Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световната банка препоръча да свием регулациите

1 коментар

Световната банка е изготвила препоръки за намаляване на регулаторната намеса на българската държава в три експортно ориентирани сектори на икономиката, които дават съществена част от брутния вътрешен продукт (БВП) и търпят най-динамично развитие. Това са туризмът, хранителната промишленост и сухопътният транспорт. Препоръките са направени по искане на правителството, за да се вземат най-правилните решения, които ще улеснят работата на тези сектори.

Анализът и препоръките са били представени от експерти на банката на Съвета за икономическо развитие в петък. Те са били придружени и от доклад на международната институция за политиката на България в областта на регулаторната реформа в ЕС.  

През 2006 г. туристическият сектор е генерирал 2.8 млрд. долара или 14% от БВП. Заетите в сектора са 170 хил. души или 10% от всички заети в страната. В анализа на банката се изтъква, че таксата за регистрация на стартиращ бизнес е подобна на други държави от региона, но у нас е необходимо повече време за регистрация. Това е поради по-бавната процедура за регистрация в общините и предложението е тя да бъде заменена с уведомителна.

Друга препоръка е размерът на таксите да е съобразен с тежестта, която администрацията поема за тази услуга. Намаляването на административните пречки в туристическия сектор е свързано, според банката, с дерегулиране на хотелския и ресторантьорския бизнес и с намаляване на регистрационните такси за туроператори и пътнически агенти.

Хранителната промишленост е предоставила за износ продукция за 780 млн. долара, което е 6% от общия експорт на страната. В тези сфера работят 110 хил. души или 6% от заетите.

Според Световната банка за хранителната промишленост регулаторната рамка е съобразена с правните рамки на ЕС, но все още съществуват административни пречки за бизнеса в България. Например фирмите от този бранш трябва да се регистрират едновременно в общината, в министерствата на здравеопазването и на земеделието, като се представят идентични документи.

В документа се казва още, че през януари 2007 г. лицензирането в сухопътния транспорт е било заменено с регистрационен режим, което значително е улеснило бизнеса. Съществуват обаче затруднения при предоставянето на транзитни разрешителни на транспортните фирми за трети страни.

Препоръката на банката е изваждането на тези документи да става по електронен път.

Транспортният бизнес осигурява също 6% от БВП и дава работа на 212 хил. души.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. о.р.м-р
    #1

    Едно време, по времето на бай Тошо86-87 година,само ВМЗ правеше около 1 - 1.2 /един и малко отгоре/ милиард долара стокова продукция, а целия ВПК - разбирай МЕТАЛХИМ-Сопот, ДУНАРИТ-Русе, Вета-Червен бряг, заводите "Фр.Енгелс"-Казанлък и пр. от системата - 4 /четири/ и то в зелено и с не повече от 34хил.заети.Пита се -1.Къде отиде този бизнес?2.Кой го разтури?3.И, какво им платиха?Ехоооооооооооооо,НАРОДЕ ????

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.