Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световните лидери имат по-малко от две седмици да спасят света

30 коментара
Световните лидери имат по-малко от две седмици да спасят света

Световните лидери имат по-малко от две семдици, за да спасят света от опустошителния ефект на промяната в климата. Дали ще успеят да го направят на преговорите за климатичните промени под егидата на ООН в Копенхаген от 7 до 18 декември обаче, все още остава неясно.

Песимистите сочат неотдавнашната среща в Азия, на която държавните глави на страните, които замърсяват най-много глобалната екосистема - президентите на САЩ Барак Обама и на Китай Ху Цзинтао - попариха надеждите за амбициозен и законово обвързващ текст, който да бъде приет в датската столица.

Оптимистите отвръщат, че след тази среща и двамата за първи път се ангажираха с ограничаване на парниковите емисии до скромни стойности. Те отбелязват също, че обществената осведоменост за окаяното екологично състояние на планетата е нараснала изключително много, откакто на Рамковата конференция на ООН по проблемите на промените в климата през 1997 г. беше приет Протоколът от Киото за намаляване на емисиите на парникови газове.

"Нямам никакво съмнение, че в Копенхаген ще постигнем успех", заяви главният преговарящ на ООН, холандецът Иво де Бур. Макар да признава, че съществуват "трудни въпроси" и "препъникамъни", де Бур заяви пред репортери в Брюксел няколко дни преди откриването на конференцията в датската столица: "Вярвам, че те могат да бъдат преодолени."

Оптимистите отбелязват още, че най-малко 60 президенти и министър-председатели, сред които Обама, бразилският му колега Луис Инасиу Лула да Силва и австралийският премиер Кевин Ръд, вече са потвърдили намерението си да участват в срещата. Докато на конференцията за Протокола от Киото, който изтича през 2012 г. и който бъдещото споразумение от Копенхаген трябва да наследи, не присъстваше нито един лидер от световна величина.

Централната тема в последния кръг от преговорите са обезпокоителните заключения, до които достигнаха около 2600 учени, консултирали се с междуправителствения съвет за климатичните промени. Според тях евентуално увеличение на средната годишна температура с два градуса по Целзий в сравнение с нивото до началото на индустриалната епоха ще има опустошителен ефект, най-вече върху бедните страни. Снабдяването с питейна вода ще бъде нарушено, островни държави ще бъдат залети от океаните, ще плъзнат болести и суша.

Само шепа скептици оспорват тезата, че хората са основните виновници за глобалното затопляне, като използват изкопаеми горива като въглища, петрол и природен газ, при изгарянето на които се отделя много въглероден диоксид, и че ако сегашното ни поведение не се промени, средната годишна температура вероятно ще скочи над критичните два градуса.

Необходимостта да се обуздаят климатичните промени на свой ред породи призиви за големи ограничения в нивата на парниковите емисии, особено от най-богатите и замърсяващи държави. На конференцията в Копенхаген обаче ще отидат до 15 000 души от 192 държави, всички с различни гледни точки.

Европейският съюз, който държи да запази лидерската си позиция в борбата с климатичните промени, е поел ангажимента да намали до 2020 г. нивото на своите емисии до поне 20 процента под това от 1990 година. Големите бързоразвиващи се икономики обаче не са толкова отзивчиви.

Китай например твърди, че ще ограничи само "интензитета" на своите емисии на парникови газове, без да ги намалява в абсолютни стойности. Същевременно Съединените щати обмислят сравнително скромни ограничения от 17 процента под нивото от 2005 г., което се равнява на едва четири процента под това от 1990 година.

Оптимистите обаче обръщат внимание върху амбициозните нови цели, обявени наскоро от големи страни замърсителки като Япония, Бразилия, Русия и Южна Корея. "Сега за света е ясно: крайният срок за споразумението в Копенхаген свърши работа. Едно по едно правителства от цял свят заявяват участие в конференцията за климата", заяви домакинът на форума, датският министър по климатичните въпроси Кони Хедегор.

