Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световни компании искат да търсят нефт и газ на сушата у нас

Догодина тръгват конкурсите за блоковете "1-24 Китка” във Варненско и "1-25 Враца-запад”

2 коментара
Световни компании искат да търсят нефт и газ на сушата у нас

Няколко от големите световни компании са проявили интерес да търсят нефт и газ във вътрешността на България и затова Министерството на енергетиката подготвя документацията за одобрение от Министерския съвет на конкурси за даване на разрешително за проучвателни дейности в блоковете "1-24 Китка” на територията на област Варна и "1-25 Враца-запад”, разположен на територията на областите Видин, Монтана, Враца, Софийска и Ловеч.

Това уточни пред Mediapool зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков, който съобщи намерението да се обявят още две процедури за търсене на нефт и природен газ по време на годишния регионален форум "Природен газ – инфраструктура, пазари и услуги“, организиран от Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори.

По двете процедури се работи от миналата година, намеренията на енергийното ведомство са до края на 2015 г. те да бъдат одобрени от правителството, за да може да се обявят в началото на следващата година в официалния вестник на Европейската комисия, да се проведат презентации пред заинтересовани лица и през лятото евентуално да има оферти, а по-късно и избрани компании за изследването на терените.

Блоковете са разположени в Северна България, където има извършени над 2 хил. сондажа, територията е много проучена и определено има интерес към процедурите, посочи Станков.

Новите конкурси са част от усилията на правителството да развие местния добив на природен газ, за да намали зависимостта си от руските доставки. В първата половина на 2016 г. трябва да се извърши първият от двата проучвателни сондажа в дълбоките води на Черно море с блока "Хан Аспарух", където работят френската "Тотал", австрийската ОМВ и испанската "Респол". До края на тази година пък трябва да бъде подписан договора с "Шел" за разрешителното за търсене на нефт и газ в терена "Силистар", също в дълбоките води на Черно море.

Обявяването на процедурите идва в момент, в който цените на петрола се върнаха на нива около 50 долара, а дългосрочно очакванията са стойностите да се стабилизират около 80 долара за барел. Това ограничи инвестиционните програми на голяма част от петролните компании, но българското правителство все пак се надява, че ще има желаещи да вложат в нови проучвания у нас.

"Развитието на собствения добив на природен газ е от ключово значение за гарантирането на устойчив енергиен сектор“, коментира Жечо Станков пред газовия форум.

По думите му, изключително важна е и рехабилитацията и модернизацията на газовата инфраструктура на територията на страната, освен строежа на връзките на газовата ни система с тези на Гърция и Сърбия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. roccotull
    #2

    А защо трябва да ги гоним? Пък и никой още не е дошъл.

  2. Oanis
    #1

    Да бе. И после неможем да ги изгоним, поради "стратегическите" им ивестиций.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.