащите. Не се сещам някъде да е говорил за ограничения и квоти за помощта и милосърдието. Не се сещам някъде да е разсъждавал "държавнически" - освен когато обещава наказания и възмездия за държавниците. Както не се сещам колко приюта и училища за изоставени деца, колко кухни и медицински пунктове за бездомници направи така наречената Българска православна църква.

  2. Nikola Nikolov
    #17

    Мони, преставам да споря.Моля, имайте предвид само това - Меркел не е откачен самовлюбен самодържец, какъвто е, например, путлер - около нея има многоброен екип от съветници и експерти, на базата на чието мнение тя взима своите управленски решения. Аз категорично отказвам да приема, че тези хора са идеални, безкористни и не защитават определени интереси! Останете със здраве!

  3. Miau
    #16

    Николов, приемам всичко, но не и че Меркел е действала С КОРИСТ,както то писа, повтарям тя е дъщеря на пастор!И картинките на удавени и задушени бежанци може да не действат на българската православна църква, но на Меркел явно действат!Освен това тя наивно и добросърдечно покани СИРИЙЦИТЕ,а че се довлякоха всякакви, това беше голяма грешка, защото в началото границите бяха отворени.Но мотивите и не са били користни.Може би добро сърце, наивност, грешка и пр.

  4. Nikola Nikolov
    #15

    Уважаеми Мони, останал сте с грешно впечатление за отношението ми към Меркел.Подчертавам, че искрено я уважавам, не само като голям политик, но и като човек с прекрасна ценностна система! Това, обаче, не я прави безгрешна и не следва да бъде критикувана. Още повече, като се вземе предвид, че грешки, допускани от политик от нейния ранг, отекват съдбоносно върху милиони хора!! Това - първо. Второ, изключително важно - решението й да покани НЕПОДГОТВЕНА огромни маси от хора, които в НИКАКЪВ СЛУЧАЙ

  5. Александър Борисов
    #14

    След като Българският "Православен"Синод направи всичко възможно да затрие националното самочувствие на българите през последните 70 години,сега се загрижил за "изчезването ни като държава" ! Маша на руската политика!

  6. doctus
    #13

    Пришълеца не притеснявай и го не угнетявай - Изх. XXII, 21 http://ukrop24.blogspot.nl/2015/09/blog-post_40.html

  7. Miau
    #12

    До Никола Николов Наистина се удивлявам от отношението към Меркел в този форум и то острана на хора, с които сме иначе на едно мнение, евро-атлантици и срещу режима на ПУТЯ.И не сте само Вие, но и българофил и други.Дали грешка направи, най-голямата грешка в политическата си кариера, тепърва ще се види.Но да я обвинявате в корист е просто много нередно!Тя пое ГОЛЯМ РИСК,за пръв път без да изчаква какво ще каже общественото мнение, досега винаги е била въздържана и повече колеблива.НО ТЯ Е ДЪЩЕРЯ НА ПАСТОР И ЗА РАЗЛИКА ОТ БЪЛГАРСКАТА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА УЧЕНА НА МИЛОСЪРДИЕ! И не забравяйте, че Меркел е приятел на България и поддръжник СРЕЩУ ПУТИНОИДА.

  8. Стефан Ацев
    #11

    За пореден път така наречената БПЦ доказва, че няма нищо общо с хриянството, с Христовото милосърдие. Отново навлезе в светската политика и че под копринените раса и златните кръстове се крият не Божи слуги, а слуги на Мамона.

  9. Bлaдo
    #10

    "обръщението" на Синода си миришеше на СЯРА още когато беше малко и пошло интервю на съветското кюре нИкАлашка (от Пловдив), поръчано ЗА и публикувано ОТ газетката "стандарть" преди месеци. Ще повторя призива си: по-малко кадесарско зяене и повече смирено мисионерство се очаква от целокупното ни пОпство! .................... Никола, няма лошо и да заспорим за нещо, макар че и в случая изцяло споделям писаното от теб. Големите ми резерви към синодалното "обръщение" са за това, че го отправят "наши" клирици, които свирят на (и са зависими от) руски балалайки.

  10. Коментарът е изтрит в 16:34 на 26 септември 2015 от автора.
    #9

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.