Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Световните пазари са разтърсени от евентуален фалит на китайския строител Evergrande

2 коментара
Един от комплексите, построени от "Евъргранде". Снимка: ЕПА/БГНЕС

Световните пазари започнаха седмицата със спадове заради вероятния фалит на китайския гигант в областта на недвижимите имоти "Евъргранде" (Evergrande), съобщават световните агенции.

Строителната компания е на ръба на фалита и според анализатори евентуалният ѝ крах може да има мащабни последици, излизащи извън границите на Китай.

"Фалит на Евъргранде би бил най-големият тест, пред който китайската финансова система се е изправяла от години", посочва Марк Уилямс, главен икономист за Азия в "Кепитъл икономикс" (Capital Economics). След години на бърз растеж и разрастване на активите в периода на бум на китайската икономика, сега компанията е натрупала огромни дългове от 300 млрд. долара.

Основните индекси на водещите фондови борси в Европа започнаха седмицата със силни понижения.

В Париж САС 40 изгуби 1.74% и закри на равнище 6455.81 пункта. Индексът Dax във Франкфурт потъна с 2.31% до 15 132.06 пункта. Лондонският FTSE-100 се сви с 0.86% до 6903.91 пункта.

Дълбоко на "червено" започна седмицата и Wall Street. Индексът на сините чипове Dow Jones Industrial потъна в понеделник с над 600 пункта (1.8%), което е и най-големият му спад от 19 юли насам. S&P 500 изтри 1.7%. Това е и най-лошият ден за широкия измерител от 12 май. Технологичният бенчмарк Nasdaq Composite потъна с 2.2%.

Най-задлъжнелият строителен предприемач в света се затруднява да плаща на доставчиците си и за две седмици два пъти предупреди инвеститорите, че може да спре да плаща задълженията си. Миналата седмица "Евъргранде" прогнозира, че след месеци на спад продажбите на недвижими имоти вероятно ще продължат да намаляват и през септември, което ще задълбочи още повече проблема му с притока на средства. Рейтинговите агенции няколко пъти понижиха рейтинга на компанията, посочвайки като основание проблемите ѝ с ликвидността.

Компанията е толкова голяма, че последиците от евентуалния ѝ фалит ще засегнат не само китайската икономика, но ще се разпространят и до други пазари. "Евъргранде" е вторият по големина строителен предприемач в Китай по продажби с над 1300 проекта в повече от 280 китайски града. Подразделението ѝ за управление на недвижими имоти участва в близо 2800 проекта в над 310 града на страната. Групата има седем подразделения, които се занимават с широк спектър от дейности, включително електромобили, здравни услуги, потребителски продукти, видео и телевизионни продукции и дори с тематичен парк. Концернът има 200 000 служители, но непряко създава над 3.8 милиона работни места всяка година, се посочва в корпоративния сайт.

Затрудненията на "Евъргранде" се задълбочиха миналата година, когато китайските власти въведоха нови правила за строителните предприемачи. Тези мерки определиха лимит за дълга според съотношението му към капиталовия приток, активите и капиталовите нива на съответната фирма.

Акциите на "Евъргранде" се сринаха с близо 80% тази година, а търговията с облигациите ѝ неколкократно бе спирана от китайските фондови борси през последните седмици.

Книжата на компанията са включени в борсови индекси в цяла Азия. Евентуален крах би засегнал банки, доставчици, купувачи на жилища и инвеститори. Според анализатори правителството вероятно ще се намеси заради значимостта на "Евъргранде".

Междувременно председателят на съвета на директорите на "Евъргранде" (Evergrande) Сюй Цзяин увери служителите си, че групата ще излезе от най-мрачния си период. В писмо до персонала по повод фестивал в средата на есента Сюй Цзяин, основал групата през 1996 г., изразява твърдо убеждение, че "Евъргранде" ще е в състояние да излезе от най-мрачния си период, информира икономическият всекидневник "Секюритис таймс", цитиран от Франс прес.

Ръководителят дава уверение, че строителните работи ще бъдат изцяло възстановени, за да бъде постигната основната цел - да се гарантира предаването на готовите жилища на собствениците, а той ще отговори на купувачите, инвеститорите, партньорите и финансовите институции.


Борсата в Хонконг, Снимка: ЕПА/БГНЕС

Изявлението идва, в момент когато Хонконгската борса се опитва да се стабилизира след вчерашния спад от над 3%, провокиран от опасенията за възможен фалит на "Евъргранде". Борсите в континентален Китай все още са затворени заради празниците.

След тридневен празничен уикенд борсата в Токио във вторник сутринта също отчете силен спад, следвайки световните търговски площадки, включително и Уолстрийт.

Междувременно котировките на петрола поеха нагоре тази сутрин в Азия, след като анализаторите доловиха признаци на ограничаване на доставките от САЩ. Така бе прекъсната неколкодневната тенденция на загуби, предизвикани от проблема с "Евъргранде".

Сортът Брент днес поскъпна с 52 цента или 0.7% до 74.44 долара за барел след вчерашния спад от близо 2%. Американският лек суров петрол прибави 61 цента или 0.9% до 70.90 долара за барел, след като през предходната сесия се обезцени с 2.3%. Глобалните комунални услуги преминават към мазут заради нарастващите цени на газа и въглищата и продължителните прекъсвания в Мексиканския залив след урагана Айда, което предполага по-малко предлагане, коментират анализатори от "Ей Ен Зед" (ANZ).

От една страна, инвеститорите на фондовите борси продължават да се притесняват за ефектите от проблемите на китайския имотен пазар, свързани с "Евъргранде". От друга страна, във вторник започва двудневната среща на ръководството на Федералния резерв, на което се очакват нови насоки за свиването на паричните стимули на фона на растящата инфлация и подобряващия се пазар на труда. В същото време притеснение продължава да буди и ситуацията с коронавируса заради очакваното по-хладно време в Северна Америка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. variomatic
    #2

    Явно ще им трябва и на тях финансова инжекция от "Автомагистрали" ЕАД

  2. 1984 година
    #1

    Дали това не е началото на новия "Lehman Brothers"?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.