Вторият голям препъникамък в Копенхаген е въпросът кой ще плати (и колко) на бедните държави, за да се приспособят и да ограничат влиянието на човека върху климата. Де Бур настоява, че богатите държави трябва да осигурят спешно финансиране в размер на 10 милиарда долара годишно от 2010 до 2012 година. Той изчислява, че в дългосрочен план ще бъдат необходими 200 милиарда долара за облекчаване на бедните страни и 100 милиарда за приспособяването им към новите изисквания.

Изпълнителният секретар на Рамковата конференция на ООН по проблемите на промените в климата смята, че в Копенхаген трябва да се приемат точни цели за ограничаване на емисиите вместо желателни диапазони и трябва да се изясни въпросът как ще се разпредели тежестта на финансовото подпомагане. Едно споразумение с точни цели ще позволи подписването на задължаващ договор "до няколко месеца", каза де Бур в Брюксел.

Междувременно хиляди полицаи в датската столица са готови за евентуални протести на природозащитници. Говорител на полицията съобщи, че силите на реда са поръчали водно оръдие, но ще го използват за гасене на пожари, а не за разпръскване на демонстранти.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Ганий
    #42

    Как светът е оцелял толкоз хилядолетия, макар световните лидери да не са се събирали на кьор софри да го спасяват!?Даже май е обратното - съберат ли се - работата става дебела!

  2. Рони
    #41

    на такава масирана мозъчна промивка.А двамата тъпаци написали статийката най-добре ПЪРВО да кажат Какъв и Колко беше ефекта от Киотео, че да предлагат сега подобна но далеч по мащабна дивотия?

  3. Климат
    #40

    Светът е оцелял, защото до преди 150 години единственото замърсяване, което човечеството (два пъти по-малко население тогава, отколкото сега) е осъществявало се се състояло от собствени, говежди и конски лайна, които, както всяко дете знае, са естествена тор. Нямало е тежка индустрия, с други думи....

  4. бай ганьо
    #39

    че промяната може да дойде от малките човечета а не от лидерите, тогава ще се усети разликата, защото тези заводи обслужват техните "нужди"

  5. bobby
    #38

    Свикнали да харчат като бесни (за справка Обама) световните леви се чудят от къде да намерят пари да се "грижат" за нас. Всъщност малко ги е грижа за екологията - парите това им трабва. И измислиха глобалното затопляне. Услижливи псевдо учени за да получат финансиране за работата си флашифицраха данните и унищожиха парвицхните данни сабирани последните 150 години. В момента това е най-новит скандал на екологичният фронт във Великобритания.

  6. Але&Со
    #37

    да харчи чужди пари, най-напред трябва да докаже, че това се налага.

  7. Але&Со
    #36

    Адронният колайдер до две седмици произведе някаква частица с нищожни размери, в която да набута цялата вселена, тогава ще видим глобалното затопляне през крив макарон. Ще ни смачка като дървеници.

  8. Рони
    #35

    не е необходимо, достатъчно е да наплашиш популацията с "неизбежната катастрофа" дето ще дойде всеки момент. От там насетне остава само да се стриже стадото...

  9. tim
    #33

    и след 2 седмици всичко ще си продължи така както е. Дори да са верни всички прогнози на еколози, има 2 неща, които няма да позволят значителни мерки против затоплянето:1. северните страни ще си подобрят климата2. за богатите страни ще е много болезнено да се откажат от удобствата на евтината енергия.

  10. GOP
    #32

    Лъжите за глобално затопляне причинено от човека (man made global warming) са поредната инкарнация на комунизма. Така се оправдават високи данъци, ограничения, забрани, правителствени програми за милиарди. Медиапул и Дневник се правят на десни, но по-душа са си бивши комунисти. Затова повтарят като папагали глупостите на левите от Европа и Америка. В България всичко е фалшиво--левите намаляват данъците, а т.нар. десни хлечат за глобалното затопляне. Скъпи комсомолци от Медиапул, проучете малко въпроса преди да пляскате подобни глупости. Това не е като да пишете колко е велик вождът и скрит собственик на тоя сайт. Трябва и малко акъл!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.