В Китайската народна република ще започне мащабна криза, ако правителството не започне икономически реформи, насочени включително към намаляване на държавния дял в икономиката. Както пише в. "Уолстрийт Джърнъл", такива изводи съдържа докладът "Китай до 2030 г.", подготвен от Световната банка съвместно с китайски правителствени експерти.
Според доклада ролята на правителството в регулирането на китайската икономика се е увеличила значително в последните десет години. Авторите на доклада отбелязват, че добруването на китайската икономика зависи изключително от ръста на брутния вътрешен продукт. Ако темпът му се забави, кризата ще порази целия стопански живот на страната. В същото време участието на държавата оказва негативно влияние на икономиката.
Според авторите бюрокрацията управлява държавните предприятия крайно неефективно. Експертите са призовали китайското правителство да стимулира конкуренцията и предприемачеството и да приватизира държавните предприятия.
Според правителствените прогнози през 2012 г. ръстът на БВП ще е 8%, а между 2013 и 2016 г. ще се забави до 6.6% средногодишно. В последните 30 години китайската икономика растеше с 10% годишно.
През ноември 2011 г. промишленото производство на Китай се сви за пръв път от последните три години. Това се обяснява както с дълговата криза в Европа, която сви търсенето на китайски стоки, така и с намаляването на вътрешното потребление заради втвърдяването на монетарната политика на Китай. За третото тримесечие на 2011 г. ръстът на БВП на годишна основа бе 9.1%, което е най-лошият показател за последните две години.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
16 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Gen. Augusto Pinochet: Ганьо, Световната банка не предупреди американците, ама няколко конгресмена и икономисти ги предупредиха и никой не им обръщаше внимание. Единият от конгресмените се казва Рон Пол- настоящ кандидат за президент, който няма да бъде избран, защото елита не го харесва.
В китай партийният секретар на всяко предприятие беше назначен за собственник.Началото на краят на тази измислена икономика беше изтеглянето на USA капиталите от електрониката.За по-младите - 2001 г. Китай заяви че ще унищожи Америка чрез високи технологии.До сега знаете такова чудо Китайски процесор не съществува.Средната им заплата е около 70$.От комунисти не може да се очаква нищо положително.
Китай е бомба с часовников механизъм. Народното недоволство срещу комунистическта върхушка ще избухне рано или късно. Икономиката се развива бурно и управляващите старци изостават във времето. Тъй като управляващите не се сменят както в нормалния свят, недоволството срещу тях се натрупва и в един момент ще избухне. Изборите или смяната на лицата на върха е задължително условие за освобождаване на напрежението. Китайските комунисти се разделиха с много от комунистическите догми, дано се разделят и с политическия монопол навреме.
Жалко, много жалко, че СБ не предупреди САЩ за кражбата на 14 трилиона долара, и не ги предупреди да внимават, когато проектират и реализират т.нар. световна финансова/икономическа/ипотечна криза... ...
Вижте, ако... има крупна частна собственост... Реална - не олигархична, мафиотска и т.н. Ако има собственици, кадърни, работещи, ще има и интерес към запазване на националното. Ти си "чорбаджията", комшията ти е работник, жените и децата ви са тук - ВАШИЯТ ИНТЕРЕС Е ТУК. Това е състояние доста по-различно от това на чуждия инвеститор, на когото просто в момента е по-евтино да е тук, а не там. И пак повтарям - едно малко сътресение може да унищожи китайската икономика и да ни изправи пред чудовищна хуманитарна криза - над милиард човека са там, а сривът ще е бърз. Вероятно затова са се загрижили ония от Световната банка... Плашат се за това кой ще плати сметката в края на краищата.
Нека все пак вметнем, че основната част от БВП на КНР е в ръцете на чужди инвеститори. Всичко това е направено с цел износ и едва след това задоволяване на вътрешен пазар (Китай). Ако там има малко сътресение, то тези инвеститори ще преместят високотехнологичните си производства от Китай в Индия например или на друго място с малко разходи по преместването. Не мога да не се съглася с @10. Тогава Индия ще отчита ръст, а Китай ще се срине. То по същата логика едно време СССР беше могъща икономика, произвеждаше …
незнам-си-колко чугун, бетон, шасита (автомобили), сега е ресурсноориентирана и милитаризирана, утре може и да я няма... Същото важи и за арабските "петролни" държави.
Недейте бърка този, който ходи по Луната, с онзи, дето произвежда Тойоти (но не на територията на Япония).
Gen. Augusto Pinochet: Преди бе Япония, после стана Южна Корея , сега е Китай, след това ще е Бразилия, по- късно Индия ....и така нататък. Важно е да се използува трудовия ентусиазъм и патриотизма в стремеж за надминаване на този, който дава работата- американският магнат. А по-късно като същия се сблъска с едно самоуверено правителство, пренася си парите на друго място и цикъла започва отново. Сменя се само името на държавата. Това, което трябва да бъде прочетено в предупреждението към правителството …
на Китай е: след няколко години ние си вдигаме чуковете от тука. Няма да ви внасяме стоките в Америка, защото почнаха да не се купуват. Търсете начини да се оправяте сами, за да не предизвикате вълнение по улиците и революции и за да не кажете, че не сме ви предупредили.
като се има предвид лицата, които управляват световната банка и тяхната невъзможност да пробият с подставени лица в китайския политически живот както е в САЩ и Европа, въобще не се очудвам на такива доклади. Нали същите "специалисти" даваха съвети на нашите перестройчици за приватизация и по-малко държава, което доведе сега въобще да няма държава. Китайците не са глупав народ и нямат нужда от користни съвети!!!
Кокошков Пропагандната кампания на западните централи е съшите с бели конци. Обявяват, че социалистически Китай бил в тежка криза, защото растежът му бил "само" 8-10 процента, а наричаните уж развити капиталистически страни кретат с по 1-2 процента /че и по-малко, повечето със спад/, а продължават да твърдят, че те задавали тона в международните отношения. При социализма няма кризи. Кризите са при капитализма. Комунизма е неизбежен !
Само да напомня тезата, че Големия Глад ще настъпи когато Китайците се научат за използват лъжица вместо клечка. Това явно става в момента и не е трърде ясно как ще се развие. Ако се свие пазара на нефт или нефта драстично поскъпне китайската икономика ще духа Супата. Само това да не довлече военен конфликт.