Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световни организации планират пускането на "бежански" облигации

0 коментара

Международните организации планират да съберат средства за справяне с продължаващата бежанска криза в Близкия изток и Северна Африка чрез издаване на облигации, с които да се помогне за възстановяване на засегнатите от войната райони, съобщава Ройтерс.

Организацията на обединените нации, Световната банка и Ислямската банка за развитие имат план за справяне с тежкатa хуманитарна и икономическа криза, причинена от военни конфликти в Близкия изток и Северна Африка, включително Сирия, Ирак, Йемен, Либия и други.

Общата инициатива ще поиска от страните-донори да предоставят гаранции за нови облигации, целящи набиране на средства за преустройствени проекти, като се започне с директна подкрепа за бежанците, бягащи от домовете си и се стигне до подкрепа за възстановяване на техните страни. Дълговите книжа ще включват ислямски облигации, наречени "сукук“, предназначени за привличане на инвеститори в региона.

Целта е да се финансира изграждането на болници, временни убежища и училища за справяне с големия брой наскоро пристигнали бежанци в тези страни.

Други глобални финансови институции също набелязват подобни планове. Европейската инвестиционна банка например възнамерява да увеличи кредитирането на държави от Близкия Изток и Европа, които са особено засегнати от кризата.

През последните години повече от 15 милиона души бяха принудително разселени, тъй като те трябваше да напуснат домовете си и в резултат на това последва масивен приток на бежанци в страни като Ливан и Йордания, заяви президентът на Световната банка Джим Йонг Ким през изминалия уикенд по време на годишната среща на МВФ в перуанската столица Лима.

Хората се фокусират върху ситуацията в Сирия поради това, което се случва в Европа (мигрантската вълна, заляла Стария континент), но всъщност положението и в Йемен е също много сериозно, посочи Ким, добавяйки, че Тунис и Турция също се борят с вълна от бежанци.

Нестабилността в Близкия изток и Северна Африка се отразява на целия свят и то не само заради бежанците, но също и чрез тероризъм, чрез колебания в цените на петрола, така че наистина цялата международна общност има интерес да овладее положението и да подпомогне тези страни да възвърнат стабилността си и да се върнат по пътя на развитие и растеж, отбеляза президентът на Световната банка.

Донорите също така ще бъдат помолени за отпускане на заеми с търговски лихвени проценти, близки до нулата за страните, които приемат голям брой бежанци, посочи от своя страна вицепрезидентът на Световната банка за Близкия изток и Европа Хафез Ганем.

Един от най-големите проблеми, които пречат за подпомагането на милионите бягащи от Сирия бежанци, е липсата на финансиране. През септември Световната хранителна програма трябваше да отпише една трета от сирийските бежанци от програмата си за хранителни ваучери, включително близо 300 000 души само в Йордания.

Абир Етефа, регионален представител на програмата за Близкия Изток, заяви пред британския вестник "Гардиън", че агенцията се нуждае от 236 млн. долара, за да раздаде ваучери за храна през ноември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.