Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световната банка предупреди, че Европа може да изпадне в рецесия

Институцията понижи прогнозите си за глобалния икономически растеж тази и следващата година

1 коментар
Световната банка предупреди, че Европа може да изпадне в рецесия

Световната банка (СБ) преразгледа към силно понижение прогнозите си за глобалния икономически растеж и най-вече за икономиката на развитите страни, предадоха световните агенции. Според новия годишен доклад на СБ се очаква икономиката в еврозоната през 2012 г. да спадне с 0.3%.

Евентуална рецесия в Европа и по-слаб растеж в Индия, Бразилия и други страни с нововъзникваща пазарна икономика (сред които се числи и България – бел. ред.) вероятно ще забавят глобалния икономически растеж, посочва Асошиейтед прес.

Според сегашната оценка на СБ глобалната икономика ще нарасне с 2.5 процента тази година и с 3.1 процента през 2013 година. През юни миналата година банката прогнозира растеж от 3.6 процента за двете години.

В доклада се посочват две основни причини за очакваното забавяне: влошаването на дълговата криза в Европа и политиката на някои големи страни като четирите от БРИК (Бразилия, Русия, Индия, Китай), както и Южна Африка и Турция, които предприемат стъпки за ограничаване на растежа, за да предотвратят прегряване на икономиките си.

Очаква се икономиката на Русия да забави ръста си от 4.1% през 2011 г. до 3.5% през 2012 година и 3.9% през 2013 година.

За Китай прогнозите са за икономически растеж от 8.4%, за Индия – 6.5%, а за Бразилия – 3.4%.

Средният икономически растеж на държавите от "голямата финансова седморка" ще бъде 1.6%.

Американската икономика също ще пострада от забавяне на глобалния растеж, макар и не толкова силно, колкото развиващите се страни - очаква се растеж от 2%.

Докладът на СБ включва и прогнози за цените на петрола. Според експертите на институцията през 2012 година барел петрол (средна аритметична стойност за сортовете Дубай, Брент и американски лек суров петрол) ще струва 98.2 долара и 97.1 долара през 2013 г. спрямо 104 долара през 2011 година.

Глобалният износ на стоки и услуги миналата година се е повишил с 6.6% спрямо растеж от 12.4% година по-рано. За 2012 г. се очаква намаляване на показателя до 4.7%, което е и причината за очакваното поевтиняване на суровините.

По отношение на развиващите се страни от Световната банка предупреждават, че те "трябва да оценят къде са слабите им места и да се подготвят за нови шокове, докато има време". Тези икономики разполагат с по-малко фискално и монетарно пространство за маневрите, които можеха да си позволят през 2008-2009 г., посочва докладът на банката, цитиран от "Дневник". В резултат на това способността им да реагират може да се окаже ограничена, ако пресъхнат международните финанси и глобалните условия рязко се влошат.

Ханс Тимер, директор за прогнозите за развитие в Световната банка, посочва, че "развиващите се държави трябва да рефинансират бюджетните си дефицити, да изберат кое е най-важното в социалните им разходи и инфраструктура и да проведат стрес тестове на банките си".

В доклада се казва още, че в държавите със средни и ниски доходи ситуацията изглежда добре, но ефектът от случващото се в тези с високи доходи се усеща по цял свят. Средното оскъпяване на дълговете на развиващите се държави е достигнало 45 базисни пункта, а брутните капиталови потоци към тях са се сринали със 170 млрд. долара през втората половина на 2011 г. (за същия период на 2010 г. тази сума е била 309 млрд. долара).

"Ескалация на кризата няма да пощади никого. И на развити, и на развиващи се държави икономическият растеж може рязко да се понижи до нивата или дори под равнищата от 2008-2009 г. Няма думи, които да опишат колко важно е да се подготвят планове за реагиране", коментира Андрю Бърнс, един от авторите в доклада.

България е посочена сред страните, на които тази година се очаква да им излезе по-скъпо да наберат средства от кредитните пазари в чужбина. В доклада на институцията се посочва, че трябва да се погаси външен дълг, възлизащ на 18.6% от БВП на България. Поради прогноза за излишък по текущата сметка в размер на 2% от БВП в доклада се уточнява, че реалният размер на задълженията е 16.6% от БВП.

България заедно с Румъния, Малайзия, Виетнам и Уругвай е и сред страните, които трябва да погасят през 2012г. краткосрочен дълг в размер на 8-10% от БВП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Каква рецесия бе, наш Бойко е насреща! Ние ще оправим Европата!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.