Глобалната икономика намери следкризисния си баланс през 2017 година, а повечето развити икономики донесоха приятни изненади, информира Блумбърг.
Ако се сравнят прогнозите за 2017 година, които бяха публикувани в края на 2016-а, и реалната картина на днешния ден, основавайки се на месечните аналитични оценки на Блумбърг, то става ясно, че песимистите са сгрешили.
Една от най-големите изненади дойде от еврозоната, която постигна най-силния си растеж за последните 10 години. Днешните прогнози за растежа са 2,3 на сто и това е много над януарската прогнозна стойност от 1,4 на сто.
Дори Великобритания, която се оказа на най-ниското стъпало сред Групата на седемте най-развити промишлени страни, отчете малко по-добри от очакваните резултати за растежа. Този неголям плюс се неутрализира от най-новите прогнози, според които през 2018 година в Обединеното кралство ще има забавяне на темпа за четвърта поредна година.
"Необходими ни бяха 10 години, но сега кризата е зад гърба ни", коментира главният икономист на женевската банка Ломбар Одие (Lombard Odier) Сами Чаар. Световната икономика стъпи здраво на краката си и вече влиза във форма. Инфлацията започва да се връща без да представлява голяма опасност, а централните банки могат постепенно да затегнат паричната си политика, допълва Чаар.
Някои централни банки вече тръгнаха по пътя на отказа от мерките за стимулиране на бизнеса. Управлението за федерален резерв (УФР) на САЩ прогнозира три повишения на лихвите през 2018 година след трите, които направи през миналата година, а Банк ъв Ингланд (Bank of England) вдигна основната си лихва едва през ноември за първи път през последното десетилетие. В еврозоната Европейската централна банка (ЕЦБ) забавя, но не спира, месечните си покупки на облигации.
Какво ще ни донесе 2018 година? Според експерти на Голдман Сакс (Goldman Sachs), основните рискове ще имат политически характер. Предстоят трудни преговори по Североамериканското споразумение за свободна търговия (НАФТА), риск крият и ядрените амбиции на Северна Корея, както и изборите в Италия. При все това продължаващата парична политика в подкрепа на бизнеса ще съдейства за растежа.
Наред с всичко това, според прогнози, увеличението на брутния вътрешен продукт (БВП) в развитите страни ще забавя темпа.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
1 коментар
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Безкрайния икономически растеж не спира, наравно с населението, алчността, омразата, страха...